Prodej mobilních telefonů v příštím roce poroste o 10 procent

  1:00aktualizováno  1:00
Analytická společnost Gartner předpokládá v příštím roce růst prodeje mobilních telefonů o 10 procent. Tahákem budou rozvojové trhy, ve vyspělých zemích se růst zastavil nebo dokonce mírně klesá.
univerzal euro

univerzal euro | foto: Profimedia.cz

V roce 2007 by se mělo podle společnosti Gartner prodat 1,1 miliardy mobilních telefonů. Pro srovnání: v letošním roce by se mělo prodat 960 milionů mobilních telefonů a v roce 2005 se prodalo 817 milionů mobilů.

O nárůst prodeje mobilních telefonů se největší měrou podílejí uživatelé z Číny, Indie a Afriky, kteří si kupují svůj první mobil.

Nárůst se naopak nedá očekávat ve vyspělých zemích jako je Japonsko nebo státy Západní Evropy. V těchto zemích má téměř každý dospělý občan mobilní telefon a počet uživatelů mobilních telefonů přesahuje 100 procent. Někteří uživatelé tak mají více než jeden mobilní telefon.

V Evropě ve třetím čtvrtletí letošního roku stouply prodeje pouze o 1,9 procenta v porovnání s předchozím rokem. V Japonsku došlo dokonce k mírnému poklesu.

To je varovaní pro výrobce mobilních telefonů, protože cena mobilů, stejně jako ostatní elektroniky, každým rokem klesá. Bez nárůstu prodeje na vyspělých trzích jsou výrobci nuceni nabízet mobily s pokročilejšími funkcemi.

Výrobci tak nabízejí lépe vybavené telefony za ceny, které měly méně vybavené modely před rokem. Zájem o lépe vybavené telefony zaznamenal Gartner i na rozvíjejících trzích.

Mobilní telefony jsou nejpopulárnějšími produkty spotřební elektroniky na světě. Následují je osobní počítače a televizory s objemem prodejů okolo 200 milionů kusů. 

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Tak tenký tablet jsme ještě neviděli. Překonal i iPad Pro

Tablet Samsung Galaxy Tab S5e

Samsung si těsně před premiéru hlavních letošních novinek naplánoval ještě jedno malé odhalení. Je jím nová verze...

Číňané jsou patrioti, smartphony Huawei kupují jako diví

Huawei Mate 20 Pro

Největší světový trh se smartphony se v posledním loňském čtvrtletí propadl o výrazných jedenáct procent. V Applu kvůli...

Vyzkoušejte se, jestli se vyznáte ve smartphonových zkratkách

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Ve specifikacích smartphonů se nachází celá řada zkratek, které běžně používáme, přitom vlastně ani nevíme, co...

Najdete na iDNES.cz