Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pár nových informací ze světa ADSL

Na některých českých serverech se v poslední době objevily informace, že nízké ceny ADSL přivedly nejednoho operátora ke krachu. Pravda je však někde uprostřed. K čemu všemu lze ADSL využít a proč můžeme vyspělým zemím pouze tiše závidět? Nemůžeme si za to také tak trochu sami?

Na některých českých serverech se v poslední době objevily informace, že služba ADSL nemusí být až tak výdělečná a že nízké ceny přivedly už nejednoho operátora ke krachu. Vítám tyto snahy informovat uživatele o skutečnosti, že obrovský rozmach vysokorychlostního internetu, zejména v asijských zemích, nemusí vždy znamenat závratné zisky pro firmy, které se o tento rozmach zasloužily. Právě naopak - některé z nich v honbě za zákazníkem zapomněly počítat a dostaly se tak do skutečně tíživé finanční situace. Když však chceme informovat o ziskovosti či neziskovosti ADSL, je třeba k tomuto problému přistupovat objektivně.

Zajímavé jsou informace z Japonska, které hned po Jižní Koreji zaznamenává nejvyšší nárůst DSL technologií a v letošním roce se dokonce očekává, že Koreu z pomyslné první příčky sesadí. Zatímco Softbank od jednoho uživatele vyinkasuje ročně 4000 JPY, tak připojit tohoto uživatele stoji 37 000 JPY. Nicméně, protože Softbank vlastní i většinu Yahoo Japan a desítky dalších firem podnikajících na internetu, tak doufá, že se mu to vrátí ve větším využívání jejích služeb.

Státy EU na rozdíl od asijských tygrů postupovaly o něco rozvážněji, i když masivní investice do ADSL ještě ztížily finanční situaci jednotlivých národních operátorů (primárně zaviněnou nákupem licencí na mobilní sítě třetí generace), ale dnes se řada z nich postupně dostává z červených čísel. Už jednou jsem to zmínil v předcházejícím článku o Deutsche Telecomu, který skončil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem, a to poprvé od druhého čtvrtletí předminulého roku. Jeho provozní ziskovost přitom růstem o 18 % překonala očekávání analytiků. Společnost dnes oznámila, že za čtvrtletí vytvořila čistý zisk 0,85 miliardy eur po ztrátě 1,8 miliardy eur ve stejném období minulého roku. Také British Telecom vykázal nárůst hrubého zisku o 32 % na 490 miliónu liber a současně oznámil snížení svého dluhu o 3,3 miliard na 9,6 miliardy. V polovině května měl BT více než 936 000 uživatelů ADSL, přičemž rekordní dubnový nárůst překročil 25 000 nových zákazníků týdně. Zajímavé by byly jistě informace od dalších dvou evropských tygrů na poli ADSL, a to Francie a Španělska.

Společnost Point-Topic před nedávnem uvolnila další studii, ve které se věnuje nejen penetraci ADSL v jednotlivých státech, ale také poukazuje na to, k čemu všemu lze ADSL využít a jak se se stoupající rychlostí možnosti využití zvětšují. Podívejme se však nejdříve na to, jak si ADSL nachází cestu do stále většího počtu domácností. Na prvním grafu je zajímavá pouze jedna důležitá věc. Zatímco Amerika začíná poslední dobou v růstu počtu přípojek zpomalovat, západní Evropa přidala na tempu a v počtu přípojek už Ameriku předehnala. Také v Asii již mají zřejmě největší "boom" za sebou a v následujících měsících je očekáván růst spíše pozvolný.

Velice zajímavé jsou následující tři grafy, které zobrazují 25 států s největší penetrací vysokorychlostního internetu na světě. Mnozí z vás to již ví, ale přece jen si neodpustím vysvětlení, jaký je rozdíl mezi pojmy broadband a ADSL. Na některých, bohužel i technických serverech, slůvko ADSL s oblibou zaměňují za broadband, což není přesně to samé. Uvedu příklad - snad si tím neznepřátelím redakci nejmenovaného českého serveru. Velká Británie překročila hranici 2 milionů ADSL přípojek - v originální zprávě se však mluví o 2 miliónech broadband přípojek, z toho pouze zhruba 900 tisíc připadá na ADSL, zbytek jsou jiné druhy vysokorychlostního připojení. Ale teď pojďme ke grafům.

Jsou zajímavé hlavně proto, že když porovnáváme rychlost zavádění v absolutních číslech (když se soustředíme pouze na přírůstek přípojek v jednotlivých státech světa), tak se nám neustále bude na prvních pozicích objevovat několik ekonomicky silných a vyspělých států: USA, Japonsko, Jižní Korea, Hong-Kong, Kanada, Německo, Francie nebo Španělsko. Ve chvíli, kdy do výpočtů zakalkulujeme i počet obyvatel v jednotlivých státech, zjistíme, že i relativně malá země dokáže porazit takové obry, jako je Japonsko či USA. Povšimněte si například Islandu, kde penetrace ADSL překročila hranici 6,9 přípojky na 100 obyvatel, nebo Estonska, kde se tento počet pohybuje kolem 2,24 přípojky na 100 obyvatel.

Nebudu a ani nechci v tomto článku popichovat uživatele tím, že si za naši zaostalost v nemalé míře můžeme sami. Ano, hlavním viníkem je sice Český Telecom a vláda této země, ale byrokratický aparát dělá pouze to, co mu občané dovolí. Jak to, že na západ i na východ od našich hranic je angažovanost občanů v internetových záležitostech větší než u nás? Všude tam, kde mají demokracii o něco déle než u nás, je běžné, že pokud s něčím nesouhlasím, jdu a něco dělám, zatímco v ČR je zvykem spíše čekat, až to udělá někdo jiný. Navíc boj se státem je mnohdy již od počátku považován za prohraný. Slíbil jsem však, že nebudu popichovat, kdo má zájem, získá podrobnější informace v tomto článku. Pojďme proto zpátky k technologii vysokorychlostního internetu.

Následující graf ukazuje, jaké možnosti využití přinášejí jednotlivé rychlosti internetového připojení:

Vidíme, že klasický dial-up umožňuje všechny dnes nejvyužívanější internetové činnosti. Při současném rozšíření internetu v ČR se dá předpokládat, že je zde stále velký potenciál pro tuto internetovou "klasiku". Ten, kdo se bude chtít seznámit s internetem, asi nebude požadovat video na přání ani high-definition TV, zvláště když má alternativy ve formě klasického videopřehrávače a klasické televize. Přesto je dobré vědět, co která technologie umožňuje. Zatímco v České republice jsme donedávna bojovali za to, aby se technologie ADSL po několikaletém zpoždění vůbec spustila, a do dnešních dní jí provázejí nemalé technické problémy, ve vyspělých státech je již ADSL běžnou záležitostí a pomalu, ale jistě přicházejí další různé varianty DSL technologií umožňující stále větší rychlost. Je to právě rychlost, která ruku v ruce s rostoucím počtem uživatelů umožňuje rozvoj služeb, které bohužel českému uživateli zákonitě musí připadat jako z oblasti sci-fi. O některých z těchto služeb jsem už psal v předešlých článcích.

Co dodat na závěr? Jak je vidět, ani zavedení technologie ADSL u nás nijak nezmenšilo propastný rozdíl mezi námi a vyspělým světem. Určitou naději, že se to naše právě narozené ADSL (zatím stále hodně nemocné a slabé) uzdraví, dává nedávné rozhodnutí ČTÚ v kauze "propojení", o kterém jsme podrobněji informovali zde. A jak může k rozvoji internetu u nás přispět běžný uživatel? Nechci nikoho navádět, ale třeba by stačila morální podpora, kterou do dnešního dne vyjádřilo už víc než 10 000 uživatelů Internetu.

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Autor:
  • Nejčtenější

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

Navštívili jsme nejstarší vysílač v centru Prahy. Je od něj úžasný výhled

4. června 2024

Opět jsme zamířili do výšin za pražskými základnovými stanicemi. Se zástupci operátora O2 a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

O2 překvapilo. Výhodnější roamingová data v Česku nenajdete

30. května 2024  16:11

Operátor O2 nově nabídne pro cesty mimo Evropu roamingové datové balíčky s jedním nebo pěti...

Skládaček od Applu se možná nedočkáme. Pouze pokud budou perfektní

4. června 2024

Apple jako přední firma na trhu s mobilními zařízeními prozatím nepředstavil žádný produkt s...

Navštívili jsme nejstarší vysílač v centru Prahy. Je od něj úžasný výhled

4. června 2024

Opět jsme zamířili do výšin za pražskými základnovými stanicemi. Se zástupci operátora O2 a...

Z operátora Nej.cz se od června stává O2. Pro zákazníky se nic nemění

3. června 2024  7:02

Operátor O2 převzal od června zákazníky poskytovatele internetu Nej.cz. Infrastrukturu bude...

Tyto mobily můžete ponořit do vody. Ovšem ne do každé

3. června 2024

Nabídka telefonů, které splňují normu IP68, takže vydrží i ponořené ve vodě, je už docela dost. Ty...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...