Bar zakázal hostům používat mobily. Prý by kazily jeho atmosféru

  0:18aktualizováno  0:18
Zakázat v baru používání mobilních telefonů se zdá být v dnešní době troufalou myšlenkou. Ve finských Helsinkách je přitom takový podnik realitou. Hosté si přístup majitele překvapivě chválí, díky jeho striktnímu postoji mají více času na obyčejnou konverzaci.

Majitelům barů dochází trpělivost. Lidé se mají bavit a ne trávit čas s mobilem v ruce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od srpnového otevření přitom zaměstnanci koktejlového baru Chihuahua Julep hostům pouze doporučovali, aby během doby strávené v jeho prostorách své telefony nepoužívali. Majitel Jami Jarvinen totiž nechtěl, aby všudypřítomné rozsvícené displeje ničily atmosféru podniku. Mnozí návštěvníci si doporučení vzali k srdci, ovšem ani výjimek nebylo málo. Zejména mladí lidé a rodiče obávající se o své ratolesti se totiž nedokázali od telefonů odpoutat.

Postrach číšníků: mobilní závisláci je zdržují od práce a ještě si stěžují

Ilustrační snímek

A tak netrvalo dlouho a bar nedaleko centra Helsinek zaujal ráznější postoj: zavedl úplný zákaz používání mobilů. Zaměstnanci tak po návštěvnících vyžadují, aby své telefony při vstupu odložili do připravené krabice. A ačkoli pro mnohé mobilní uživatele může být myšlenka trávení času bez telefonu nemyslitelná, tak Jarvinen podle BBC o správnosti svého rozhodnutí nepochybuje.

„Lidé opravdu potřebují chvíli v jejich hektickém každodenním životě, aby se oprostili od chytrých zařízení, mnozí by to neudělali, kdybychom se nerozhodli prosadit zákaz,“ vysvětlil svůj postoj Jarvinen finské veřejnoprávní televizi Yle.

V zákazu přitom nevidí přínos pouze pro hosty, ale i pro zaměstnance baru. Ti podle něj byli svědky mnoha nezapomenutelných okamžiků při vzájemném poznávání hostů. Návštěvníci baru navíc sami uznávají, že díky povinnosti odložit své mobilní telefony hned při vstupu do podniku mají skutečně více času užít si sebe navzájem.

„Pociťovala jsem, že mi chybí něco důležitého,“ popsala svou první návštěvu helsinského baru jedna ze zákaznic. Následně ovšem uznala, že při další návštěvě bylo odložení telefonu už mnohem snazší.

Jakkoli se může zdát rozhodnutí helsinského baru striktní, tak to není nic v porovnání s přístupem majitele koktejlového baru v britském městě Hove. Ten se kvůli zvyšujícímu se počtu hostů, kteří se místo vzájemné komunikaci věnovali telefonům, rozhodl vyrobil vlastní „rušičku“ signálu. A to zcela legální cestou: na stěny podniku nechal umístit stříbrnou folii a na strop měděné pletivo. Kvůli hostům, kteří se spolu nebavili, z baru udělal Faradayovu klec.

Osobitým způsobem se se závislostí na mobilech rozhodli bojovat majitelé baru Salve Jorge v brazilském Sao Paulu. Do praxe uvedli netradiční, ač geniální způsob, jak hostům zamezit v používání mobilů. Obsluha objednané pití roznáší ve speciálních sklenicích, které návštěvníky k odložení jejich mobilního telefonu přímo donutí. Jejich vyšší dno je totiž vykrojené, a bez podložení se tak ve svislé poloze neudrží (více viz Bar vyzrál nad mobilními závisláky: mobily musí podpírat sklenice).

Postoje majitelů barů jsou vesměs pochopitelné, jde o podniky, kde se mají lidé bavit a navzájem se poznávat. A to se jim s telefony v ruce či na stole příliš nedaří. Podle loňského zjištění prestižní obchodní školy McCombs na Texaské univerzitě v Austinu totiž i pouhá přítomnost mobilu v zorném poli, ačkoli je vypnutý či otočený displejem dolu, uživatele rozptyluje.

Psycholog Suvi Uski, který se specializuje na sociální závislosti, odhaduje, že problém se závislostí má 90 % uživatelů smartphonu. Nelze se tedy divit, že veřejné diskuze o závislosti na mobilních zařízeních nejsou výjimkou ani ve Finsku. Tedy v původní domovině jedné z nejznámějších mobilních značek Nokie.

Autor:
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

Xiaomi otevřelo největší obchod v Evropě. Nechalo ho „vykrást“

Největší Mi Store otevřelo Xiaomi na pařížské třídě Champs-Élysées

Čínská společnost Xiaomi pokračuje v expanzi na starý kontinent. V pátek 18. ledna totiž na nejrušnější pařížské třídě...

Skládací samsung dorazí v první polovině roku. Bude těžko dostupný

Samsung představil prototyp skládacího smartphonu s ohebným displejem.

Prototyp skládacího smartphonu ukázal Samsung již loni v listopadu, avšak doslova mimo záři reflektorů. Představení...

Apple za mého úřadování posílil o stovky procent, přepočítal se Trump

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

Akcie Applu v posledních týdnech klesly na úroveň, na níž byly naposledy před dvěma lety. Americký prezident Trump se o...

Najdete na iDNES.cz