Gabriel Berdár

Gabriel Berdár - Generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár. | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Bývalý šéf Telecomu Berdár už má novou práci

  • 12
Bývalý šéf Českého Telecomu Gabriel Berdár začal od listopadu pracovat pro pardubickou softwarovou firmu Stapro, která dodává manažerské informační systémy pro nemocnice. Berdár spojil profesionální kariéru také s firmou ProGamers, která podniká v oblasti hraní on-line her.

Napsal to týdeník Euro. Ve společnosti Stapro podepsal Berdár roční kontrakt jako exekutivní konzultant. Práce ve firmě ProGamers bude prý pro Berdára podobná jako v podniku Stapro.
 
Tak žádná vlastní restaurace ani bar, jak po něm bývalý šéf Telecomu v rozhovoru pro MF Dnes zatoužil. Jen čistá práce, která zřejmě víc vydělá. Je totiž důležité mít na právníky a soudní pře. Těch Berdár zvažuje několik, část jich už u soudů leží. Kontroverzní šéf si nejen v Telecomu nadělal několik nepřátel. Podle něj jej nenávidí naprosto všichni, i novináři - kromě šéfredaktora Eura - i veřejnost. Ta mu pro změnu závidí jeho příjmy a proto ho také někdo napadl před jeho domem. 
 

Eurotel, O2 anebo MoviStar?

Mobilní operátor Eurotel by mohl definitivně rozhodnout o tom, zda změní v souvislosti se vstupem španělské Telefóniky svůj název, v prvním čtvrtletí příštího roku. Uvedl to generální ředitel firmy Salvador Anglada. Podle Anglady nyní firma analyzuje pro a proti. Eurotel je podle něj velmi silná značka, takže krok nestojí pouze tak, jestli všechno přejmenovat, ale i přinést nové hodnoty.
 
Zatímco u Českého Telecomu se o přejmenování či změně loga mluví téměř otevřeně, u Eurotelu zatím není nic jisté. Obavy ze ztráty silné pozice jsou ale jasné. Příchod Vodafone, který svůj rebranding chystá na začátek příštího roku, není pro mobilní trh s takovou penetrací jako má ten český nic jednoduchého. Vodafone je na mezinárodním poli znám zálibou v solventních zákaznících, přesně takových, jakých má nejvíce zřejmě Eurotel. A tvrdý konkurenční boj tak na sebe doufejme nenechá dlouho čekat. Ať už mezi Eurotelem a Vodafone anebo O2 či MoviStarem a Vodafone.

Žižkovská věž si na sebe moc nevydělá

Nejvyšší pražská stavba, žižkovský vysílač, si na svůj provoz komerčními činnostmi vydělá jen zhruba z poloviny. Roční náklady na provoz, včetně odpisů, se pohybují kolem 40 milionů korun, z pronájmu veřejných a technologických prostor však Českým radiokomunikacím plyne jen přibližně 22 milionů. Částka však neobsahuje tržby za provozování vysílacích a telekomunikačních zařízení ČRa. Od počátku výstavby věže uplynulo ve čtvrtek 24. listopadu přesně 20 let.
 
I přesto, že České radiokomunikace jako vlastník stavby pronajímají vstupní halu, restauraci a výhlídku včetně podzemních garáží společnosti Tower Praha, vydělá si na sebe vysílač jen z části. A to i přesto, že klimatizovaná restaurace ve výšce 66 metrů nad zemí pro 52 osob s kavárnou pro dalších 54 lidí a salonkem pro 30 osob, není z nejlevnějších. Navíc se platí za vstup do restaurace i na vyhlídku. 

Sony Ericsson se vrací mezi lídry

Švédsko-japonský podnik Sony Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil na čtvrtou příčku v pořadí světových prodejců mobilních telefonů a vytlačil jihokorejskou LG Electronics. Žebříček nadále s přehledem vede Nokia před Motorolou a Samsungem, uvedla agentura pro výzkum trhu Gartner. Sony Ericsson slavila úspěch díky silné poptávce po přístrojích s hudebními přehrávači a fotoaparáty. Její podíl na světovém trhu se zvýšil na 6,7 procenta z 6,2 procenta ve druhém čtvrtletí, zatímco podíl LG stagnoval na 6,5 procenta.
 
I když se klasický walkman ztratil v podstatě z trhu, stejný název pro mobil se Sony Ericssonu vyplatil. Vytáhl prodeje firmy zpět mezi nejlepší. Výměna míst je podle expertů o to pozoruhodnější, když LG z hlediska dodávek distributorům registrovala ve třetím čtvrtletí vyšší objem prodeje než Sony Ericsson. Nakonec je ale vysvětlení logické: Gartner měří prodej konečným uživatelům, a těm Sony Ericsson prodala více.