7 aneb 7 dní na serveru Palmknihy

Další týden na serveru PalmKnihy.

V tomto týdnu jste si možá už někteří všimli nové funkce vyhledávání - v sekci Historie se objevilo několik předdefinovaných možností pro vyhledávání knih v minulosti. Zatím jsme tam dali celkem 7 variant aktuálního a minulých týdnů a měsíců. Pokud by to nestačilo, klidně tam můžeme přidat další. Jenom se ozvěte!

Kromě toho jsme přihlásili Palmknihy do Zlaté Zmije - soutěže webových stránek. Pokud se Vám Palmknihy líbí, klikněte si na zlatou zmijí ikonku na Palmknihách (vlevo úplně dole), ta vás přenese na domovskou stránku soutěže a tam nás můžete ohodnotit... Známkujte upřímně :-).

Příští týden si budete moci přečíst mimo jiné tyto knihy:

  • Milan Kunz: Vymítání Maxwellova démona
  • Robin Astro: Star Trek - Místo pro mír
  • Petr Vyhlídka: Labyrint
  • Libor Krayzel: Štafeta
  • Martin Koutný: Nikomu neotvírej

Vyjde také velmi zajímavý článek o vytvoření vesmíru - přesněji o tom, co si o vytvoření vesmíru myslíme. Autorem je Jiří Svršek a dílko nese název Inteligentní vytvoření vesmíru. Zde je ukázka:

Physics News Update: Existuje Bůh?

Kreacionisté se někdy opírají o druhý zákon termodynamiky, podle něhož chování každého termodynamického systému směřuje samovolně k termodynamické rovnováze, v níž vymizejí gradienty, které toto směřování způsobují. V každém termodynamickém systému, který je ponechán svému osudu, roste jeho neuspořádanost (tzv. entropie), aľ dosáhne nejvyšší možné hodnoty, kdy systém se nachází v termodynamické rovnováze.

Druhý termodynamický zákon je kreacionisty považován za vynikající argument pro Stvoření. Vycházejí z toho, že samovolně roste pouze neuspořádanost a nikoliv uspořádanost systému. Svět spěje nezadržitelně k zániku, k tepelné smrti. Darwinova evoluční teorie na druhé straně tvrdí, ľe život samovolně směřuje od jednodušších forem k formám složitějším, organizovanějším. Zde kreacionisté vidí zásadní důkaz, který evoluční teorii vyvrací.

Ve druhém termodynamickém zákoně je však skryta téměř magická tvořivá síla, kdy vesmír můľe termodynamiku donutit, aby působila tvořivě. Průkopníkem moderní termodynamiky 20. století byla skupina Ilyi Prigogina ze Svobodné univerzity v Bruselu (Université Libre Bruxelles). Ilya Prigogine položil základy teorie samoorganizace. Teorie svědčí o tom, že druhý zákon termodynamiky není pouze synonymem maximální entropie hmoty. Tento zákon netvrdí, že růst entropie probíhá stejnoměrně všude v časoprostoru.

Podstatným krokem k pochopení teorie samoorganizace hmoty je odlišit rovnováľnou termodynamiku, kdy veškerá schopnost změny je vyčerpána, od termodynamiky nerovnovážné. Rovnovážným stavem smísení mléka s kávou je obvyklá kapalina blátivé barvy. Během procesu míchání, tedy během nerovnovážného stavu, však vznikají vířivé obrazce a struktury bílého mléka v černé kávě.

Přejeme hezké počtení
Martin Otakar Bodlák a Jirka Vlček


O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech PalmPilot, Psion a Windows CE.
Na serveru je v současné době umístněno více než 600 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.
Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.

Témata: Star Trek, zákon