(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Huawei se může účastnit budování 5G sítí v Británii. Ale s omezením

  • 0
Společnost Huawei, kterou americké úřady podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu, se bude moci účastnit budování britských 5G sítí. Podle listu Financial Times o tom rozhodla premiérka Theresa Mayová a klíčoví ministři. Čínská společnost se však nebude podílet na citlivých částech systému.

Rozhodnutí padlo navzdory možným bezpečnostním rizikům, před nimiž varovali další členové kabinetu, a to včetně ministrů vnitra a obrany (více viz Huawei představuje riziko, tvrdí Velká Británie. Našla technické závady). Vláda doposud oficiálně nic neoznámila, čínský podnik nicméně zprávy médií uvítal.

Mluvčí vlády podle agentury Reuters v reakci na zprávy tisku pouze sdělil, že kabinet dodavatele zařízení pro 5G prověřuje. Cílem přezkumu je podle mluvčího zajistit, aby měl systém bezpečný základ „nyní i v budoucnu“. „Je to důkladné přezkoumání složité oblasti a závěry zveřejníme, až bude vhodná doba,“ dodal mluvčí.

Britský tisk píše, že kontroverzní krok Londýna patrně vyvolá rozzlobenou reakci USA. Spojené státy totiž Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejné opatření vyžadují po svých spojencích (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže). Evropské země se tak ocitly pod tlakem, aby zaujaly tvrdý postoj vůči Huawei, a zároveň se obávají narušení obchodních i diplomatických vztahů s Pekingem.

List Financial Times v této souvislosti připomíná, že britský ministr financí Philip Hammond se chystá do Číny, kde má jednat o britské účasti na projektu nové Hedvábné stezky.

„Vítáme zprávy, že britská vláda plánuje umožnit Huawei účast na budování sítí 5G ve Spojeném království,“ uvedla ve středu firma v prohlášení s tím, že oceňuje postup Londýna „založený na důkazech“. Společnost, která obvinění ze špionáže odmítá (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR), dodala, že na oficiální oznámení ještě čeká.

Důkazy o čínské špionáži Belgičané nenašli. Huawei však zkoumají dál

Ve skotském Glasgow se ve středu 24. dubna koná konference o kybernetické bezpečnosti, které se účastní zástupci anglofonní zpravodajské aliance Five Eyes. Jejími členy jsou kromě Velké Británie a USA také Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Americký činitel přítomný na akci podle Reuters uvedl, že „žádný ze států, které jsou členy Five Eyes a sdílejí zpravodajské informace, nebude ve svých citlivých telekomunikačních sítích používat technologie ze zemí, které představují hrozbu, jako je Huawei a Čína“. 

Například australské úřady zakázaly společnosti Huawei možnost podílet se na budování 5G sítí již loni v srpnu (více viz Po Spojených státech dostaly firmy Huawei a ZTE zákaz i od Austrálie), loni v listopadu pak technologie Huaweie odmítly i novozélandské úřady (více viz Huawei má velký problém. Novozélandské úřady odmítly jeho 5G technologii).

Podle šéfa britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti Ciarana Martina měli členové Five Eyes i širší západní spojenci odlišné názory na Huawei a další otázky už dříve. Podle Reuters se Martin svým vyjádřením snažil zlehčit možnou roztržku v rámci skupiny.

Šéf britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming v Glasgow podle Reuters řekl, že výběr dodavatelů pro sítě 5G záleží spíše na bezpečnosti a technologiích než na zemi původu.

,