Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sítě nevidíme, necítíme. Proto se z toho dělá strašák, říká expert

  0:36aktualizováno  15:32
Z technického hlediska není rozdíl mezi sítěmi 4G a 5G zásadní, říká Lukáš Jelínek z katedry elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT a zároveň pracovník Státního zdravotního ústavu. Ve skypovém rozhovoru vysvětluje rizika elektromagnetického záření.

Mobilní sítě po celém světě čeká v nejbližších letech změna. Současné technologie doplní sítě páté generace. Nástup nové technologie však přináší na internetu i množství falešných zpráv o jejich škodlivosti. V poslední době to došlo tak daleko, že aktivisté po Evropě zapalují vysílače mobilních sítí. Na údajnou škodlivost 5G technologie se experta na elektromagnetická pole Lukáše Jelínka ptal moderátor Vladimír Vokál.

Jelínek na úvod vysvětluje, že samotná frekvence není až tak důležitá pro technologií sítí 5G. „Teoreticky může vysílat na jakékoliv frekvenci, v praxi pak bude vysílat na těch frekvencích, které budou volné. V současné době se může 5G používat na těch frekvencích, na kterých se již provozují současné mobilní sítě. V tom v principu není mezi jednotlivými generacemi mobilních sítí rozdíl. 5G se liší tam, kde nás to expozičně vůbec nezajímá, a to na vrstvě architektury té sítě, respektive na datové vrstvě. Samotné vysílače se až tak dramaticky nezmění.“

„Rozdíl ve vysílání mobilních sítí, televize, wi-fi, mikrovlnného spojení fyzikálně není,“ říká Jelínek a dodává: „Je to prostě elektromagnetické pole, které se šíří od toho vysílače k příjímači a pak se nějak zpracovává. Z tohoto pohledu je to jedna jediná fyzika. Samozřejmě se to liší použitou frekvencí, časovým průběhem podle použité modulace. Třeba síťě 4G používají digitální modulaci a pak není rozdíl oproti 5G významný.“

Pokud tedy rozdíl mezi sítěmi 4G a 5G není zásadní, proč tedy najednou vzbuzuje 5G takovou paniku, ptal se moderátor Vladimír Vokál. „Zásadní není, ale je možné, že v budoucnosti s nárůstem provozu se budeme setkávat s hustší sítí základnových stanic. Ale z technického a fyzikálního hlediska není ten rozdíl zásadní a v tu chvíli nejsou ty obavy zcela pochopitelné. Na druhou stranu z nějakého sociologického hlediska už pochopitelné jsou. 5G je technologie, o které se hodně mluví, je nová a člověk na tento druh elektromagnetického pole nemá žádný detektor. My ho necítíme, nevidíme, a tak se z toho velmi snadno dělá strašák,“ vysvětluje Jelínek.

Stane se mi něco u mobilního vysílače?

Jelínek dále vysvětluje, jaká rizika hrozí, když se člověk přiblíží k základnové stanici mobilní sítě. „Pokud bylo vše provedeno tak, jak mělo být provedeno, tak se vám rozhodně nic stát nemůže. V České republice a i jinde ve světě totiž platí, že než se postaví základnová stanice, tak se musí prokázat, že nikde v jejím okolí nebude místo, kam se člověk může dostat, kde by se překročily takzvané expoziční limity. Pokud by takové místo existovalo, není možné základnovou stanici postavit. Běžný občan, pokud nevyrazí zamčené dveře stanice, tak je v jejím okolí v naprostém bezpečí.“

„My když provádíme kontrolní měření, tak víme, že se nám nemůže nic stát. Expoziční limity jsou totiž nastavené extrémně přísně. Překročení emisních limitů je porušením zákona. Z biofyzikálního pohledu, pokud překročím limit drobně, ještě neuvidím vůbec žádné účinky, protože ty bezpečnostní limity mezi expozičním limitem a reálným účinkem jsou obrovské,“ dodává Jelínek. 

Zdravotní rizika podle konspirátorů

„Na sociálních sítích jsou příspěvky, že v blízkosti vysílačů mobilních sítí se objevil vyšší výskyt rakoviny nebo obtíže, jako je bolení hlavy,“ přibližuje jeden typ mýtů o mobilních sítích moderátor Vokál.

Vydržel jen pár dnů. Konspirátoři dál zapalují 5G vysílače

5G vysílač v britském Birminghamu poškozený úmyslně založeným požárem

„Může se stát, že je tam vyšší koncentrace bolení hlavy, ale podle současného stavu vědění se toto nemůže stát účinkem elektromagnetického pole. Může to být náhoda nebo také to, že se toho člověk bojí,“ vysvětluje Jelínek a dodává: „Máme za sebou více než sedmdesát let výzkumu v téhle oblasti. Jsou na to celosvětově desetitisíce publikací. A k současnému datu si myslíme, že aktuální expoziční limity lidi zcela bezpečně chrání proti všem známým vlivům.“

Na internetu lze nalézt i příspěvky, v nichž si lidé stěžují na pískání v uších, což expert uvádí na pravou míru. „Nějaké zvukové vjemy jsou skutečně popsané, ale při mnohem vyšších hodnotách, než jaké jsou expoziční limity. Ty navíc neřeší, kdo to pole vytvořil, ale jak na lidi působí celkově, takže i při expozici z více základnových stanic nebo různých zdrojů.“

Zapálené vysílače

V poslední době se v mnoha evropských zemích stávají případy, kdy aktivisté bojující proti 5G zapalují vysílače mobilních sítí. Několik případů hlásila Velká Británie, v minulých dnech hlásilo požáry dvou základnových stanic i Polsko. 

Lidé blázní a zapalují vysílače 5G. Myslí si, že mohou za šíření koronaviru

Lukáš Jelínek je z těchto zpráv smutný. „Nepoužívá se kritické myšlení. Lidé zprávy přijímají a sdílejí bez toho, aby si ověřili, že se často jedná o zcela zjevné nesmysly, na jejichž vyvrácení stačí středoškolské učebnice. Hodně přitažená za vlasy mi přišla jedna z posledních zpráv, kdy ty 5G sítě by měly ovlivňovat jak vstřebáváme molekulární kyslík z atmosféry. Je to takový příklad, kdy se použijí slova rezonance a mikrovlny, která působí magicky a nad kterými se pak už nikdo nezamýšlí.“ 

Autor:
  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Parádní velký tablet, kterému chybí snaha výrobce. Test Honoru Pad 9

5. května 2024

Čínský Honor se po svém stále ještě relativně nedávném návratu na globální trhy snaží dobýt...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....