BMW udělá z aut smartphony. Do všech instaluje SIM karty

aktualizováno 
Německá automobilka BMW zdokonalí palubní systémy ve svých automobilech zajímavým směrem. Každý vůz může mít od letoška na přání zákazníka zabudovanou SIM kartu, se kterou půjde přímo na displeji vedle volantu brouzdat po internetu, stahovat aplikace pro iOS a Android či v případě nehody rychle přivolat pomoc.

Vyzkoušeli jsme zdokonalený BMW Connected Drive. Systém, který z automobilu udělá smartphone. | foto: BMW

Systém ConnectedDrive, který firma BMW pro své palubní systémy používá již delší dobu, bude obohacen o mobilní služby ve všech vozech napříč portfoliem, pokud si je zákazník vyžádá. Integrovanou SIM kartu budou moci dostat všechny automobily vyrobené od července letošního roku, které disponují navigací, a tedy palubním displejem.

Fotogalerie palubního systému BMW ConnectedDrive

Pro řidiče bude ovládání mobilního systému velmi jednoduché. Za určitý poplatek bude aktivována služba, kterou si vybere, a to na zvolenou dobu. Není potřeba do automobilu nechávat zabudovat další systémy, v každém voze bude hardware včetně SIM karty již automaticky připravený.

Brouzdání po webu a neomezený roaming

Jednou ze zásadních inovací je internetový prohlížeč přímo na displeji palubního systému. K tomu, aby uživatel mohl brouzdat po webu, je zapotřebí aktivovat balíček například na měsíc za 15 eur (asi 400 korun), nebo na rok za 100 eur (asi 2 500 korun).

Surfovat bude možné ve většině evropských států, bez jakýchkoliv dalších poplatků za roamingové služby. Mnohdy tak používání internetu ve voze vyjde uživatele levněji než roamingové balíčky mobilních operátorů.

Facebook, Twitter, Napster. Auto bude sloužit jako smartphone

Vyzkoušeli jsme v Mnichově

Vylepšený systém BMW ConnectedDrive jsme vyzkoušeli přímo ve vývojovém centru automobilky.

Systém aktivace jednotlivých balíčků funguje dobře. Stačí si vybrat například RTTI (informace o dopravní situaci v reálném čase), zvolit časovou platnost (k dispozici je většinou měsíc, 6 měsíců, rok a 3 roky) a přejít k platbě.

Ta probíhá za pomoci platební karty, jejíž číslo a CVV kód zadáte stejným způsobem jako při klasické platbě kdekoliv na internetu. Po ověření karty se služba ihned aktivuje, není zapotřebí žádná další instalace hardwaru do automobilu. SIM karta bude již předem zabudovaná ve všech automobilech vyrobených od letošního července.

Navigace za pomoci RTTI funguje taktéž spolehlivě. Poté, co systém získal z pohybu mobilních uživatelů informaci o zácpě na mnichovském okruhu, vymyslel obratem objížďkovou a především rychlejší trasu.

Další výhodou zdokonaleného systému ConnectedDrive bude větší provázanost s chytrým mobilním telefonem. Pokud připojíte iPhone (později také smartphone s operačním systémem Android), bude možné přímo na palubním displeji používat aplikace, na které jste zvyklí.

BMW navíc ve spolupráci s vývojáři připravilo sadu nejpopulárnějších programů, které půjde zprovoznit i bez přítomnosti telefonu. Přímo z auta tak snadno odešlete nový příspěvek na Twitter nebo si prohlédnete fotografie svých facebookových přátel.

Pro vybrané trhy budou k dispozici i mnohé hudební služby, například Napster či Rara, které do automobilu za měsíční poplatek nastreamují jakoukoliv skladbu z bohaté databáze. Česká republika však zatím na seznamu chybí.

Dopravní situace v reálném čase

Neméně důležitou výhodou systému je také možnost sledovat dopravní situaci pomocí technologie RTTI (Real Time Traffic Information), která díky zabudované SIM kartě získává data o plynulosti provozu na silnicích z mnoha zdrojů. Monitorován je způsob pohybu mobilních uživatelů na silnicích, dálniční senzory, informace dopravní policie nebo místních samospráv. Informace o zácpách jsou tak mnohem přesnější než v rámci běžně používaného systému TMC.

Pokud dojde k havárii, má systém ještě další velké plus: při spuštění airbagů ihned zavolá na tísňovou linku 112. Technologie takzvaného Emergency Callu bude muset být podle nařízení Evropské unie zabudována ve všech automobilech vyrobených od roku 2015.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem...

Luxusní značka vymyslela, k čemu je displej od výrobce ošklivého mobilu

Luxusní kabelka Louis Vuitton má v sobě zabudované dva ohebné displeje

Ohebné displeje jsou horkým zbožím, které chce proniknout hned do několika různých tříd produktů. Svou cestu si našel...

První fotomobil slaví překvapivé výročí. Uměl jenom selfie

Kyocera VP-210

První mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem je hodně starý. Představen byl už před dvaceti lety. Přístroj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz