Nejnovější Android Ice Cream Sandwich přináší spousty vylepšení

aktualizováno 
Google a Samsung společně na tiskové konferenci v Hongkongu uvedli novou verzi Androidu 4.0 s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Změn oproti současné nejvyšší telefonní verzi Gingerbread není málo.

Google Android Ice Cream Sandwich | foto: pocketnow.com

V úvodu velkého večera (v Česku ale bylo 4:00 ráno) si vzal slovo šéf Samsungu a představil nový top model s názvem Galaxy Nexus, kterému jsme věnovali samostatný článek.

Fotogalerie

Novinky a vylepšení omlazeného androidu pak na pódiu demonstroval duchovní otec celého projektu Andy Rubin. Změn je skutečně hodně, od podoby správce úloh, přes úvodní obrazovku i skladbu celého menu.

Citelnou změnou je volba nového systémového písma, Google speciálně pro Ice Cream Sandwich (dále jen ICS) vytvořil font Roboto, který byl vyvinut pro displeje s vysoký rozlišením. Ostatně pro ICS je nativní matice 1 280 × 720 obrazových bodů, kterým disponuje displej nového Nexusu.

Zámek obrazovky

Nové písmo uživatele přivítá již na zamknuté obrazovce, kde je zobrazen čas, datum a den v týdnu, v horní stavové liště pak ukazatel baterie, síla signálu a případně aktivní wi-fi  připojení.

Google Android Ice Cream Sandwich

Novinkou je možnost odemčení displeje pomocí rozpoznávání obličeje za asistence čelní kamerky. Pokud se stane, že to stejně jako během tiskové konference nevyjde, samozřejmě zůstává funkční osvědčená metoda odemknutí dotykovým gestem, kdy uchopíte kroužek se symbolem zámku a přesunete jej do strany. Nově půjde přímo z úvodní obrazovky nastartovat fotoaparát.

Uživatelská plocha a ovládání

Google ještě vylepšil možnosti přizpůsobení domovských obrazovek přesně podle přání uživatele. V programové nabídce jsou nově filtrovány aplikace a widgety, každá skupina je ve vlastní záložce.

Widgety lze snadno z nabídky vytáhnout na některou z ploch, a tam je usadit v libovolné velikosti. Snadněji se také tvoří nové složky, kam lze přesunout tematicky podobné aplikace. Uvedenou funkcionalitu nabízela již tabletová verze Honeycomb.

Google Android Ice Cream Sandwich

Ještě hlubší je integrace rozličných dotykových gest, úkony které se dřív prováděly stiskem tlačítka nahradí tah prstu do strany. Widget "Oblíbené" nově krom kontaktů bude moci obsahovat celé složky nebo i konkrétní aplikace.

Jak se spekulovalo od prvopočátku, zařízení s ICS již nebudou mít doteď nezbytná hardwarová tlačítka pod displejem. Tuto úlohu převezme spodní proužek displeje, kde se v případě potřeby funkční tlačítka objeví, a následně (třeba při hrání hry nebo sledování videa) zase zmizí. Výhodou tohoto řešení je, že se při přetočení displeje novému zobrazení přizpůsobí i tato "tlačítka"

Multitasking (správce úloh) a notifikace

Nové je zobrazení posledně spuštěných aplikací, kdy prostý (ale přehledný) seznam ikonek nahradily velké živé náhledy aplikací řazené v jednom sloupci. Opět známá "fičura" tabletů na Honeycomb, novinkou je ovšem možnost tahem vpravo danou aplikaci uzavřít.

Google Android Ice Cream Sandwich

Stejný trik lze nově aplikovat na někdy skutečně obsáhlý seznam notifikací. U drtivě většiny androidích telefonů bylo možné smazat jen všechna upozornění najednou (např. Motoroly s 2.3.3 umožňují jednotlivé mazání). Nyní stačí přejet prstem a dané upozornění zmizí.

Do centra notifikací se nově dostanete i na zamčeném telefonu, stačí obvyklý svislý tah směrem dolů, z centra se lze přímo dostat do aplikace telefonu, SMS, emailu, Marketu a podobně.

Google Android Ice Cream Sandwich

Funkcí, která potěší zejména recenzenty, je snadné zachycení obrazovky a její uložení v podobě .PNG souboru do galerie. Stačí najednou stisknout vypínací a zeslabovací tlačítko. Z androidových telefonů něco podobného doposud nabízelo jen pár přístrojů, kde stačilo stejně jako na iPhonu stisknout tlačítko domů a uspávací tlačítko.

Nová klávesnice a vylepšené copy&paste a Talk to Type

Vestavěná virtuální klávesnice hlásí daleko vyšší přesnost a tím méně překlepů, i lepší korekturu chyb. Mnohem lépe je řešeno editování textu, jmenovitě práce s textovou schránkou.

Text bude možné zadávat i hlasem, nyní bez nutnosti předtím zmáčknout tlačítko. Google se chlubí, že systém rozpozná i interpunkci podle tónu hlasu. Otazník visí nad reálnou použitelností pro naší mateřštinu.

Telefon a telefonní seznam

Namísto kontaktů se aplikace telefonního seznamu jmenuje People, tedy lidé, a chlubí se dokonalou integrací všech možných kontaktních kanálů do jednoho centra. Zkrátka podobnost s Windows Phone 7.5 čistě náhodná. V článku mnohokrát zmiňovaný tah prstu do strany přijde vhod i v telefonní aplikaci, zobrazí se totiž oblíbené kontakty.

Google Android Ice Cream Sandwich

Webový prohlížeč

Předinstalovaný browser nabídne elegantnější práci s více okny, maximum bude 16 otevřených stránek najednou. Zavření půjde snadno opět tahem prstu, nebude nutné se trefit na křížek.

Záložky bude možné synchronizovat s desktopovým Google Chrome, chybět nebude mód inkognito známý rovněž z "velkého" Chromu.

GMail a kalendář

Emaily dostanou  ikonky odesílatelů (adresátů), nové je dvouřádkové preview zprávy v základním přehledu došlých emailů.

Přibylo vyhledávání v off-line režimu ve zprávách za posledních 30 dnů. E-maily jsou opět standardně zobrazeny do podoby konverzace, mezi kterými lze přepínat gesty do stran.

Google Android Ice Cream Sandwich

Kalendář umí zoomovat, což ocení uživatelé s velkým množstvím schůzek v jediném dni. Při přiblížení se zobrazí veškeré detaily schůzky, při postupném oddalování údaje mizí a zůstává jen základní info.

Zákaz předinstalovaných aplikací

Někteří výrobci své telefony již v základu zásobí celou řadou neužitečných aplikací, jejichž zkratky se pak zbytečně válí v menu. Nově je bude možné zakázat a to stiskem na dané ikonce a selekci možnosti z kontextového menu. Aplikace se neodinstaluje, je totiž nedílnou součástí systému, ale její ikona již nebude v programové nabídce překážet.

Ukazatel přenesených dat

Novou aplikací je podrobný manažer přenesených dat, zajímavá je funkce zablokování placených mobilních datových přenosů při dosažení nastaveného datového limitu. V takovém případě se nová data budou stahovat jen v případě připojení k wi-fi. Veškeré datové přenosy se vykreslují do grafu podobně, jako se doposud zaznamenávala spotřeba baterie.

Google Android Ice Cream Sandwich

Multimédia

Telefony s ICS se chlubí velmi rychlým startem fotoaparátu a zachycením scény s nulovým zpožděním. Rychlost focení tak prý závisí jen na tom, jak rychle budete schopni stisknout tlačítko pro expozici.

Google Android Ice Cream Sandwich

Zajímavá je snadná tvorba panoramatických obrázků, kdy aplikace z po sobě zachycených snímků vytvoří jeden celek. Obrázky lze přímo v galerii ořezávat, otáčet, odstranit efekt červených očí nebo přidat některý z celé škály efektů.
Samozřejmostí je nahrávání videí v rozlišení 1 080p i za horších světelných podmínek, novinkou je focení během pořizování nahrávky.

Google Android Ice Cream Sandwich

Android beam

Nexus S byl vůbec prvním telefonem s novou technologií NFC a třetí Nexus jí samozřejmě disponuje také. Spolu s ICS ale bude mít NFC konečně širší využití, pouhým dotykem telefonů se budou přenášet libovolná data od vizitek, přes dokumenty, fotografie a videa. Telefon bude sloužit i jako elektronická peněženka.

Google Android Ice Cream Sandwich

Další vylepšení a SDK ke stažení

Změnou prošla skladba menu v nastavení telefonu, položky jsou prý logičtěji řazeny. Šifrování dat v zařízení nabídl již Honeycomb, ICS tuto funkcionalitu přidává telefonům. Další vítanou změnou jsou nové zvukové efekty a vyzváněcí melodie.

Vývojáři se mohou díky SDK seznámit s novými nástroji k programování nových aplikací, vývojářský balík ke stažení na oficiálních stránkách.

Zdroj: PocketNow.com, AndroidAndMe.com

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Vyzkoušejte se, jestli se vyznáte ve smartphonových zkratkách

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Ve specifikacích smartphonů se nachází celá řada zkratek, které běžně používáme, přitom vlastně ani nevíme, co...

Samsung ukázal největší mobilní revoluci. Zatím bude jen pro bohaté

Samsung Galaxy Fold

Konferenci v americkém San Francisku Samsung hned z kraje odstartoval ukázkou nového skládacího modelu Galaxy Fold. Je...

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz