V Pekingu vrcholí přípravy na XXIV. zimní olympijské hry, na které nizozemští sportovci dorazí bez vlastních smartphonů či notebooků. | foto: Profimedia.cz

Vlastní mobil si na olympiádu neberte, mohli by se v něm šťourat

  • 124
Nizozemští sportovci, kteří koncem ledna zamíří do čínského Pekingu na XXIV. zimní olympijské hry, musí doma zanechat vlastní mobily a notebooky. Reprezentanty k tomu z důvodu rizika špionáže vyzval Nizozemský olympijský výbor. Kvůli očekávanému dohledu ze strany čínské vlády budou Nizozemci disponovat „čistými“ zařízeními.

Zákaz používání vlastních mobilů a notebooků je podle technického ředitele Nizozemského olympijského výboru (NOCNSF) Mauritse Hendrikse jedním z mnoha přijatých opatření. Ta další však podle nizozemského portálu de Volkskrant nechtěl s ohledem na bezpečnost sportovců komentovat.

„Kybernetická bezpečnost je čím dál důležitější,“ podotkl mluvčí výboru Geert Slot. „Čínský internet je navíc uzavřený, takže je to zcela výjimečný případ,“ přidal.

Členové nizozemské olympijské výpravy tak v Pekingu dostanou nové přístroje, aby byly jejich soukromé informace chráněny. Na hrách, které začnou 4. února, se představí kolem třiceti nizozemských reprezentantů.

Ředitel bezpečnostní společnosti Zerocopter Erik Ploegmakers považuje krok NOCNSF za rozumný. Poukazuje přitom na fakt, že používání virtuální privátní sítě (VPN) je v Číně často nemožné. „To znamená, že komunikujete přímo přes infrastrukturu čínské vlády,“ dodal.

Nizozemský portál podotýká, že čínské úřady tak mohou kontrolovat veškerý internetový provoz a manipulovat ho. Čína má navíc v plánu během olympijských her vypnout internetovou cenzuru, sportovcům tak umožní přistupovat na běžné sociální sítě a k chatům. Obojí je přitom v Číně běžně blokováno.

Toto véčko od Samsungu si jen tak nekoupíte. K dostání je pouze v Číně

Podle Ploegmakerse už tento krok vyvolává značné podezření, poukazuje tak na téměř jisté špehování čínskou vládou. Již loni v prosinci před rizikem rozsáhlé čínské špionáže varovali i australští bezpečnostní experti.

Bývalý nizozemský olympijský vítěz v rychlobruslení Bob de Jong o záměrech Číňanů nepochybuje. V letech 2018 až 2020 totiž působil v Číně a podle vlastních slov se cítil být sledovaný. Opatrnosti výboru ohledně olympijských her v Pekingu tak rozumí. „Určitě budou špehovat,“ dodal.

De Volkskrant v souvislosti s aktuálním rizikem vzpomíná na letní olympijské hry v Pekingu v roce 2008, kdy se podle amerických médií čínské hotely zavázaly umístit do pokojů sportovců odposlouchávací zařízení. Nezůstalo však jen u olympioniků, odposlouchávány byly i pokoje jejich příbuzných, novinářů i návštěvníků her.

,