Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Elegantní, drsná, drahá. Otestovali jsme Nokii XR20

  1:03
Odolné smartphony nejsou zrovna nejběžnější kategorií, zejména tradiční zavedené značky jich moc nevyrábějí. Jednou z mála, která se do této kategorie pustila, je nově Nokia. Její odolný model XR20 je důkazem, že outdoorový smartphone může být elegantní. Ale zároveň je jasnou ukázkou důvodů, proč tyto telefony nemají valný úspěch.

Nokia XR20 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Vlastně se tomu ani nedivíme, většina outdoorových chytrých telefonů, které na českém trhu najdeme, pochází od čínských značek jako Doogee, BlackView, Ulefone, Umidigi, Oukitel a další. Nejde zrovna o věhlasné firmy a o kvalitách jejich produktů jsme se moc často přesvědčit nemohli. Jenže zákazníci takové přístroje kupují jednoduše proto, že jsou cenově dostupné.

Tradiční zavedené značky totiž třídu odolných smartphonů buď úplně ignorují, nebo nasazují takové ceny, že pořízení odolného telefonu vlastně nedává moc smysl. Když pomineme specialistu na outdoorové přístroje, značku CAT, která má v tomto ohledu svébytné postavení, nabízí outdoorový smartphone jen trojice značek: Motorola, Samsung a Nokia. Jejich modely se snaží na danou výbavu vysokou cenu ospravedlnit nejen onou odolnou konstrukcí, ale také trochu kreativním přístupem k designu: odolné přístroje těchto značek nevypadají jako drsné „cihly“, snaží se být elegantní a onu outdoorovou povahu trochu skrývají. Ale jen do té míry, aby na první pohled nevystupovaly z řady, ale přitom stále zaujaly aktivně zaměřené zákazníky.

Nokia XR20 je vlastně nejnovějším přírůstkem do této poměrně slabě obsazené kategorie. Má všechny výše zmíněné vlastnosti. Je tedy nečekaně elegantní, odolná, ale také pořádně drahá. Natolik, že nám její koupě moc nedává smysl.

Proč je podle vás drahá?

Už samotná cena 11 999 korun nepůsobí zrovna nízkým dojmem, rozhodně ne u telefonu, který bude uživatel s sebou brát do přírody a k různým outdoorovým aktivitám, při kterých telefon může nejen přijít k úhoně, ale také může snadno dojít k jeho ztrátě. Ona cena je však vysoká především vzhledem k výbavě, kterou za ni dostanete. Ano, je tu sice podpora 5G, což je příjemný bonus, ale Snapdragon 480, 4 GB RAM, 64 GB uživatelské paměti, IPS displej a dvojitý fotoaparát (byť poctivý, o tom dále) nejsou za dané peníze kdovíjak hodně.

Stačí si to porovnat se stájovou sestřičkou, velmi obdobně vybavenou Nokií X20. U ní dostane zákazník v podstatě to samé a ještě něco málo navíc (více RAM a více paměti), přitom si za tento model Nokia řekne méně než 8 000 korun. A upřímně, i to je hodně, takovou výbavu umí konkurence nabídnout i za méně než šest tisíc korun. Tedy za polovinu částky, kterou Nokia žádá za outdoorovou XR20.

Ano, XR20 je odolná, takže by měla déle snášet drsnější zacházení a je méně náchylná k poškození, ale těžko říct, jestli díky tomu v praxi vydrží třeba dvakrát déle než běžný telefon. Tato matematika je asi na každém uživateli, ale jak často měníte mobil proto, že jste ho rozbili? A nebylo by tedy lepší si k běžnému telefonu pořídit nějaké to pojištění? Sice také nebývá levné, ale asi to bude levnější než příplatek za outdoorový telefon.

Je skutečně odolná?

To je vlastně otazník. Ano, Nokia udělala oproti běžným telefonům v konstrukci změny, které samozřejmě zvýšenou odolnost přinášejí, my ovšem víceméně musíme věřit prohlášením a specifikacím výrobce. Je tu tedy voděodolnost podle IP68 a dále mechanická odolnost podle standardu MIL-STD-810H, XR20 by tak měla bez úhony přežít třeba pád na beton z výšky 1,8 metru.

Nokia XR20

V praxi samozřejmě robustnější konstrukce znát je a telefon v tomto ohledu budí důvěru. Tělo má kovový rám doplněný příjemným měkčeným plastovým materiálem, který jistě dovede tlumit nárazy, navíc je ho tu solidní vrstva, takže boky telefonu jsou dobře chráněny. Líbí se nám i to, že onen materiál těla telefonu na bocích mírně vystupuje nad rovinu displeje, čímž ho chrání před oděrkami při položení na stůl a zároveň zlepšuje ochranu telefonu při pádu přímo na roh. V tomto ohledu tedy věříme, že Nokia XR20 skutečně vydrží.

Jenže Achillovou patou moderních smartphonů jsou samotné displeje a i když dělá XR20 pro jeho ochranu maximum, stoprocentní to nikdy nebude. Když telefon v přírodě „poletí“ na zem displejem dolů a narazí na kamínek, žádná sebeodolnější konstrukce ho neochrání a celý příplatek za drsnou konstrukci přijde vniveč.

Takže drsný vzhled je jen na efekt?

Ne, to netvrdíme, jen říkáme, že nemusí mít v praxi takový přínos, jak se zdá. Na druhou stranu Nokia XR20 rozhodně není z hlediska designu a zpracování žádný humpolácký telefon „v holinkách“. Naopak působí velmi elegantně a má své výhody. Měkčený materiál je v ruce nesmírně příjemný, přitom tvary přístroje nejsou kdovíjak outdoorové, rozhodně to není přerostlý kousek. Jeho povahu naznačují snad jen trochu větší rámečky displeje a mírný nárůst rozměrů. Oproti běžné Nokii X20 není ovšem rozdíl nijak dramatický: zatímco XR 20 má míry 171,6 × 81,5 × 10,6 mm, tak X20 měří 168,9 × 79,7 × 9,1 mm. Hmotnosti jsou 248 a 220 gramů ve prospěch modelu X20, je to opět hodně, ale z hlediska rozdílu žádné drama.

Oba telefony jsou tedy dost velké (také ovšem nabízí pořádný 6,67" displej) a rozdíl v rozměrech je v podstatě zanedbatelný. Co by ruka poznala v nárůstu rozměrů, to zase pozitivně pocítí z hlediska jistoty držení telefonu: tak dobrý materiál těla je.

Má ještě nějaká pozitiva?

Nokia XR20 v praxi velmi dobře funguje. Ano, Snapdragon 480 a 4 GB RAM znamenají, že to není žádný rekordman v rychlosti (výkon je asi o čtvrtinu nižší než u oblíbeného Snapdragonu 765), ale i díky čistému Androidu je tu vše plynulé a přehledné. A v sadě funkcí Nokii XR20 nic zásadního nechybí a telefon si na nic nehraje, to je skutečně sympatické. Je tu tedy třeba hybridní slot na microSD karty, čtečka otisků prstů je hezky v bočním rámu, telefonu nechybí 3,5mm jack konektor, má moderní USB-C a překvapivě nabídne třeba bezdrátové dobíjení, to je v dané třídě skutečně prémiový prvek (ale stejně neospravedlní cenu).

Nokia XR20

Pochválíme i výdrž baterie – akumulátor s kapacitou 4 630 mAh většinou bez potíží vystačí na dva dny fungování a když se uživatel uskromní, může to být i déle. Tady si dovolíme ovšem jednu kritiku: s telefonem v balení nedostanete nabíječku. Prý v rámci ekologie. Jenže to nám opět nehraje. Nokia nijak nezmenšila své standardní balení, takže při přepravě efektivnější nebude, u outdoorového telefonu, který má uživateli vydržet skutečně dlouho, by navíc snad originální nabíječka, která by tedy také zaručila dlouhou životnost, být mohla. No nic.

Jak fotí?

Překvapivě solidně. Možná je to dáno i tím, že foťák se soustředí na důležitý základ a nemá žádná falešná lákadla. XR20 dostala dvojitý foťák, hlavní objektiv se světelností f/1,8 ukrývá 48megapixelový snímač, druhá čočka (f/2,4) poslouží k pořizování třináctimegapixelových širokoúhlých snímků. Hlavní fotoaparát vytváří běžně dvanáctimegapixelové snímky, ale v případě potřeby lze fotit i v plném 48megapixelovém rozlišení (a udělat si tak třeba výřez pro makro snímek).

Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia XR20

V dobrém světle je výkon foťáku skutečně výtečný, jen v obtížných scénách s prudkým světlem a protisvětlem je vidět, že pro maximální HDR efekt nemá telefon dostatek výkonu. Totéž pak platí v nočním režimu, kde telefon jednoduše nedovede ze tmy vytáhnout tolik detailů. Noční snímky jsou výrazně zašuměné a možná celkově trochu tmavší, než bychom si přáli, ale výsledek je vlastně docela dobrý. To se týká hlavního foťáku,  širokoúhlý je v noci téměř nepoužitelný. A i za dne u něj pozorujeme trochu menší ostrost snímků.

Mám si ji pořídit?

Nokia XR20 je vlastně dost povedený telefon. Jen nám jeho koupě nedává smysl. Je v podstatě dvakrát dražší než stejně vybavené konvenční konkurenční telefony a jakkoli se nám líbí, prostě tento příplatek nedovedeme akceptovat. To neznamená, že vy ho akceptovat nemusíte, ale koupi takového přístroje je asi dobré důkladně zvážit a zdůvodnit si ji.

Co se konkurence týče, té je skutečně málo. Obzvlášť, pokud chcete outdoorový telefon s obřím displejem (to je také zvláštní protiklad – nejnáchylnější prvek telefonu zvětšovat). Když ovšem opravdu po takovém smartphonu toužíte, moc jiných šancí nemáte. Je tu sice Motorola Defy s 6,5" panelem a podobnou elegantní a přitom odolnou konstrukci, která má sice silnější procesor, ale displej s rozlišením jen 720 × 1 600 pixelů (Nokia má 1 080 × 2 400). Na druhou stranu za ni Motorola žádá 6 599 korun. Nokia také jako jediná z outdoorových telefonů nabídne 5G, i to hraje v její prospěch.

Pak už jsou tu jen konkurenti od Samsungu a CATu. Starší CAT S52 s 5,65“ HD displejem a celkově základní výbavou chudší než motorola vyjde na méně než 8 000 korun, trochu novější S62 Pro s 5,7“ FullHD+ panelem a Snapdragonem 660 (8 GB RAM) vyjde na 12 790 korun, tedy ještě dráže než Nokia XR20. I Samsung nabídne dva kousky: relativně obyčejně vybavený Galaxy XCover 5 stojí necelých 7 tisíc korun, trochu lépe vybavený XCover Pro, který bude za chvíli dva roky starým modelem, vyjde na bláznivých 14 000 korun.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Levný smartphone chce zaujmout péčí o zákazníka. Test Nokie G20

Nokia G20

Od svého návratu na trh se značka Nokia svými smartphony nijak cenou nepodbízí. To neznamená, že...

Vyzkoušeli jsme webkamery od 400 do 4500 Kč, překvapily nás mikrofony

Sedm webových kamer v ceně 400 až 4500 Kč

VIDEO Připravili jsme video, ve kterém se sami můžete přesvědčit, jak se liší obraz i zvuk jednotlivých...

Záleží mu hlavně na displeji a baterii. Test Realme 8i

Realme 8i

Výrobce Realme má v cenové kategorii pod pět tisíc korun jeden zajímavý model, který ve dvou...

Chceš si zahrát Tetris? Tak si ho postav. Dětský test dětské stavebnice

Filip Orság testuje Boffin Magnetic

VIDEO Skvělým dárkem na poslední chvíli může být elektronická stavebnice, se kterou se děti jednak zabaví...

Optický zoom a super displej pod deset tisíc. Test Motoroly Edge 20

Motorola Edge 20

Ačkoliv se Motorola v posledních letech zaměřuje spíše na levnější modely, tak telefon Edge 20,...

Klíček netřeba. Česká firma naučila ovládat auto i mobilem

Aplikace Xmarton na ovládání a odemykání auta mobilem

Možnost využít namísto klíčku mobilní telefon už sem tam automobilky nabízejí, ale běžná funkce to...

Powerbanka na kolech. Novým hyundaiem můžete napájet gril nebo sekačku

Ioniq 5 V2G

VIDEO Automobilka Hyundai jako první implementovala do svého vozu systém Vehicle 2 Load, kterým můžete z...

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Vodafone dá 30 GB za 167 korun. Ale má to háček

Vodafone začíná nabízet speciální edici předplacených karet. Především předplacenka Datová karta 30 GB může být pro...

Vlastní mobil si na olympiádu neberte, mohli by se v něm šťourat

Nizozemští sportovci, kteří koncem ledna zamíří do čínského Pekingu na XXIV. zimní olympijské hry, musí doma zanechat...

Levný mobil, který by mohl být ještě levnější. Test Xiaomi Redmi 10

Základ nabídky značky Xiaomi aktuálně tvoří model Redmi 10. Na poměry nižší střední třídy je to sice slušně vybavený...

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mokrá ranvej jako stopka pro boeingy. Kvůli rušení 5G hrozí vyjetí z dráhy

Letecké společnosti, které provozují Boeing 787, musí přijmout opatření při přistávání těchto letounů na mokrých či...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Samsungu dochází tajemství, unikají specifikace modelů S22 a Ultra verze

Je poznat, že už se blíží premiéra top modelů pro letošních rok od Samsungu. Na internetu se tentokrát objevil přehled...

Nejsou dokonalé, ale jsou perfektní. Test Google Pixel 6 a 6 Pro

Více než dva měsíce Googlu trvalo, než své Pixely 6 a 6 Pro pomocí softwarových aktualizací vyladil tak, že snad...

Přes všeobecné očekávání není BlackBerry mrtvé. Letos přijde nový model

Značka BlackBerry byla kdysi velmi úspěšná, především v USA. Jenže poslední dekádu se už BlackBerry nedařilo. A to ani...

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...