Zdomácní v mobilech miniaturní harddisky?

  • 10
Lepší fotoaparáty a MP3 nutí výrobce zvětšit paměť mobilních telefonů. Zatím se tento problém řeší využitím paměťových karet, ale stále častěji se hovoří o miniaturních pevných discích. Stanou se standardem, nebo zůstanou jen technologickým výstřelkem?

Na čočky digitálních fotoaparátů jsme si u mobilních telefonů již zvykli. I v nejnižší cenové kategorii  se fotomobily objevují a nic nenasvědčuje, že by se na tomto stavu mělo do budoucna něco změnit. Výrobci naopak plánují podíl fotomobilů zvýšit a s konkurencí poroste i rozlišení a kvalita fotek.

Hitem roku 2005 se mají stát u mobilů MP3. Nové telefony zatnou tesáky do hudebního průmyslu a pokusí se přesvědčit uživatele, že konvergovaná zařízení „vše v jednom“ jsou pro ně tou správnou volbou.

Pokud má ovšem telefon pojmout hromady fotek a k tomu ještě pár hodin hudby navíc, bude nutné řádově zvýšit jeho paměť. Kromě paměťových karet, jejichž kapacita zdárně roste, se objevují také přístroje s miniaturními harddisky. Tyto pevné disky s průměrem 1 palec nabízí na malém prostoru ohromující kapacitu. Podle technické analýzy zveřejněné na serveru Nikkei Electronics Asia v tuto chvíli mnoho významných výrobců tyto ultra-miniaturní disky testuje a někteří z nich věří, že tyto disky významně mobilní průmysl ovlivní. 

Drive

I takhle může vypadat pevný disk

První přístroje s miniaturními disky už existují

Již během roku 2004 se objevily první mobilní zařízení s disky o průměru 1 palec. Nejznámější z nich jsou hudební přehrávač iPod mini s kapacitou 4 GB od Apple Computer,  kamera Everio od JVC nebo například komunikátor Zaurus od japonského Sharpu (vše najdete v galerii). První telefon s pevným diskem představil Samsung a další model od tohoto výrobce s krycím jménem Thor a 3GB diskem je  součástí nedávno prozrazené prezentace nových produktů.

Největší výhodou pevných disků je obrovská kapacita, které mezi jinými paměťovými médii může jen těžko hledat konkurenci. O jejich úspěchu či neúspěchu rozhodne hlavně cena, která poslední dobou rychle klesá.  4GB model od Hitachi  Global Storage Technologies (HGST) lze nyní pořídit za cenu mezi 100 a 120 dolary. Čínská společnost Magicstor s s cenou 4GB jednopalcového disku dostala dokonce na 90 dolarů. V září minulého roku představila japonská Toshiba dokonce disk s průměrem 0,85 palce a očekává se, že první přehrávače s tímto diskem by se mohly objevit již v prvním čtvrtletí letošního roku.  Společnost Hitachi zase oznámila, že před koncem tohoto roku uvede jednopalcový disk s kapacitu 8 - 10 GB. 

Drive

První mobil s harddiskem Samsung SPH V5400. Zdroj: Samsung

Disky jsou levnější

Největším konkurentem pro miniaturní harddisky jsou Flash paměti. NE Asia ovšem uvádí, že cena flash pamětí v přepočtu na 1MB je u disků výrazně nižší a dlouhou dobu to tak zůstane. Kapacita miniaturních disků navíc poroste každým rokem v průměru o 30 % při zachování přibližně konstantní ceny.



FOTOGALERIE

Jejich pozici ve světě mobilních telefonů ale znesnadňuje skutečnost, že většina z nás není zvyklá zacházet s mobilem zrovna v rukavičkách. Ve srovnání s jinými zařízeními mají mobily ještě tu nevýhodu, že při používání se většinou drží u ucha, a tak padají v průměru z větší výšky než například hudební přehrávače. Pevné disky jsou  přitom na otřesy velmi náchylné. Před výrobci hardwaru tedy stojí úkol obrnit disky a ochránit je před případnými nárazy.

Jak se chrání před otřesy?

Při konstrukci miniaturních disků se používají tři hlavní metody, které je mohou ochránit před poškozením. První způsob spočívá v tlumení otřesů pomocí různých měkkých materiálů. Kamera Everio společnosti JVC například používá asi milimetr silné gelové podložky umístěné v CompactFlash slotu. Stejný způsob ochrany používá i PDA Zaurus. Výrobci samozřejmě mohou zvyšovat odolnost harddisků silnějšími vycpávkami, ale bezpečí dat zde naráží na marketingové zájmy, které tlačí celkovou velikost mobilních zařízení nekompromisně dolů.

Drive

Gelové podložky chrání disk před otřesy. Zdroj: NE Asia

Harddisk je na náraz nejnáchylnější v okamžiku, kdy čte nebo zapisuje data. Odolnost disků tedy lze zvětšit velkou cache pamětí, aby disk pracoval co možná nejméně. Tento způsob vede také ke snížení spotřeby a hřání. Nejrafinovanější způsob spočívá v tom, že do disku se umístí akcelerometry, které detekují prudký pohyb a dokáží zatáhnout čtecí hlavu před nárazem. Poslední metoda byla poprvé použita u notebooku IBM v roce 2003. Přenosný přehrávač NW-HD1 od Sony používá tuto technologii také. 

Drive

Senzory detekují pohyb a zasunou čtecí hlavy. Zdroj: NE Asia

Je velmi pravděpodobné, že se podaří miniaturní disky obrnit natolik, že vydrží náraz z výšky okolo 150 cm. Uvidíme tedy, jestli mobilní telefony s pevnými disky zůstanou technickými výstřelky, nebo u luxusnějších modelů zdomácní. Pro flash paměti hovoří praktická nezničitelnost a snadná přenositelnost. Disky zase vyjdou v přepočtu na megabyte levněji a nabízí větší kapacitu.

Co bude podle vás v mobilním průmyslu důležitější? 

Apple iPod Mini je nejznámější přehrávač s miniaturním diskem.

JVC Everio je první kamera, která ukládá záznam rovnou na pevný disk.

Samsung SPH V5400

Sony MP3 player NW-HD1 chrání svůj disk pomocí pohybových senzorů.

Sharp Zaurus - první PDA s pevným diskem.