Rozbitý displej smartphonu

Rozbitý displej smartphonu | foto: Zbyněk Hatlák

Pojištění mobilu může vyjít dráž než kompletní pojištění domu nebo auta

  • 13
Podle pojišťovny BNP Paribas Cardif jsou průměrné náklady na opravu poškození smartphonu 4 300 korun. Jenže samotné pojištění rozhodně není za pár korun. U drahých telefonů vyjde často dráž než havarijní pojistka na osobní auto.

Pojištění domácnosti nebo auta (havarijní) je docela samozřejmá věc. Pojištění mobilů už tolik ne, což je dáno nabídkou pojišťovacích produktů na trhu, jejich cenou a také jistě rizikovostí takového podnikání. Poškození mobilu, který používáme v podstatě trvale, je docela pravděpodobné. 

Nejsnazší ochranou je pouzdro a případně fólie na displej. Jenže pořádné flipové kryty se nelíbí každému a navíc zvětší objem přístroje. Zadní kryty a fólie na displej jsou samozřejmě výrazně lepší než žádná ochrana, ale mají limity. A opravy moderních smartphonů jsou drahé.

Což uvádí i pojišťovna BNP Paribas Cardif, podle jejíchž statistik stojí průměrná oprava mechanicky poškozeného telefonu 4 300 korun. Podle pojišťovny má s mechanicky poškozeným telefonem zkušenosti až 65 procent obyvatel České republiky. Z devadesáti procent se rozbije displej, druhou nejčastější příčinou je utopení přístroje. 

Opravy jsou drahé

Pojišťovna dál uvádí, že lidé si nepojišťují jen drahé telefony, největší podíl, zhruba dvě třetiny, představují přístroje s pořizovací cenou do 7 000 korun.

Opravy současných chytrých telefonů jsou drahé. Především ta nejčastější, tedy výměna displeje, vyjde přibližně od 2 500 korun u levných telefonů až po zhruba 20 000 za displej ohebných telefonů. Ale hodně stojí i displeje top modelů Samsungu nebo Applu, tam počítejte zhruba devět až patnáct tisíc. Záleží na servisu, modelu a dalších detailech. 

Apple a Samsung uvádí orientační či maximální ceny výměny displejů v autorizovaných servisech. Nezávislých servisů je mnoho, ceny porovnejte, mohou se lišit až o třetinu, ale zároveň se i ptejte na použité náhradní díly. 

Jak se bránit

Nejlevnějším řešením, ovšem bez záruky, jsou ochranné prvky. Tedy pouzdra a fólie. Nejbezpečnější jsou flipová pouzdra, ale ty mnohým nevyhovují. Značkové pouzdro může stát až tisíc korun, obyčejné pár stokorun. Fólie na displej je také otázkou maximálně několika stokorun.

Další možností je pojištění. Zmíněná pojišťovna BNP Paribas Cardif nabízí své produkty přes prodejce, například přes Datart. Pokud si vyberete telefon, můžete si rovnou pořídit i pojištění. Můžete volit mezi roční a dvouletou pojistkou, vždy je možné uplatnit dvě pojistné události ročně a platíte spoluúčast. Její výše se odvíjí od pořizovací ceny přístroje, nejméně 500 a maximálně 2 000 korun. Pojistka platí i v zahraničí a to nejenom pro náhodné poškození ale i pro krádež.

Dům a auto často pojistíte levněji

Jenže pojištění není levná záležitost. Zhruba počítejte se čtvrtinou pořizovací ceny u ročního pojištění. Tedy u telefonu za 3 800 korun zaplatíte za roční pojistku necelých 1 100 korun. U dvouleté se už tolik nepřiplácí, vyjde přibližně na 1 400 korun. Spoluúčast je 500 Kč.

To byl příklad levného telefonu, základního modelu Samsungu. Pokud si však budete chtít pojistit iPhone 12 Pro Max s cenou 43 000 korun, tak za roční pojistku zaplatíte necelých 10 000 korun, za dvouletou pak 13 000 korun. Spoluúčast je v tomto případě 2 000 korun.

U drahého přístroje tak pojistka vyjde dráž než roční havarijní pojištění auta v hodnotě okolo 300 000 korun, tedy například rozšířené Fabie. A to dokonce výrazně, nejlevnější kompletní havarijní pojistky srovnávače nabídnou i za polovinu, už od 5 000 korun. Levněji pojistíte i větší rodinný dům včetně pojistky domácnosti. 

Je to drahé? To záleží na okolnostech

Výše pojistky bude odpovídat riziku. A to je u poškození mobilu prostě velké. Zákazník si tak musí spočítat, zda se mu pojistka vyplatí. Pokud vezmeme v potaz výše uvedené příklady levného a drahého mobilu, tak u toho levného (Samsung A02s) zaplatí za roční pojistku 1 100 korun. Se spoluúčastí ho tak výměna displeje vyjde na 1 600 korun. Samotná cena opravy se podle servisu pohybuje od 2 000 do 2 500 korun. 

To znamená, že u levného mobilu se pojistka vyplatí i při jedné pojistné události. Ale samozřejmě ani k té dojít nemusí. V případě druhém, u drahého mobilu (Apple iPhone 12 Pro Max) stojí roční pojistka 10 000 korun a se spoluúčastí to je 12 000 korun. Podle webu Applu vyjde oprava displeje na 9 500 korun, takže je levnější než náklady na pojistku a spoluúčast. Pokud zkusíme jiný příklad, tak u podobně drahého Samsungu S21 Ultra vyjde roční pojistka na 8 700 korun, se spoluúčastí na 10 700 korun. Podle Samsungu pak cena výměny displeje nepřekročí částku 9 200 korun.

U drahých telefonů se tak vyplatí až druhé poškození displeje během jednoho roku. Samozřejmě poškození může být větší a pak se již pojistka může vyplatit při jediné pojistné události, nebo když vám telefon ukradnou.

Pojistka může být i zdarma

Samsung poskytuje roční pojistku zdarma (nutná registrace po zakoupení) pro skládací modely Z Flip a Z Fold obou generací. Platí se jen spoluúčast 2 800 nebo 3 300 korun. Pojištění neplatí pro krádež a za rok lze uplatnit jen jednu pojistnou událost. Jinak je pojistka na skládací modely drahá, vyjde na 4 500 korun na dva roky a spoluúčast je 3 300 korun. Ovšem třeba výměna displeje na model Z Fold vyjde na 20 000 korun. 

Pro ostatní modely má Samsung jiné pojištění. Je dvouleté s dvěma událostmi za celé pojistné období. Opět neplatí na krádež a cena začíná na 800 korunách u levných áček po 1 900 korun u modelů řady S. Spoluúčast na pojistné události je od 640 do 1 500 korun.