Odstranili to, na čem si i Apple zakládá. Nebojí se říci horentní sumu

  • 12
Na výtvory italského klenotníka Elijaha Giacomettiho, zakladatele ruské značky Caviar zaměřující se především na produkty Applu, jsme si už docela zvykli. V mnohdy notně upraveném těle z prvotřídních materiálů se ukrývá plnohodnotná technika běžného iPhonu. Tedy až doposud. Nejnovější počin jde zcela proti proudu.

Mobilní výrobci v posledních letech kladou důraz mimo jiné na prvotřídní fotoaparát. Současným trendem jsou kvalitní čelní snímač a minimálně tři samostatné snímače hlavního fotoaparátu. Takovým počtem disponují i současné iPhony 12, respektive modely 12 mini a 12. Zástupci vyšší řady s přídomkem Pro, tedy 12 Pro a 12 Pro Max pak přidávají ještě speciální LiDAR snímač pro lepší ostření a portrétní výsledky. Oba posledně zmíněné modely současné generace iPhonu patří aktuálně mezi organizací DxO Mark pět nejlépe hodnocených smartphonů, co se právě kvality fotoaparátu týče. Tah ruského Caviaru je tedy velmi překvapující.

Do nabídky totiž zahrnul novou produktovou řadu Stealth. Obsahuje dva modely: Stealth a Stealth Gold. Až na barevné provedení se vzhledově nikterak neliší. Oba mají tělo, respektive záda z jednoho kusu tvrzeného titanu, jen v případě varianty Gold bylo PVD povlakováním dosaženo zlatého odstínu. Více než kartáčovaný vzhled zad u obou modelů zaujme absence běžného prvku. A tím nemyslíme logo Applu, Caviar jej totiž u svých produktů odstraňuje vcelku pravidelně.

Záda modelů Stealth jsou totiž prosta běžné fotosestavy. Ruská značka jejich odstranění vysvětluje častou obavou před jejich zneužitím. „Vážíme si vašeho soukromí, proto jsme vytvořili Caviar iPhone 12 Pro Stealth bez fotoaparátů,“ uvádí Caviar v popisu novinek. A když bez fotoaparátů, tak kompletně. Byť čelní strana může evokovat přítomnost selfie snímače, tak zdání klame. I ten byl totiž odstraněn.

Caviar tedy na trh uvádí přesný opak toho, po čem mnozí uživatelé touží. Má pro to nicméně vysvětlení: novinky jsou určeny zejména pro ty uživatele, kteří pracují na místech, kde z bezpečnostních důvodů nelze používat mobil opatřený fotoaparátem. Těm tedy nabízí alternativu: přístroj špičkových parametrů prostý všech fotosnímačů v luxusním oblečku.

Kdo by čekal, že cena bude úměrná absenci jedné z velmi důležitých praktických vlastností současných smartphonů, je na omylu. Dílenské zpracování a použité materiály si Caviar stejně jako dávku exkluzivity prostě cení. Na netradiční iPhone 12 Pro je tak nutné připravit si minimálně 4 990 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 109 tisíc korun. Na tolik vyjde iPhone 12 Pro Stealth se 128GB pamětí.

Provedení Stealth Gold pak startuje na částce 5 520 dolarů, tedy v přepočtu téměř 121 tisíc korun. Zájemce o nejvyšší možnou specifikaci, tedy iPhone 12 Pro Max s pamětí 512 GB si musí připravit 6 750 dolarů (zhruba 148 tisíc korun). Cena v sobě zahrnuje i fakt, že od obou provedení (Stealth, Stealth Gold) vznikne pouze 99 kusů.