TELeKONOM: České radiokomunikace začaly poskytovat internet domácnostem...

... zatím sedm alternativních operátorů má zájem o provozování ADSL; korejský operátor SK Telecom chce proinvestovat přes dvě miliardy dolarů, investorům se to nelíbí; novým šéfem Ericssonu je Carl-Henric Svanberg, cena akcií firmy vyskočila; dozorčí radu Českého Telecomu povede náměstek ministra informatiky.

PRAHA - České radiokomunikace začaly nabízet připojení k internetu prostřednictvím bezdrátových sítí domácnostem a malým firmám. Služba pod názvem BlueTone Wireless je zatím dostupná v západní části Prahy a v okolí Hradce Králové, řekla včera mluvčí Jana Němcová. Firma počítá s vytvořením sítě přístupových bodů a rozšířením služby na většinu území ČR.

"Cílem je nabídnout zákazníkům levné a kvalitní připojení k internetu s variabilní rychlostí a doplňkovými službami," uvedla mluvčí s tím, že služba využívá technologie v pásmech 2,4 GHz a 3,5 GHz. ČRa nabízí rychlosti připojení od 64 do 512 kilobitů za sekundu.

Ceny neomezeného přístupu začínají podle manažera obchodního úseku Jána Vlčka na 950 kč měsíčně u rychlosti 64 kb/s. Nabídka se mírně liší podle potřeb domácností a malých firem. Služba bude konkurovat například nabídce internetu přes kabelovou televizi, kterou nabízí například UPC za cenu od 1080 Kč měsíčně, nebo ADSL, které má Telecom představit v březnu s očekávanou cenou kolem 1500 Kč měsíčně.

Majoritním vlastníkem ČRa je s podílem zhruba 72 procent konsorcium Deutsche Bank a TDC Bivideon. ČRa vlastní polovinu firmy Contactel a 39,2 procenta mobilního operátora RadioMobil.

PRAHA - O poskytování služby vysokorychlostního internetu přes telefonní linku ADSL má zatím zájem sedm alternativních operátorů. Firmy Aliatel, Contactel, GTS, Ipex, Nextra, SkyNet a Tele2 požádaly Český Telecom o testování služby. Testy s jednou z firem již začaly, řekl včera mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Telecom podle jeho slov odeslal návrh velkoobchodní nabídky redakci Telekomunikačního věstníku ke zveřejnění. O finální podobě dokumentu bude nyní informovat ostatní operátory a internetové providery. V nejbližší době ji také zveřejní na internetu. Nabídka zohledňuje některé připomínky operátorů, kteří si v lednu u pracovní verze stěžovali zejména na omezenou možnost využití služby a vysoké velkoobchodní ceny, které se promítnou i do cen pro koncové zákazníky. 

Ceny v nové nabídce jsou podle Crhy nižší než tarify, které firma uvedla v lednu. Ty počítaly s cenou paušálu začínající na 989 Kč. Dalších 150 Kč by operátor zaplatil za pronájem koncových zařízení. K této ceně si operátoři budou připočítávat ještě marži a poplatek pro poskytovatele internetového připojení. 

Telecom chce službu začít nabízet koncovým zákazníkům i ostatním operátorům během března. Ještě dříve se však musí s alternativními operátory dohodnout na podmínkách. Ministr pro informatiku Vladimír Mlynář firmu vyzval, aby se s operátory dohodla zhruba do konce února, jinak se do jednání vloží s využitím všech zákonných možností.  

SOUL - Největší jihokorejský mobilní operátor SK Telecom Co trvá na tom, že bude letos investovat 2,5 bilionu wonů, tedy 2,1 miliardy dolarů. Objemný investiční plán přitom za poslední dva týdny snížil na akciovém trhu tržní hodnotu firmy o pětinu, tedy o čtyři miliardy dolarů. Dnes akcie společnosti spadly o dalších devět procent.

SK Telecom minulý měsíc oznámil, že chce letos zvýšit kapitálové výdaje o 30 procent a že bude modernizovat sítě. Manažeři firmy přitom na dnešní konferenci pro investory a analytiky oznámili, že investice do sítí třetí generace  mobilů (3G) budou záviset na ekonomické situaci a nabídce telefonů 3G. 

Pokles akcií SK Telecomu přiměl firmu k tomu, že na konci ledna oznámila plán odkoupit zpět tři procenta vlastních akcií. Podle cvčerejšího prohlášení bude storno tohoto plánu záviset na situaci na trhu.

Analytici říkají, že by objemný investiční program SK Telecomu mohl ohrozit sérii akcí ve prospěch akcionářů, jež SK Telecom ohlásil na začátku roku. "Je to znepokojující," řekl agentuře Reuters jeden z analytiků. Podle něj se  společnosti zřejmě nepodaří v brzké době získat zpět důvěru investorů. 

Akcie firmy včera v jednu chvíli oslabily o 9,1 procenta a klesly na 22měsíční minimum, napsala agentura.

STOCKHOLM - Novým generálním ředitelem švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson se stane Carl-Henric Svanberg. Oznámila to včera firma a ukončila tak několik měsíců trvající spekulace ohledně změny ve vedení.

Svanberg, který  je v současnosti generálním ředitelem švédské firmy Assa Abloy, jež je největším výrobcem zámků na světě, nahradí od osmého dubna nynějšího generálního ředitele ztrátové společnosti Ericsson Kurta Hellstroma. 

Akcie společnosti Ericsson, které byly tento týden zasaženy slabými výsledky čtvrtého čtvrtletí a předpokládaným poklesem tržeb v letošním roce, reagovaly na dnešní zprávu prudkým růstem a v 10:00 SEČ posílily o 11 procent. 

Společnost začátkem týdne oznámila, že v celém loňském roce hospodařila se ztrátou před úroky a daní 21,30 miliardy švédských korun (asi 2,5 miliardy USD). Jde o výrazné zlepšení proti stejnému období předchozího roku, kdy ztráta činila 27,38 miliardy korun.

PRAHA - Dozorčí radu Českého Telecomu povede náměstek ministra pro informatiku Michal Frankl. Telecom to včera oznámil v tiskové zprávě. Frankla zvolili do patnáctičlenné dozorčí rady akcionáři na mimořádné valné hromadě 20. prosince na návrh ministra pro informatiku Vladimíra Mlynáře.

Na post prvního místopředsedy dozorčí rada zvolila Erica de Jonga, který nahradil Johna Klein Blueminka jako zástupce minoritního akcionáře TelSource. Podle vyjádření Frankla na valné hromadě chce stát jako majoritní akcionář po zastavené privatizaci posílit svůj vliv ve společnosti.

Stát prostřednictvím FNM v Telecomu vlastní 51 procent. TelSource spolu s firmou KPN ovládá 33,5 procenta. Nová
privatizace státního podílu by se měla uskutečnit v roce 2005.