Telit SAT 550 je satelitní telefon opravdu pro každého

  • 7
Jednou z hlavních myšlenek systému Globalstar je zpřístupnění výhod satelitní komunikace všem, kteří se potřebují dovolat i z míst, kde mobilní operátoři nemají pokrytí. Rádi bychom vám proto představili přístroj Telit SAT 550, jehož cena odpovídá kategorii luxusních mobilních telefonů.

Pokud vás již nebaví spoléhat se na pokrytí sítě GSM, vyzkoušejte satelitní telefon. V takovém případě se můžete spolehnout na všudypřítomné oko některé z družic systému Globalstar. Jedním z přístrojů pracujících v této síti je Telit SAT 550, který sice do kapsy neukryjete, ale zato budete stále v kontaktu s civilizací.

Satelitní telefony jsou stále v našich myslích asociovány se symbolem ekonomické nedosažitelnosti. Všechny dosavadní systémy s přístroji za několik set tisíc korun byly po mnoho let určeny především profesionálům pracujícím v odlehlých končinách či velmi bohatým jedincům. Toto dogma navíc podpořil nedávný krach systému Iridium, s nímž se možná ještě setkáme v ekonomických příručkách rozebírajících špatné odhady poptávky a potřeb zákazníků.
Prorazit na tomto trhu se nyní pokouší nový provozovatel satelitní sítě - Globalstar. Má smělé plány - chtěl by vyvrátit většinu současných domněnek o telefonech s všudypřítomným pokrytím.

Telit SAT 550-Globalstar

Nelze se ubránit pocitu srovnávat testovaný přístroj s běžnými mobilními telefony. Snad také proto připadá člověku hmotnost 425 g v prvních okamžicích přinejmenším nezvyklá, přestože u satelitní komunikace to lze považovat za vrchol minimalizace. Do přístroje o rozměrech 224 x 65,5 x 50 mm se vměstnaly technologie přinášející duální provoz, kdy uživatel má na výběr, zda-li bude pro volání používat pouze GSM 900 MHz nebo satelit, popřípadě zvolí vzájemné doplnění obou systémů. Jakmile se tedy dostanete mimo dosah pokrytí sítě mobilních telefonů, přepnete se na Globalstar se svými družicemi.

Telit SAT550-Globalstar - displej

Ovládání testovaného přístroje lze nejvýstižněji popsat jako decentralizované, neboť k obsluze slouží devět tlačítek. Vlastních menu a tím i samostatných funkčních kláves se totiž dočkaly krátké textové zprávy, telefonní seznam a nastavování módu duálního provozu. Všechny ostatní funkce jsou sdruženy v základním menu, přístupném přes příznačnou klávesu M. Jeho první položka ukáže detailní seznam uskutečněných volání, doplněných informací o čase. Další pak zpřístupňuje přesměrování. Základní principy ovládání jsou tedy identické s mobilními telefony. Z možných nastavení se vám ještě mimo jiné nabízí obsluha identifikace volajícího, výběr z 19 vyzváněcích melodií či nastavení zabezpečení. Pokud vám připadá samotný PIN nedostatečný, není nic jednoduššího, než využít bezpečnostního kódu. Z modernějších technologií sítí GSM zaujme snad jen podpora SIM Toolkitu.

Příjemným prvkem výbavy je rozhodně plně grafický displej, schopný zobrazit až 12 znaků na každém ze čtyř řádků, k nimž je nutno připočíst i prostor pro malé indikátory aktuálního stavu. Díky těmto ikonkám tak snadno zjistíte například stav akumulátoru, aktuální čas či úroveň signálu. Uvítáte to nejen v odlehlých končinách, neboť standardně dodávaný Li-Ion akumulátor mnoho nevydrží, ale i v bohatě pokrytých oblastech. V satelitním režimu totiž přístroj vydrží v pohotovostním režimu 6 - 24 hodin. Při hovoru tato doba poklesne na pouhou hodinu a půl. Spolehnete-li se jen na místní mobilní sítě, pak zůstanete na příjmu nejdéle 83 hodin. Pokud budete hovořit, vydrží telefon nejvýše čtyři hodiny.

Telit SAT550-Globalstar zadni cast

Přístroj na svých bedrech nese dvojici antén. Menší, určenou pro mobilní sítě, lze vzhledem k ostatním rozměrům takřka zanedbat, a proto více pozornosti věnujme té satelitní. Ta si své místo našla na zadní části přístroje, kde zapadá do elegantní prohlubně. Při hledání signálu Globalstaru ji musíte nejprve lehce nadzvednout a otočit alespoň o 180°, maximálně však o 240°. Teprve tehdy, pokud zrovna nepoužíváte externí anténu dodávanou v sadě určené pro námořníky, je telefon plně připraven k provozu.

Telit SAT550-Globalstar predni cast

Jak Globalstar funguje
Základem celého systému Globalstar je 48 satelitů umístěných na nízké oběžné dráze, tedy ve vzdálenosti 1414 km od zemského povrchu. Satelity jsou rozmístěny v osmi rovinách se sklonem dráhy 52°. V každé rovině je šest pravidelně rozmístěných satelitů. Každý z nich má v aktivním režimu rozpětí sedm metrů a hmotnost 440 kg. Průměrná životnost je stanovena na 7,5 roku. V případě poruchy ho zastoupí jeden ze čtyř rezervních satelitů. Jenom pro zajímavost uveďme, že výrobní náklady každého satelitu činí přibližně 15 milionů USD.

Nutnou součástí Globalstaru je soustava pozemních bran, které zajišťují komunikaci s ostatními účastníky. Právě přes ně jsou hovory směrovány do stávajících pozemních sítí. V plánech se přitom počítá s vybudováním 50 stanic - každý z nich tedy pokryje oblast s průměrem 3000 km.

Shrneme-li si kompletní rozsah služeb do několika bodů, tak kromě telefonie, přenášení tónů DTMF a bezplatných tísňových volání (linka 112) v nich najdeme i bezplatné zasílání resp. přijímání krátkých textových zpráv, identifikaci volajícího a hlasovou schránku. Příští rok k nim přibudou ještě datové/faxové přenosy, s rychlostí max. 9 600 kbps, tedy shodnou se základními možnostmi GSM sítí.

Telit SAT550-Globalstar

Cena??!
Náklady na používání telefonů sítě Globalstar by měly být srovnatelné s GSM. Představený Telit SAT 550 bude k dostání za 6490 francouzských franků bez DPH, tedy přibližně za 35 tisíc Kč. Movitější zákazníci tedy budou stát před otázkou, zda-li si mají pořídit poměrně velký satelitní telefon s všudypřítomným pokrytím, či nejmodernější malý mobil. Přes krátkodobou zkušenost v podobě několika málo dnů, kdy jsme Globalstar testovali, bych se přimlouval právě za satelitní síť. Pravda, v městských aglomeracích si z jiné než mobilní sítě nezavoláte, neboť telefon nebude schopen přijmout satelitní signál, ale v dosud nepokrytých končinách nebudete odkázáni na hlasovou schránku a její občasné vybírání. Navíc pod svým GSM číslem budete k zastižení i v případě, kdy budete v módu Globalstar.