Zrak vám doma změří smartphone pomocí přístroje za 1 500 korun

  8:11aktualizováno  8:11
Las Vegas (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) - Izraelská společnost EyeQue vymyslela jednoduchý malý přístroj, který se ve spojení s vaším smartphonem promění v takovou jednoduchou ordinaci očního lékaře. Zařízení EyeQue VisionCheck vám změří zrak a pomůže tak v pohodlí domova určit, jaká dioptrická skla si máte objednat do svých nových brýlí.

EyeQue VisionCheck | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

EyeQue VisionCheck je takové malé kukátko, které jednou stranou připevníte na displej smartphonu (na místo, které ukáže EyeQue aplikace) a druhou si jej přiložíte k oku. Smartphone je vhodné držet jednou rukou, druhou se ovládá zařízení Vision Check.

Fotogalerie

Pomocí jednoduché refraktometrické metody zařízení zjistí, jakou konkrétní vadu zraku máte. Změří krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Použití je jednoduché. Po přiložení VisionCheck k oku uživatel vidí dvě barevné čáry: červenou a zelenou. Tlačítky na těle zařízení je třeba spojit čáry v jednu žlutou.

Test zraku jsme si krátce vyzkoušeli. Z počátku to chce trochu cviku, jak správně sestavu přiložit k oku a dívat se do kukátka. Ale není to nic problematického, doma v klidu na gauči to jistě zvládne každý, ve stoje v davu lidí v rámci akce CES Unveiled to přeci jen bylo trochu složitější.

Ve zjednodušené verzi, ve které jsme test v rámci demonstrace zkoušeli, stačily k určení konkrétní vady zraku čtyři pokusy s čárami. Ty jsou pokaždé trochu jinak natočené. Po spojení čar stačí splnění úkolu potvrdit třetím tlačítkem na těle přístroje. Po pěti pokusech jsme se pak dozvěděli, jak na tom jsme. Na pravém měřeném oku vykázal přístroj krátkozrakost s úrovní 4,5 dioptrie.

To je realitě docela blízko: správná hodnota je v tomto případě -4,75 dioptrie. V reálu přitom celý test vyžaduje devět pokusů s čárami, takže je přesnost výrazně vyšší. Navíc ve zjednodušené verzi test „zatajil“ mírný astigmatismus, kterým testované oko trpí. I to by nicméně podle autorů zařízení měla řešit plnohodnotná verze testu, kterou však z časových důvodů v rámci prezentace výrobce neumožnil.

Jenže tato situace přeci jen ukazuje ošidnost takového řešení. Zatímco u lékaře máte vždy jistotu, že změřené hodnoty budou správné, s EyeQue VisionCheck žádnou jistotu nemáte. Zdá se, že zařízení bude dostatečně přesné, ale úplně se na něj spoléhat nedá.

CES 2019

Je otázkou, zda cena 69 dolarů (lehce přes 1 500 korun) odpovídá nabízeným funkcím. Úplně k zahození nicméně EyeQue VisionCheck být nemusí. Pravda, svého očního lékaře byste měli navštěvovat pravidelně, alespoň jednou za rok. Jenže ruku na srdce: kdo to dělá, že? S EyeQue VisonCheck existuje šance, že se lidé, kterým se horší zrak, k lékaři dostanou včas. Pokud totiž budou při měření s tímto přístrojem pozorovat postupné změny, je jistě na čase vydat se do ordinace. Přitom změny by často nemuseli uživatelé v reálu tolik pocítit, a tak by návštěvu oddalovali.

Užitečné může být zařízení také pro ty, kdo si rádi objednávají brýle online. VisionChceck v takovém případě poslouží pro kontrolu, že se od poslední návštěvy lékaře na našem předpisu nic nezměnilo a že si tedy brýle můžeme objednat.

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

Vzor pro smartphony letošního roku. Recenze Samsungu Galaxy S10+

Samsung Galaxy S10+

Nový top model Samsungu ukazuje hlavní přednosti výrobce. Má celou řadu nej: nejlepší displej, nejlepší foťák nebo...

Další z rubriky

Samsung možná zkusí to, co konkurence zatím nedotáhla do zdárného konce

Designový koncept ohebného samsungu, který lze obtočit okolo zápěstí

Flexibilní displeje dávají mobilním výrobcům poměrně volné ruce při navrhování nových modelů. Skládací smartphony jsou...

Toto jsou hlavní trendy smartphonů pro letošní rok. Dva už můžete mít

Samsung Galaxy S10 a Galaxy S10+

Podle zdrojů od výrobců komponentů pro smartphony budou letos klíčové tři trendy. A výrobci doufají, že tyto inovace...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Najdete na iDNES.cz