ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tento podnik budou milovníci vína zbožňovat. Musí se ovšem vzdát mobilu

  • 1
Se zajímavým způsobem, jak strávníky přimět ke vzájemné komunikaci, přišel majitel restaurace v severoitalské Veroně. Příchozí páry svou pobídkou nabádá, aby se načas vzdali svých mobilů. Odměnou jim je láhev červeného vína zdarma.

Podmínkou pro získání láhve Maia Pinot Noir zdarma je, že každý pár při příchodu odevzdá své telefony k uložení do malé skříňky u vchodu. Klíč od ní následně ukážou číšníkovi, který jim láhev přinese. A odezva je velmi pozitivní. Podle majitele teprve nedávno otevřeného podniku totiž jeho nabídky využívá 90 procent hostů.

„Chtěli jsme otevřít restauraci, která se bude lišit od ostatních. Zvolili jsme tedy tento formát – zákazníci se mohou rozhodnout, zda se zřeknou technologie a zároveň si společně užijí veselý okamžik,“ uvedl pro britský The Guardian Angelo Lella, majitel restaurace Al Condominio otevřené letos v březnu.

Účelem této digitální detoxikace má být povzbuzení hostů, aby vzájemně konverzovali namísto toho, aby se neustále dívali do svých telefonů.

„Technologie se stávají problémem. Není důvod se každých pět sekund dívat do mobilního telefonu. Pro mnoho lidí je to však jako droga. Takto mají příležitost ho odložit a vypít si dobré víno,“ dodal Lella.

Postrach číšníků: mobilní závisláci je zdržují od práce a ještě si stěžují

Pamatováno bylo i na situaci, kdy do podniku dorazí větší skupina hostů. V takovém případě se nabídka láhve červeného vína zdarma vztahuje na čtyři lidi.

Al Condominio je podle The Guardian považována za první restauraci v regionu Veneto, která přijala takovou iniciativu, nicméně v Itálii existují i další. Britský list zmínil například restauraci Separè 1968 v Marina di Cecina v Toskánsku. Ta zákazníkům, kteří se vzdají svých telefonů, nabízí poukázky.

S mobilními závisláky bojují i jinde ve světě

Restaurační podniky v Itálii nejsou v tomto ohledu jedinými. Vlastní způsoby, jak hosty odpoutat od jejich mobilů, vymýšlí i jinde. Restaurace i bary se totiž s tímto návštěvnickým nešvarem potýkají dlouhodobě.

Například v srpnu 2018 otevřený koktejlový bar Chihuahua Julep ve finských Helsinkách nejprve hostům doporučoval, aby během doby strávené v jeho prostorách své telefony nepoužívali. Poměrně brzy však přišlo ráznější opatření, zaveden byl úplný zákaz používání mobilů. Zaměstnanci tak po návštěvnících vyžadovali, aby své telefony při vstupu odložili do připravené krabice.

Jakkoli se může zdát rozhodnutí helsinského baru striktní, tak to není nic v porovnání s přístupem majitele koktejlového baru v britském městě Hove. Ten se kvůli zvyšujícímu se počtu hostů, kteří se místo vzájemné komunikaci věnovali telefonům, rozhodl vyrobit vlastní „rušičku“ signálu. A to zcela legální cestou: v roce 2016 na stěny podniku nechal umístit stříbrnou folii a na strop měděné pletivo. Kvůli hostům, kteří se spolu nebavili, z baru udělal Faradayovu klec.

Do restaurace bez mobilu? Lidem jejich používání u stolu vadí

Osobitým způsobem se se závislostí na mobilech rozhodli už před jedenácti lety bojovat majitelé baru Salve Jorge v brazilském Sao Paulu. Do praxe tehdy uvedli netradiční, ač geniální způsob, jak hostům zamezit v používání mobilů. Objednané pití roznáší obsluha ve speciálních sklenicích, které návštěvníky k odložení jejich mobilního telefonu přímo donutí. Jejich vyšší dno je totiž vykrojené, a bez podložení se tak ve svislé poloze neudrží.

Na myšlenku brazilského baru po deseti letech navázala síť japonských restauraci Futago. V zemi, která je proslavená využíváním nejmodernějších technologií, by však toto prosté řešení nadlouho nezafungovalo. Přišli tak s drzejším přístupem v podobě speciálního menu, které lidem umožní vychutnat si jídlo a konverzovat, aniž by se věnovali svému mobilnímu telefonu. Jeho součástí je totiž speciální alkoholický koktejl Smartphone-Fasting Sour ve sklenici s vykrojeným dnem. Ještě před tím je však nutné rozsvítit přisvětlovací diodu – koktejl se tak po odložení sklenice na telefon rozzáří oslnivě modrým odstínem. Inspiraci mořem podtrhují i želé rybičky, které se v něm nacházejí.