Víte, které nejmenší a největší smartphony si dnes můžete koupit?

  • 20
I přes rostoucí úhlopříčky displejů dokážou výrobci díky minimalizaci rámečků udržet rozměry smartphonů v únosných mezích. Navzdory tomu jsou však některé z nich v kapse opravdu znát. Pak jsou tu i jejich protiklady, což se však neobejde bez ústupků. Toto jsou největší a nejmenší smartphony, které v Česku koupíte.

Huawei P50 Pocket

Už vrcholný Samsung Galaxy S22 Ultra je se svými téměř 164 milimetry na výšku pořádným kusem mobilu. Platí to i pro současný top iPhone, byť papírově model 13 Pro Max působí o něco střídměji (necelých 161 milimetrů). Oba tito tržní rivalové jsou však pouhým odvarem toho, co se nám snaží mobilní výrobci dostat do kapes. Jako spodní hranici jsme tak zvolili 170 mm na výšku, už to samo o sobě je na mobil dost. Ale zdaleka ne nejvíce. Nicméně vesměs jde spíše o papírové rozdíly, drobné desetiny milimetru navíc totiž uživatel běžně nepozná.

Samotnou spodní hranici na českém trhu splňují hned tři modely, přičemž pouze jediný pochází od zvučné značky. Je nicméně takovou rozměrovou hříčkou. Jde totiž o loni v prosinci představený skládací Huawei P50 Pocket. V rozloženém stavu skutečně dosahuje oněch 170 milimetrů, nicméně jej lze složit na zhruba poloviční rozměr: 87,5 mm (nadpoloviční milimetry navíc přidává kloub, který se složením telefonu odkryje).

Véčko od Huaweie by se tak dalo prakticky zařadit i na opačný chvost našeho přehledu. Na druhou stranu oním přeložením podstatně naroste jeho tloušťka, a to na více než dvojnásobek v případě rozloženého zařízení.

Doogee S97 Pro

Stejně vysoké jako rozložený huawei jsou pak smartphony S97 Pro od Doogee a KingKong 7 od Cubotu, tedy dva univerzální čínské telefony s marketingovými nálepkami. Nejenže jsou výrazně levnější, ale zaměřením jsou z úplně jiného soudku. Jde totiž o odolné modely, což se projevuje i v jejich výrazně vyšší hmotnosti oproti véčkovému huaweii.

Ale zpět k ceně: zatímco huawei stojí 35 tisíc, tak doogee vyjde na 7,5 tisíce, a cubot dokonce jen na 5,5 tisíce korun. Příplatek u huaweie je zejména za onu unikátní konstrukci, avšak třeba i jeho displej (flexibilní) má oproti levnější „konkurenci“ značně navrch (QHD vs. Full HD+ či pouhé HD v případě doogee). 

Vzhledově blíže má k huaweii další smartphone v řadě, 171 mm vysoký Cubot X50. Elegantní model opatřený 6,67" displejem (P50 Pocket má 6,9", ostatní zmíněné modely se pohybují lehce pod 6,4" úhlopříčkou) zaujme hlavně svou cenou, aktuálně je k dostání za 5,1 tisíce korun. Stejně jako první zmíněný cubot disponuje displejem s Full HD+ rozlišením.

Nokia XR20

Následující pětice smartphonů atakuje již 173mm výškovou hranici. Tentokrát jde o tři modely od známé značky, zbývající dva jsou pak dalšími zástupci marketingových značek. Konkrétně je řeč o Nokii XR20, tedy o loňské odolné novince původně finské značky, která je se svými 171,6 mm stejně vysoká jako další odolný model, S88 Pro od Doogee.

Nokia přitom svou odolnost solidně maskuje, působí podstatně elegantněji než zmíněný čínský konkurent. Je nicméně i o poznání dražší: 11 tisíc vs. 6,3 tisíce korun. Oba telefony mají displeje s Full HD+ rozlišením, z pohledu jeho úhlopříčky má navrch nokia (6,67" vs. 6,3"), tím však ztrácí na jeho jemnosti (395 vs. 410 PPI). Avšak doogee má v rukávu jeden trumf: obří 10 000mAh baterii.

Cubot Max 3

Dalším telefonem, který se blíží k výše uvedené hranici, je Nokia 8.3 5G. Na výšku má 171,9 mm. Z této pětice disponuje druhým největším displejem (6,81"), vyšší nabídne už jen další model spadající do této škály, tedy 173 mm vysoký Cubot Max 3 (6,95"). Cubot má ovšem jen HD+ rozlišení, zatímco nokia, stejně jako ostatní telefony včetně 172,8mm vysokého herního modelu Rog Phone 5s Pro od Asusu s 6,78" displejem, disponuje Full HD+ rozlišením. Oproti výše zmíněné dvojici telefonů jsou tyto tři modely běžné konstrukce, nejsou tedy odolné. Z pohledu ceny jsou však ze třech různých kategorií. Levný cubot zaujme leda nenáročné uživatele, stojí 3,3 tisíce korun. Nokia vyjde na devět tisíc, ve srovnání s asusem je však stále levným telefonem. Rog Phone 5s Pro totiž stojí 30 tisíc. Jako jediný nicméně disponuje 144Hz obnovovací frekvencí, 65W rychlým nabíjením, 18GB operační pamětí či 512GB úložištěm.

Nokia G50

Dalším zástupcem z řad zvučných mobilních jmen je Nokia G50. Model, který pocitově atakuje 174mm hranici, papírově mu však nějaké drobné setiny milimetru scházejí (173,83 mm). Tento okem těžko postřehnutelný výškový rozdíl jej tak řadí po bok dvojice 174mm smartphonů totožného modelového značení WP12. I po vizuální stránce jde o shodné odolné smartphony, které jsou však prodávány pod dvěma různými značkami: Oukitel a iGet. Druhá uvedená k názvu smartphonu přidává ještě přídomek Pro. Nicméně uvedená nokia má nad tímto „sourozeneckým“ duem v mnohém navrch.

Tak například její displej nabídne 6,82" úhlopříčku s HD+ rozlišením, úložiště má kapacitu 128 GB, hlavní snímač zadního fotoaparátu má 48Mpix rozlišení a 5 000mAh baterii lze dobíjet 18W výkonem. Nokia je nicméně téměř jednou tak dražší, aktuálně stojí 5,5 tisíce korun.

iGet WP12 Pro

Nyní k dvojici „wé pé dvanáctek“, která na první pohled působí, že jde o dva totožné smartphony. Jenže zdání klame, drobné rozdíly tu jsou. Mírná odlišnost je již v úhlopříčkách jejich displejů: Pro verze od iGetu nabídne 5,5 palce, „konkurence“ od Oukitelu o pět setin palce méně. Rozlišení je v obou případech stejné (HD). Odlišná jsou i srdce telefonů, byť v obou případech jde o procesory od MediaTeku: iget pohání osmijádrový procesor Helio P22, zatímco oukitel čtyřjádrový Helio A22. Oukitel ztrácí také v kapacitě úložiště, má jen 32 GB namísto 64 GB v případě igetu. Mezi oběma modely panuje přitom jen drobný cenový rozdíl (zhruba 200 korun), jasnou volbou je tak o něco lépe vybavené dražší provedení od iGetu. Vyjde na tři tisíce korun.

UleFone Armor 12 5G

Vůbec největší modely, které jsou na tuzemském trhu k dostání, pocházejí všechny z portfolia marketingové značky UleFone. Dva z nich předchozí zmíněné smartphony převyšují o maximálně dva milimetry, třetí pak k jejich výšce přidává rovnou celý centimetr. Nebude asi žádným překvapením, že ve všech případech jde o odolné smartphony.

Těmi menšími z této trojice jsou Power Armor 14 (175 mm) a Armor 12 5G (175,9 mm), tedy dva modely shodně osazené 6,52" displejem s HD+ rozlišením. Tím však jejich podobnost končí. Levnější z nich (Power Armor 14) disponuje čtyřmi gigabajty operační paměti a 64GB úložištěm. Hlavní snímač trojitého zadního fotoaparátu má 20Mpix rozlišení, velkým lákadlem je obří 10 000mAh baterie. Za smartphone s touto výbavou si UleFone účtuje necelých pět tisíc. To je o čtyři tisíce méně, než kolik stojí model Armor 12 5G, který za takový příplatek přidává dvojnásobné porce obou pamětí, 48Mpix hlavní snímač zadního fotoaparátu sestávajícího z celkem čtyř snímačů a hlavně podporu sítí páté generace. Ale pouze prakticky poloviční baterii.

UleFone Power Armor 13

Poslední z uvedené trojice, tedy model Power Armor 13 podporu 5G, stejně jako nejlevnější velký ulefone, postrádá. „Třináctka“ je osazena obřím 6,81" displejem s Full HD+ rozlišením a je k dostání v paměťové specifikaci 8/256 GB. Velkým lákadlem je baterie opravdu obří kapacity: 13 200 mAh (s podporou 33W rychlého nabíjení). Je to však znát na rozměrech telefonu, kdy na výšku má téměř 18,5 centimetru. A také na jeho hmotnosti: jde o téměř půlkilový smartphone (492 gramy).

iPhone 12 mini a iPhone 13 mini

Protiváhou doposud zmíněných obřích smartphonů, které jsou vzhledem k jejich charakteru vesměs určené do drsnějšího prostředí, jsou kompaktní smartphony, které v kapse prakticky nepocítíte. Nejznámějšími zástupci této kategorie jsou iPhony mini či SE. Nicméně nejsou tím nejmenším, co se dá na českém trhu sehnat. Smartphonů, které na výšku nedosahují 140 mm, je vskutku jako šafránu. V tuzemské nabídce mají takové pouze dvě značky. Daní za malý smartphone jsou o poznání menší displeje.

Například již zmíněný iPhone SE, a to konkrétně aktuální model roku 2022 (respektive i o dva roky starší, u prodejců stále dostupný model), má na výšku 138,4 mm. Loni představený iPhone 13 mini i jeho o rok starší předchůdce (12 mini) jsou minimálně na výšku ještě o něco kompaktnější: shodně mají 131,5 milimetru. Není to však levná záležitost, ceny začínající na 10 990 korunách ovlivňuje nejen zvolený model, ale i jeho paměťová varianta. Třeba aktuální iPhone 13 mini tak vyjde na nejméně 18,5 tisíce korun, jeho předchozí generaci lze pořídit už od 15,5 tisíce korun.

Cubot Note 7

Oproti tomu nabídka marketingové značky Cubot je z opačného cenového konce. Třeba 135 mm vysoký model Note 7 běžné konstrukce vyjde na pouhých 1 700 korun. Za tuto cenu nelze očekávat tedy žádný zázrak. Například displej má při 5,5" úhlopříčce jen qHD rozlišení, operační paměť má 2GB kapacitu, interní úložiště pak 16 GB. Nicméně právě Cubot má v nabídce na tuzemském trhu dostupný nejmenší smartphone. S výškou pouhých 119 mm jím je odolný model KingKong Mini 2. Při ceně 2,6 tisíce korun nabízí vůbec nejmenší displej, jeho úhlopříčka jsou pouhé čtyři palce. Stejně jako jeho levnější kolega disponuje jediným snímačem hlavního fotoaparátu, přidává nicméně navrch 1 GB operační a 16 GB uživatelské paměti.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Jaro v mobilu

Značka vivo nedávno přinesla na český trh stylovou novinku z řady V. Model vivo V23 5G, který je aktuálně k dispozici za 11 999 Kč, vyniká unikátním předním fotoaparátem a jedinečným vnějším povrchem, jež dokáže měnit barvy. Zazářit mezi ostatními můžete nyní i vy, pokud budete mít štěstí a vyhraje v soutěži Jaro v mobilu.

Řada V značky vivo se vyznačuje důrazem na kvalitu předního fotoaparátu. Model V23 5G disponuje 50Mpx přední kamerou se systémem Dual Tone Spotlight, který se přizpůsobí i těm nejtěžším světelným podmínkám. Režim AI Extreme Night navíc zajistí dokonalé výsledky i při focení ve tmě. K dispozici je také 8Mpx super širokoúhlý objektiv, díky kterému se do záběru všichni bez problému vměstnají. Selfies na sociálních sítích jsou od teď povýšeny na úplně novou úroveň.

 

Stejně jako jiné modely z řady V, i V23 5G upoutá každého svým designem. Zadní stranu smartphonu tvoří skleněný povrch, který dokáže měnit barvy v reakci na UV nebo sluneční světlo. Stačí pár vteřin na sluníčku nebo pod UV baterkou a mobil dostane jedinečný vzhled, který se liší od ostatních smartphonů. Přechody z teplých uklidňujících odstínů do chladných, ostrých tónů zajišťuje povrchová úprava Fluorite Anti-Glare, která je zároveň odolná vůči otiskům prstů. Design doplňuje celokovový rámeček, který je tvarován tak, aby smartphone dokonale padl do ruky.

Kromě V23 5G můžete v soutěži vyhrát také model Y20s, který doplňuje portfolio značky vivo v České republice. Model se vyznačuje dlouhou výdrží baterie s kapacitou 5 000 mAh a moderním designem. Více informací o všech produktech značky vivo naleznete na www.vivo.com.