Dana Bérová

Dana Bérová - Ministryně informatiky Dana Bérová, 25. dubna 2005. | foto: David Neff, MF DNES

Ministryně informatiky odpovídala na vaše dotazy

  • 15
Kdy bude internet za tři stovky? Jste vdaná? Kdy budeme moci vyřizovat veškeré papírování na úřadech elektronicky? Na takovéto a další dotazy odpovídala nová ministryně informatiky Dana Bérová.

Otázky se samozřejmě nevyhnuly ani Českému Telecomu. "Odměny členů dozorčí rady za stát je třeba kontrolovat. Zároveň se jako ekonom domnívám, že členové dozorčích rad nemají být vůbec motivování na růstu cen akcií, neboť to může vést ke zkreslování hospodářských výsledků, jak ukazují americké zkušenosti typu Enron," řekla ministryně ke kauze odměn  pro dozorčí radu Českého Telecomu.

Většina otázek ale směřovala  k internetu a k Portálu veřejné správy. "PVS je skutečně ještě něco víc, než jen web. Má mimo jiné transakční část, která umožňuje komunikaci občanů s úřady. Informační část PVS - tedy to, co je možné označit za web, odpovídá v současné době všem kritériím přístupnosti kategirie Blind Friendly," doplnila ministryně slavný citát svého předchůdce.

Kolem portálu se točily otázky i dále. Pozastavovali jste se i nad nezvyklou adresou. portal.gov.cz, která není úplně zapamatovatelná. Ministerstvo má ale zaregistrovanou doménu www.portalverejnespravy.cz. Ten však nefunguje. Ministryně však tvrdí opak. " I zadáním www.portalverejnespravy.cz se na PVS dostanete. Pořád se snažíme vymyslet i něco lepšího, ale zatím se nám to prostě nepovedlo. Pokud budete mít lepší nápad, spojte se s naším PR oddělením nebo přímo se mnou," uzavřela Bérová.

Otázka rozvoje rychlého internetu se objevila hned několikrát. Ministerstvo informatiky  bude příští rok přispívat k rozvoji širokopásmového internetu z nového fondu. "Od ledna příštího roku bude fungovat fond na podporu broadbandu, kam bude možné předkládat projekty," řekla Bérová. Ministryně nepředpovídala cenu internetového připojení jako její předchůdce Mlynář.

Na závěr se objevily i otázky na soukromý život samotné ministryně. "Jsem dlouho a šťastně vdaná," přiznala se v rozhovoru. " A zpívat bohužel vůbec neumím. Mám ráda lyžování, potápění, běh a chození po horách," dodala na závěr. 

Kdo je Dana Bérová?

Jako ředitelka sekce e-Government a náměstkyně ministra byla zodpovědná za projekty využívání informačních technologií ve veřejné správě (např. Portál veřejné správy) a za oblast mezinárodní spolupráce především ve vztahu k Evropské unii. V dubnu pak byla při sestavování nové vlády jmenována ministryní informatiky. Na starosti má tedy Bérová tyto oblasti:

e-Government

  • Dálkový přístup k správním agendám (Portál veřejné správy)
  • Podpora rozvoje ICT gramotnosti
  • Tvorba legislativy pro e-obchod (Bílá kniha)
  • Příprava legislativy pro e-government (zákon o registrech veřejné správy)
  • Příprava koncepčních materiálů pro oblast e-governmentu

Intranet veřejné správy / KI ISVS

  • Vybudování jednotné bezpečné a sdílené komunikační infrastruktury orgánů veřejné moci
  • Atestace a sjednocování informačních systémů veřejné správy
  • E-tržiště pro státní správu

Elektronické komunikace a pošty

  • Příprava legislativy pro oblast telekomunikací (zákon o elektronických komunikacích)
  • Odpovědnost za státní podnik Česká pošta, včetně role poštovního regulátora
  • Akreditace certifikačních autorit podle zákona o elektronickém podpisu 


Zadávání nových otázek již bylo ukončeno. Odpovědi najdete ZDE

Právě zmiňovaný Portál veřejné správy (PVS) je v souvislosti s činností ministerstva informatiky (MI) často diskutovaným, a popravdě i kritizovaným, tématem. Portál veřejné správy byl slavnostně spuštěn pro veřejnost 7. října 2003 na brněnském veletrhu Invex. Má sloužit jako virtuální vstupní brána pro občany, přes kterou budou moci komunikovat se státní správou a samosprávou.

Není například jasné, proč ministerstvo vybralo těžko zapatovatelnou adresu portal.gov.cz. Kromě toho, že o něm málokdo vůbec slyšel, potýká se i s problémy ryze technického charakteru. Audit přístupnosti webu, který paradoxně vznikl loni právě na ministerstvu informatiky, shledal  zásadní nedostatky: nekonzistentní navigace, chybí názvy stránek a jejich specifikace, velmi časté otevírání stránek do nových oken bez upozornění, špatné odlišování odkazů od okolního textu nebo značné množství chyb v syntaxi jazyka HTML.

Bývalý ministr Mlynář pak pro server Lupa.cz na obranu portálu řekl: "Problém je v tom, že PVS není normální web. Je to Portál! A pravidla pro tvorbu webovských stránek na PVS nelze zcela uplatnit. Jsou tu i technické limity. Také nemůžete srovnávat traktor s osobním autem. Každý slouží k jinému využití."

Na novou ministryni tak čeká nejeden těžký úkol. Mimo jiné by měla naučit občany používat PVS a přesvědčit je, že peníze na něj vynaložené nebyly vyhozeny z okna.

Ministerstvo informatiky by mělo také přesvědčit ODS o své nezastupitelné roli. V případě vítězství pravice v příštích volbách by jej občanští demokraté nejspíš zrušili. Netají se totiž názorem, že problematika informační společnosti by měla být "nadresortní" a tím pádem spadat čistě do působnosti premiéra.

Všechny odpovědi Dany Bérové na vaše dotazy najdete na této adrese.