Diskuze

Kde ten čip vzali? Nedůležitá novinka Huaweie vzbudila pozdvižení

Za normálních okolností by nový smartphone Huaweie ve světě moc pozdvižení nevzbudil. Proč také, když je jeho použitelnost kvůli americkému embargu mimo Čínu dost omezená a vlastně strádá i na domácím trhu. Jenže nový model Mate 60 Pro vzbudil neočekávanou pozornost.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

D88u36š42a76n 82I67m68r

13. 9. 2023 2:20

To o tech sluzbach Googlu na Huawei nejak nechapu. Jak jsou omezeny? Na jaky "zapadni" aplikace nedosahnou? Mam Huawei a vsechno slape stejne jako na Samsungu...

0 0
možnosti
PN

Mam Huawei P40. Co je vevnitr nevim a je mi to jedno. 5G na tom bezi bez problemu.

0 0
možnosti

Huawei je jako čínská firma otevřeně šikanován obchodní válkou s USA . Docela bych jim přál aby američany dohnali a předehnali , nakročeno k tomu už měli nebýt embarga....

0 0
možnosti
MW

Američané se bojí a kopou.

1 2
možnosti
JM

Pokud by mne někdo mou vlastní technologií poškozoval, tak bych to taky nenechal jen tak.

Proč by tedy neměli reagovat?

A to bojí a kopou, to máte z flasteneckých webů? Stylisticky je to přesné

0 1
možnosti
PS

U starsich 14nm uz dnes Cina hraje prim. 14nm na hromadu veci staci. Jen jsou chipy vetsi a vic žerou. Pro servery, stolní počítače, IOT apod. to vsak nevadí. USA dodavatelum uz značně klesají objednávky. Cina jako jejich největší zákazník je pomalu přestává potřebovat.

2 4
možnosti
Foto

Nevadí? Ale sakra, že vadí. Na starších procesech (14nm a jeho iterace) se pro serverové EPYCy dělají jen I/O dlaždice, jinak výpočetní dlaždice se samozřejmě vyrábějí na 7nm a přesnějších postupech. O stolních PC a HEDT nemluvě, tam už je 7nm výrobní proces u AMD standard.

Jinak jakým foundries na 14nm proces klesají objednávky? Co vím, GloFo uhájily kontrakt u AMD, Intel foundry business zatím neprovozuje (jeho faby dělají jen pro něj) a TSMC plánují nový fab u Drážďan, kde se (mimo jiné) pojede 14nm proces.

3 0
možnosti
PS

Nekde jsem cetl, ze se Cine povedlo zdokonalit optickou technologickou výrobu aby dosáhli k 6nm. Coz se původně myslelo jako neproveditelne. Japonci jsou s tím stale na 14nm. Cina investuje tak obri prostředky do vývoje výroby chipu, ze je to jen otázka casu než se jim to povede. Take se rika, ze optická výroba je mnohem levnejsi jak v pořizovacích nákladech, tak i později pro výrobu. Je dost možné, ze si USA zadělali na mnohem větší problem během nasledujich několika let. Konkurence je dobra věc pro na spotřebitele...

5 3
možnosti
Foto

Jakákoliv dnešní výroba pokročilých polovodičů je "optická". Liší se akorát vlnovou délkou UV záření a pak druhem optiky (zjednodušeně - DUV užívá spíš čočky, EUV pouze zrcadla). ČLR užívá 193nm imerzní litografii, tedy DUV.

Jinak 6nm proces je v podstatě jen iterace 7nm procesu, o kterém hovoří článek. Na tom není nic neobvyklého, že jde pomocí DUV imerzní litografie a multiple-patterningu. S četnějším multiple-patterningem by se mělo dát dostat i k 5nm procesu.

Jde ovšem o ekonomiku provozu. Každé další "kolečko" multiple-patterningu snižuje výtěžnost a proces zpomaluje. Navíc přináší další omezení do návrhu čipu. Už 5nm proces takhle s 193i scannery ekonomicky nevychází, dál je vůbec otázka, jestli to jde fyzikálně (ekonomicky je to nesmysl tak jako tak).

A k EUV scannerům se ČLR nedostane, tady je to pojištěné.

1 0
možnosti
RP

Další vítězství sankcí a embarg?? Vždycky si vzpomenu, jak jsme se smáli prvním japonským autům......... Jak dlouho to bude trvat v Číně, než nám ukážou, jak se ty čipy vlastně mají dělat?? :-D

8 1
možnosti
Foto

Ve výsledku to povede k tomu, že si Číňané vyvinou vlastní výrobní proces na čipy vyšších generací. Pár let to potrvá ale buď tu technologii sami vyvinou, nebo jí někde okopírují ...

6 1
možnosti
Foto

Tak oni přetáhli lidi z TSMC a jejich proces je velice, velice podobný N7 od TSMC. Co jsem tak četl, ten se dá iterovat až někam k ekvivalentu N5 (nímž vyrobené SoC šly na trh před 3 lety). Problém je ekonomika - aby se s 193i stroji dostali na ekvivalent N5, museli by masku rozdělit na ještě víc vzorů a jet ještě víc koleček multiple-patterningu. Což snižuje výtěžnost, množství zpracovaných waferů a podstatně zhoršuje ekonomiku výroby. TSMC to vyřešila nasazením EUV od procesů N6 (iterace procesu N7) a N5. SMIC tuhle možnost nemá a mít nebude.

1 0
možnosti
JZ

Zvláštní, nikdo neví jakou přesně technologii a v podstatě kdo chip vyrábí. Kolem plno mlhy a na závěr článku analytik "Tilly Zhang" zná množství zmetkovosti a vše uklidní, že o nic nejde. Krásná novinařina.

6 0
možnosti
PM

Sankcie a embargo sú účinné na zaostalé krajiny,ale krajiny ako Čína alebo Rusko to síce na krátko tiež zabolí , ale situácia ich časom len posilní a donúti k samostatnosti

3 2
možnosti

Rusko je zaostala zeme. Rozdil v technologiich a podobne mezi Zapadem a Ruskem je vetsi nez byl v den vzniku RF. Kdyz maji problem vyrbit i moderni auto.

7 0
možnosti