Alphacell M5 a M6 – barevňáci nejvyšší kategorie (preview)

  • 8
Neznámá izraelská společnost Alphacell připravila dva chytré mobilní telefony, které disponují jen těmi nejlepšími myslitelnými funkcemi. A co víc – vypadají více než dobře.

V dnešním přetechnizovaném světě nevidíme nic divného na skutečnosti, že výrobců mobilních telefonů či podobných komunikačních zařízení každým rokem přibývá jako hub po dešti. Stále méně se také pozastavujeme nad mnohdy nezvyklým původem těchto nových mobilních výrobců. Právě taková je – alespoň prozatím – neznámá společnost Alphacell pocházející z nepokoji zmítaného Izraele.

Alphacell je mladá společnost, která ještě žádné své produkty na trhu nemá – připraveny má však dva prototypy chytrých telefonů a jejich oficiální představení je připraveno na letošní GSM konferenci konající se ve francouzském přístavu Cannes.

Alphacell M5 - bude pro každého?

Nižší z obou modelů nesoucí označení M5 se sice na první pohled může podobat klasickým mobilním telefonům, ovšem již jeho (na dnešní dobu) větší rozměry 129 x 53 x 25 milimetrů dávají zvídavému pozorovateli vytušit, že v mobilu najdeme něco navíc. A skutečně – velký barevný displej o rozlišení 176 x 220 obrazových bodů poskytuje dostatek prostoru pro pohledné a přehledné uživatelské rozhraní i pro bezchybné prohlížení multimediálních MMS zpráv, které můžete dokonce pomocí vestavěného digitálního fotoaparátu také pořizovat. Nejvyšší možné rozlišení takto pořízených fotografií je 640 x 480 bodů, což je pro plánované využití těchto fotografií více než dostatečné.

 
Alphacell M5 a detail jeho displeje; celkový pohled na telefon.

 
Pohled z boku; zadní stěna s mřížkou "zvonítka" a čočkou digitálního fotoaparátu

Operační systém Smartphone 2002 amerického Microsoftu je uložen v šestnácti megabajtech přepisovatelné Flash paměti, přičemž pro samotný běh systému a aplikací je vyhrazen paměťový prostor o velikosti osmi megabajtů a pro ukládání dat slouží dalších šestnáct mega paměti. Úložnou paměť lze samozřejmě také rozšiřovat pomocí MMC/SD paměťových karet; podle našeho zjištění však jejich slot nepodporuje karty komunikační.


Detail na infračervený port; datový konektor telefonu.

Skutečné fanoušky mobilních komunikací zřejmě zamrzí absence Bluetooth konektivity s okolním světem; vystačit si tak budete muset buď s klasickým infračerveným portem, nebo kabelovým USB propojením. Samozřejmostí je však podpora rychlých dat s využitím paketové technologie GPRS s rychlostí 4 + 2 timesloty. Alphacell M5 je samozřejmě duální – podporuje obě obě frekvence 900 i 1800 Mhz.

Alphacell M6 – skutečný komunikátor

Zatímco "em pětku" lze přirovnat více k mobilnímu telefonu, "em šestka" je již čistokrevným komunikátorem. Myslím si, že tento přístroj je schopen snést přímé srovnání s komunikátorem P800 společnosti Sony Ericsson. Přestože se oba přístroje v některých oblastech mírně odlišují, v celkovém určení jsou si velmi podobny.

Alphacell M6 disponuje při rozměrech 134 x 58 x 23 milimetrů a hmotnosti 130 gramů velkým barevným displejem s rozlišením 320 x 180 obrazových bodů, který je schopný zobrazit až 256 tisíc barevných odstínů. Displej je pochopitelně dotykový a na rozdíl od Sony Ericssonu P800 není ničím překryt.


Dva pohledy na komunikátor Alphacell M6. 

Operačním systémem zde jsou nové Windows CE.NET 4.0, o jejichž svižný běh se stará ARM procesor běžící na taktovací frekvenci sto čtyřicet megahertz. Paměťová výbava je stejná jako u modelu M5: 16 MB pro operační systém, 8 MB pro jeho běh a 16 MB pro ukládání dat. Rozšiřitelnost prostřednictvím MMC/SD paměťových karet je samozřejmostí a i zde chybí podpora pro komunikační karty. Krom infračerveného portu můžete s okolím komunikovat také prostřednictvím Bluetooth technologie. Integrovaný digitální fotoaparát dokáže snímat fotky o maximálním rozlišení 640 x 480 bodů.

Máme se na co těšit

Mobilních novinek je stále více a je to jen dobře. Jak je krásně vidět i na dnes představených mobilních telefonech mladé společnosti Alphacell, i nové společnosti dokáží vyvinout a vyrobit zařízení směle konkurující přístrojům mobilních výrobců daleko zvučnějšího jména. Nemohu nevzpomenout anglické Sendo, o kterém jsme před několika lety psali také jako o nově vzniklé společnosti s velkými plány a ambicemi, která již tehdy představovaný chytrý telefon Z100 zřejmě nikdy prodávat nebude. Uvidíme za pár let, zda budeme Alphacell řadit mezi známější mobilní výrobce, nebo po nich „ani pes neštěkne“.