Nextra zprovozní síť FWA již v listopadu

  10:21aktualizováno  10:21
U příležitosti brněnského veletrhu Invex 2000 představila společnost NEXTRA Czech Republic první služby, které bude poskytovat prostřednictvím nové bezdrátové sítě své dceřiné společnosti NEXTRA Wireless.
PRAHA (ČIA) - U příležitosti brněnského veletrhu Invex 2000 představila společnost NEXTRA Czech Republic první služby, které bude poskytovat prostřednictvím nové bezdrátové sítě své dceřiné společnosti NEXTRA Wireless. Ta v září získala jednu ze tří licencí na vybudování a provoz FWA sítě v pásmu 26 GHz.

Služby hodlá Nextra poskytovat od listopadu letošního roku nejprve v Praze, Brně, Ostravě a Plzni, kde bude bezdrátová síť budována nejdříve. Do konce roku 2001 plánuje Nextra pokrýt všechna města s počtem obyvatel nad 50 tisíc. NEXTRA Czech Republic je vlastněna norským telekomunikačním gigantem Telenor AS.

"Služba NEXTRA Nextlink 512 Limited, poskytovaná prostřednictvím bezdrátové sítě v pásmu 26 GHz nabídne vysokokapacitní připojení k internetu o rychlosti 512 kbit/s za měsíční paušál v průměru 2 až 3krát nižší, než je stávající cena podobných služeb na trhu," uvedla Kodymová. Podle ní je tato služba cenově srovnatelná s připojením o kapacitě 64 kbit/s či 128 kbit/s, přitom však nabízí připojení 4 až 8krát rychlejší. Měsíční paušál za tuto službu ve výši 25 900 Kč zahrnuje přenos dat v objemu 5 GB. Za každých 100 MB dat přenesených nad tento rámec zaplatí zákazník poplatek 250 Kč.

Druhá služba - NEXTRA Nextlink 256 - nabídne připojení k internetu o rychlosti 256 kbit/s za měsíční paušál ve výši 39 900 Kč, který zahrnuje neomezený přenos dat. "Ve srovnání se stávajícími cenami podobných služeb je tato nová služba poskytovaná prostřednictvím FWA sítě v pásmu 26 GHz nejméně o 15 % levnější," uvedla Kodymová a dodala, že na objednávky podané v říjnu a listopadu bude navíc nabídnuta sleva měsíčního paušálu.

Kromě Nextra Wireless uspěly ve výběrovém řízení o licence na sítě FWA společnosti BroadNet Czech a konsorcium GiTy / Star One.

FWA (Fixed Wireless Access) sítě jsou založeny na radiových technologiích PMP (Point-to-Multipoint). Jedná se v podstatě o celulární sítě složené z velkého počtu vzájemně se překrývajících buněk s dosahem několika kilometrů. Širokopásmové systémy, které pracují na frekvenci 26 GHz, poskytují velkou přenosovou kapacitu a díky své spolehlivostí a kvalitě přenosu se mohou stát cenově výhodnější alternativou k pevným linkám. Umožňují realizovat vysokorychlostní datové přenosy, hlasová spojení a další telekomunikační služby jako videokonference, video přenosy apod. Z těchto důvodů lze skutečně hovořit o reálné konkurenci pro Český Telecom.

Hlavní výhody FWA pro operátory představují relativně nízké vstupní pořizovací náklady, rychlá výstavba sítě bez nutnosti rozkopávat ulice měst, vysoká flexibilita umožňující přidávat do sítě kapacitu podle požadavků zákazníků, nižší provozní náklady a náklady na údržbu systému. Po liberalizaci českého trhu v oblasti hlasových služeb budou mít provozovatelé FWA sítí velmi dobrou možnost využít je právě ke konkurování Českému Telecomu.

Autor:

Nejčtenější

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Note 10 dostává jasnější kontury. Poprvé bude ve dvou velikostech

Chystaný Samsung Galaxy Note 10 Pro a Note 10

Note 9 se od „osmičky“ nijak výrazně nelišil, ale o to větší změny má přinést očekávaná desátá edice nejlepšího...

Dramatický propad. Huawei čeká pokles prodeje smartphonů až o 60 procent

Huawei P30 Lite

Obchodní restrikce ze strany Spojených států budou mít zřejmě masivní dopad na tržby společnosti Huawei. V letošním a...

Vivo škádlí konkurenci. Vybitý smartphone nabije za pouhých třináct minut

Telefony

V březnu se Xiaomi chlubilo supernabíječkou, které k nabití 4 000mAh baterie stačí pouhých sedmnáct minut. Jenže o...

Najdete na iDNES.cz