Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Nejnovější Android Ice Cream Sandwich přináší spousty vylepšení

Google a Samsung společně na tiskové konferenci v Hongkongu uvedli novou verzi Androidu 4.0 s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Změn oproti současné nejvyšší telefonní verzi Gingerbread není málo.

Google Android Ice Cream Sandwich | foto: pocketnow.com

V úvodu velkého večera (v Česku ale bylo 4:00 ráno) si vzal slovo šéf Samsungu a představil nový top model s názvem Galaxy Nexus, kterému jsme věnovali samostatný článek.

Fotogalerie

Novinky a vylepšení omlazeného androidu pak na pódiu demonstroval duchovní otec celého projektu Andy Rubin. Změn je skutečně hodně, od podoby správce úloh, přes úvodní obrazovku i skladbu celého menu.

Citelnou změnou je volba nového systémového písma, Google speciálně pro Ice Cream Sandwich (dále jen ICS) vytvořil font Roboto, který byl vyvinut pro displeje s vysoký rozlišením. Ostatně pro ICS je nativní matice 1 280 × 720 obrazových bodů, kterým disponuje displej nového Nexusu.

Zámek obrazovky

Nové písmo uživatele přivítá již na zamknuté obrazovce, kde je zobrazen čas, datum a den v týdnu, v horní stavové liště pak ukazatel baterie, síla signálu a případně aktivní wi-fi  připojení.

Google Android Ice Cream Sandwich

Novinkou je možnost odemčení displeje pomocí rozpoznávání obličeje za asistence čelní kamerky. Pokud se stane, že to stejně jako během tiskové konference nevyjde, samozřejmě zůstává funkční osvědčená metoda odemknutí dotykovým gestem, kdy uchopíte kroužek se symbolem zámku a přesunete jej do strany. Nově půjde přímo z úvodní obrazovky nastartovat fotoaparát.

Uživatelská plocha a ovládání

Google ještě vylepšil možnosti přizpůsobení domovských obrazovek přesně podle přání uživatele. V programové nabídce jsou nově filtrovány aplikace a widgety, každá skupina je ve vlastní záložce.

Widgety lze snadno z nabídky vytáhnout na některou z ploch, a tam je usadit v libovolné velikosti. Snadněji se také tvoří nové složky, kam lze přesunout tematicky podobné aplikace. Uvedenou funkcionalitu nabízela již tabletová verze Honeycomb.

Google Android Ice Cream Sandwich

Ještě hlubší je integrace rozličných dotykových gest, úkony které se dřív prováděly stiskem tlačítka nahradí tah prstu do strany. Widget "Oblíbené" nově krom kontaktů bude moci obsahovat celé složky nebo i konkrétní aplikace.

Jak se spekulovalo od prvopočátku, zařízení s ICS již nebudou mít doteď nezbytná hardwarová tlačítka pod displejem. Tuto úlohu převezme spodní proužek displeje, kde se v případě potřeby funkční tlačítka objeví, a následně (třeba při hrání hry nebo sledování videa) zase zmizí. Výhodou tohoto řešení je, že se při přetočení displeje novému zobrazení přizpůsobí i tato "tlačítka"

Multitasking (správce úloh) a notifikace

Nové je zobrazení posledně spuštěných aplikací, kdy prostý (ale přehledný) seznam ikonek nahradily velké živé náhledy aplikací řazené v jednom sloupci. Opět známá "fičura" tabletů na Honeycomb, novinkou je ovšem možnost tahem vpravo danou aplikaci uzavřít.

Google Android Ice Cream Sandwich

Stejný trik lze nově aplikovat na někdy skutečně obsáhlý seznam notifikací. U drtivě většiny androidích telefonů bylo možné smazat jen všechna upozornění najednou (např. Motoroly s 2.3.3 umožňují jednotlivé mazání). Nyní stačí přejet prstem a dané upozornění zmizí.

Do centra notifikací se nově dostanete i na zamčeném telefonu, stačí obvyklý svislý tah směrem dolů, z centra se lze přímo dostat do aplikace telefonu, SMS, emailu, Marketu a podobně.

Google Android Ice Cream Sandwich

Funkcí, která potěší zejména recenzenty, je snadné zachycení obrazovky a její uložení v podobě .PNG souboru do galerie. Stačí najednou stisknout vypínací a zeslabovací tlačítko. Z androidových telefonů něco podobného doposud nabízelo jen pár přístrojů, kde stačilo stejně jako na iPhonu stisknout tlačítko domů a uspávací tlačítko.

Nová klávesnice a vylepšené copy&paste a Talk to Type

Vestavěná virtuální klávesnice hlásí daleko vyšší přesnost a tím méně překlepů, i lepší korekturu chyb. Mnohem lépe je řešeno editování textu, jmenovitě práce s textovou schránkou.

Text bude možné zadávat i hlasem, nyní bez nutnosti předtím zmáčknout tlačítko. Google se chlubí, že systém rozpozná i interpunkci podle tónu hlasu. Otazník visí nad reálnou použitelností pro naší mateřštinu.

Telefon a telefonní seznam

Namísto kontaktů se aplikace telefonního seznamu jmenuje People, tedy lidé, a chlubí se dokonalou integrací všech možných kontaktních kanálů do jednoho centra. Zkrátka podobnost s Windows Phone 7.5 čistě náhodná. V článku mnohokrát zmiňovaný tah prstu do strany přijde vhod i v telefonní aplikaci, zobrazí se totiž oblíbené kontakty.

Google Android Ice Cream Sandwich

Webový prohlížeč

Předinstalovaný browser nabídne elegantnější práci s více okny, maximum bude 16 otevřených stránek najednou. Zavření půjde snadno opět tahem prstu, nebude nutné se trefit na křížek.

Záložky bude možné synchronizovat s desktopovým Google Chrome, chybět nebude mód inkognito známý rovněž z "velkého" Chromu.

GMail a kalendář

Emaily dostanou  ikonky odesílatelů (adresátů), nové je dvouřádkové preview zprávy v základním přehledu došlých emailů.

Přibylo vyhledávání v off-line režimu ve zprávách za posledních 30 dnů. E-maily jsou opět standardně zobrazeny do podoby konverzace, mezi kterými lze přepínat gesty do stran.

Google Android Ice Cream Sandwich

Kalendář umí zoomovat, což ocení uživatelé s velkým množstvím schůzek v jediném dni. Při přiblížení se zobrazí veškeré detaily schůzky, při postupném oddalování údaje mizí a zůstává jen základní info.

Zákaz předinstalovaných aplikací

Někteří výrobci své telefony již v základu zásobí celou řadou neužitečných aplikací, jejichž zkratky se pak zbytečně válí v menu. Nově je bude možné zakázat a to stiskem na dané ikonce a selekci možnosti z kontextového menu. Aplikace se neodinstaluje, je totiž nedílnou součástí systému, ale její ikona již nebude v programové nabídce překážet.

Ukazatel přenesených dat

Novou aplikací je podrobný manažer přenesených dat, zajímavá je funkce zablokování placených mobilních datových přenosů při dosažení nastaveného datového limitu. V takovém případě se nová data budou stahovat jen v případě připojení k wi-fi. Veškeré datové přenosy se vykreslují do grafu podobně, jako se doposud zaznamenávala spotřeba baterie.

Google Android Ice Cream Sandwich

Multimédia

Telefony s ICS se chlubí velmi rychlým startem fotoaparátu a zachycením scény s nulovým zpožděním. Rychlost focení tak prý závisí jen na tom, jak rychle budete schopni stisknout tlačítko pro expozici.

Google Android Ice Cream Sandwich

Zajímavá je snadná tvorba panoramatických obrázků, kdy aplikace z po sobě zachycených snímků vytvoří jeden celek. Obrázky lze přímo v galerii ořezávat, otáčet, odstranit efekt červených očí nebo přidat některý z celé škály efektů.
Samozřejmostí je nahrávání videí v rozlišení 1 080p i za horších světelných podmínek, novinkou je focení během pořizování nahrávky.

Google Android Ice Cream Sandwich

Android beam

Nexus S byl vůbec prvním telefonem s novou technologií NFC a třetí Nexus jí samozřejmě disponuje také. Spolu s ICS ale bude mít NFC konečně širší využití, pouhým dotykem telefonů se budou přenášet libovolná data od vizitek, přes dokumenty, fotografie a videa. Telefon bude sloužit i jako elektronická peněženka.

Google Android Ice Cream Sandwich

Další vylepšení a SDK ke stažení

Změnou prošla skladba menu v nastavení telefonu, položky jsou prý logičtěji řazeny. Šifrování dat v zařízení nabídl již Honeycomb, ICS tuto funkcionalitu přidává telefonům. Další vítanou změnou jsou nové zvukové efekty a vyzváněcí melodie.

Vývojáři se mohou díky SDK seznámit s novými nástroji k programování nových aplikací, vývojářský balík ke stažení na oficiálních stránkách.

Zdroj: PocketNow.com, AndroidAndMe.com

  • Nejčtenější

Nová sociální síť se stává fenoménem. Přitom si jenom popovídáte

Je jen na pozvání a nedá se v ní dělat nic jiného, než si v reálném čase povídat s ostatními členy. Popularita sociální...

Vypadá jako staré véčko Samsungu a stojí jen 650 korun. Ale účel má jiný

Jde vlastně jen o takovou designovou drobnost, ale nápad je to skvělý. Pro Evropany je to v podstatě neznámé...

Mnohem větší posun než jsme čekali. První dojmy z Galaxy S21 Ultra

Při pohledu na technické parametry se může zdát, že letošní Samsung Galaxy S21 Ultra není oproti loňskému S20 Ultra...

Překvapivě zajímavé porovnání: Dva roky starý Samsung S10 proti novince

Špičkový Samsung Galaxy S21 je další evolucí top modelů korejské značky. Na papíře i na první pohled přináší proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máte předplacenku? Poslanci chtějí, abyste si ji zaregistrovali na jméno

Prodejce, u něhož bychom si v budoucnu pořizovali předplacenou kartu, by měl být oprávněn při prodeji vyžadovat naše...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Máte nabíječku? A mohli bychom jí vidět? Apple zase jednou udal trend

Premium Začal to loni na podzim Apple a konkurence si z toho dělala šoufky. Ta samá se teď k trendu přidala. O co jde? O...

Procesorová smršť pokračuje. Mediatek chce zaútočit na Samsung a Qualcomm

Jen co Qualcomm představil svůj ekonomický top procesor, přichází konkurenční Mediatek s dvojicí čipů pro podobnou...

Nová sociální síť se stává fenoménem. Přitom si jenom popovídáte

Je jen na pozvání a nedá se v ní dělat nic jiného, než si v reálném čase povídat s ostatními členy. Popularita sociální...

Nejdřív museli upravený samsung stáhnout, teď ho vylepšili býkem

Novinky Samsungu neušly zájmu ruské společnosti Caviar. Už před jejich oficiální premiérou nabízela pořádně drahé...

Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET
Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET

Kliniky GENNET se od roku 1996 specializují na komplexní péči v oboru lékařské genetiky, prenatální péče a léčbu poruchy neplodnosti.

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...