Bakterie budou nabíjet mobily. Prototyp již funguje

aktualizováno 
Obyvatelé opuštěných částí Afriky mají naději, že si v budoucnu zavolají mobilním telefonem i ze svého domova. Tým amerických studentů totiž vyvinul speciální technologii, díky níž by mohla být baterie nabíjena za pomoci bakterií rozkládajících organické látky.

Minimální přístup k elektrické síti by pro používání mobilů v Africe nemusel být žádnou překážkou

Jak jsme vás již během několika předešlých měsíců informovali, Afrika v současné době zažívá takzvaný „boom“ mobilních telefonů. S pomocí nejrůznějších mezinárodních organizací se tak komunikační nástroj známý především z vyspělých států světa dostává i k těm nejchudším lidem. Ačkoliv bychom mobil nalezli v čím dál větším počtu afrických domácností, málokde bychom si s ním mohli doopravdy zatelefonovat – byl by totiž nenabitý.

Elektrická síť není třeba, stačí organická hmota

Mnoho obyvatel tohoto kontinentu nemá vůbec přístup k elektřině; například v Ugandě bychom elektrickou zásuvku našli u méně než 1 % všech domácností.  Se zajímavým řešením tohoto problému přišli studenti z Technologického institutu v Massachusetts. Vyrobili totiž prototyp mikrobiálního elektrochemického článku (v angličtině MFC – microbial fuel cell), který k napájení mobilních telefonů vůbec nepotřebuje elektřinu, uvádí internetový server NewScientist.com.

Tým studentů, který vynalezl BioVolt

A jak vše funguje? Speciální články využívají elektrony, které produkují bakterie rozkládající organickou hmotu, k výrobě vlastní elektřiny. Prototyp zařízení, které vývojový tým studentů nazval BioVolt, by tak vedle napájení mobilních telefonů mohl naleznout využití například v bateriích MP3 přehrávačů, PDA či jiných kapesních zařízeních.

Cena? Pouhé dva dolary

V rámci všech pokusů o vývoj podobné technologie v minulosti vždy úspěch zhatila vysoká výrobní cena. Do těchto článků se totiž používají katalyzátory z drahé platiny, což pro použití mezi Afričany nepřipadalo v úvahu. Vynálezci z Massachusetts však platinu nahradili něčím jiným. O co se jedná, je však vzhledem k probíhajícím jednáním s patentovým úřadem veřejnosti zatajeno. Zástupci vývojového týmu však tvrdí, že pořizovací cena jednoho článku BioVoltu by neměla přesáhnout dva dolary.

Podle dostupných informací by sice jeden takový článek dobil baterii mobilního telefonu přibližně až za šest měsíců, ale nic nebrání ke spojení většího množství článků, čímž se výsledná doba napájení zásadně zkrátí. Vývoj této velmi zajímavé technologie stále pokračuje a pokud se vše americkým studentům vydaří, nabíječka už nebude potřeba – postačí celuóza z rostlinného odpadu.

Zdroj: NewScientist.com

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Apple vyplatí teenagerovi odměnu za nalezení „štěnice“ v iPhonech

iPhone XR

Zásadní chybu v aplikaci FaceTime, která umožňovala odposlouchávat ostatní majitele iPhonů, objevil původně náhodou...

Tomuto skládacímu smartphonu můžeme říkat IQ a dvě nuly

Připravovaný ohebný smartphone IQOO

Stejně jako další výrobci oznámilo i čínské Vivo novou značku smartphonů spadající pod křídla této firmy. Nazývá se...

Koncept „ostružinového“ smartphonu vypadá skvěle. Má unikátní konstrukci

Designový koncept BlackBerry Alpha se sendvičovou konstrukcí

Mobily s vysouvací konstrukcí nebyly před nástupem smartphonů ničím neobvyklým, dnes je ovšem tato koncepce výjimkou....

Najdete na iDNES.cz