ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Volání do televizních soutěží vás může stát majlant, varuje ČTÚ

  • 70
Vidina vysoké výhry v televizní soutěži a relativně snadná cesta k ní může být lákavá. Navíc když jen stačí zvednout telefon, zavolat na uvedené číslo a čekat na přepojení do studia. Nepodařilo se? Co naplat. Znovu to ovšem raději nezkoušejte. Před zrádností linek s vyjádřenou cenou varuje Český telekomunikační úřad.

ČTÚ v nedávné době zaznamenal případ spotřebitelky, pro níž byla vidina výhry v televizní soutěži natolik lákavá, že se jí zjevně nechtěla vzdát „bez boje“. Během jedné minuty stihla uskutečnit hned několik hovorů na linku s vyjádřenou cenou, tedy na číslo, z něhož lze zjistit jak výši, tak způsob zpoplatnění takového volání. Pokaždé, co nebyla přepojena do televizního studia, tedy zavěsila a hovor opakovala ve snaze být přepojena.

„Za jednu reálnou minutu času tak uskutečnila několik telefonních hovorů, přičemž vždy došlo k zaúčtování nově započaté minuty volání,“ podotkl ČTÚ v říjnové monitorovací zprávě. Následně upřesnil, že namísto obvyklého účtování podle délky hovoru bylo spotřebitelce vzhledem k charakteru volané linky účtováno zvlášť každé nově navázané spojení. Účast ve třech hodinových televizních soutěžích ji tak vyšla na několik desetitisíců korun.

Na tomto případu ČTÚ poukazuje na zrádnost volání na takzvané barevné linky, a to zejména v případě žluté a duhové kategorie. Tedy na linky začínající číslicí 9, což jsou linky s vyjádřenou cenou za minutu hovoru často využívané třeba ke zpoplatnění účasti v televizních kvízech, ve spotřebitelských soutěžích či věštbách. Sazbu určuje číslice na čtvrté a páté pozici. Například dvojčíslí 06 tedy značí sazbu 6 Kč, dvojčíslí 70 naopak 70 korun.

Je však nutné věnovat pozornost i celému předčíslí, tedy prvním třem číslicím. Od toho se odvíjí, zda je hovor na takovou linku účtován po minutě (linky 900, 906, 909 a 976), nebo je účtován jednorázový poplatek za spojení bez ohledu na délku hovoru (linka 908). Třetí číselná pozice navíc určuje charakter služby, kdy například nula značí multimediální obsah, devítka naopak erotické služby.

Příklady výpočtu ceny volání
PředčíslíZpůsob určení cenyPříklad4. a 5. číslice určující cenuVyužití číslaCena v Kč včetně DPH
9004. a 5. číslice určuje cenu za minutu900 951 23495Obchodní, odborné, inzertní a soutěžní služby95 Kč/min
9064. a 5. číslice určuje cenu za minutu906 705 67870Obchodní, odborné, inzertní a soutěžní služby70 Kč/min
908Jednorázová cena za spojení – 4. a 5. číslice určuje cenu908 791 23479Služby s jednorázovou cenou využívané např. pro hlasování79 Kč za spojení
9094. a 5. číslice určuje cenu za minutu900 509 12350Zábavné služby pro dospělé50 Kč/min
9764. a 5. číslice určuje cenu za minutu976 951 234 95Přístup k veřejné datové síti a k síti internet95 Kč/min

„Pro tuto kategorii (žlutá a duhová kategorie - pozn. redakce) platí ceny citelně vyšší než u ostatních barevných linek či běžných hovorů, a proto by měli být spotřebitelé obezřetní a cenu hovoru si předem spočítat,“ varuje ČTÚ.

Podotýká nicméně, že ve výše uvedeném příkladu stojí za astronomickou útratou neutuchající touha spotřebitelky dovolat se do televizního studia kvůli vidině na první pohled snadné výhry. 

Přesto úřad důsledně vyzývá, aby se spotřebitelé před voláním na čísla začínající číslicí 9 podrobně seznámili s cenou i způsobem účtování takového hovoru. Prostudovat by si měli také podmínky účasti v dané soutěži, a to včetně pravděpodobnosti případné výhry.

2. listopadu 2020