7 aneb 7 dni na serveru PalmKnihy

Shrnutí dalšího týdne na PalmKnihách.

Vážení čtenáři Palmknih,

minulý týden vás Martin Bodlák informoval o několika novinkách na našem serveru Palmknihy. Zapomněl se však ze skromnosti zmínit o tom, že on je jediným autorem všech změn a o tom, že se mu to skutečně povedlo.

V uplynulém týdnu jste si nejvíce oblíbili hlavně článek o sovětských archívech Kongresu USA a SF povídku Josefa Pecinovského O užitečnosti časové smyčky. Lze-li tak nazvat knihy, které se rozdávají zdarma, tak bestsellery zůstávají knihy Jerome Klapky Jeroma a povídky Ondřeje Neffa. Snad bude pro vás také zajímavé, že od 10. ledna jsme rozdali více jak 140.000 knih- to je poměrně slušný výsledek, který nám dělá radost.

Příští týden vydáme například tyto knihy:

Humoristickou povídku Jaroslava Haška Zrádce národa,

fantasy povídku Dušana Hrazdíry Grémium,

SF povídku Petra Vyhlídky Kontakt,

povídku Arco C. Delfa Minulost je dobrá jen jako barva kůže

povídku Romana Rouse Odvaha,

článek Buddhismus, dalajláma a tragédie Tibetu od Petra Vrány,

dílo Lydie Junkové Ubohý Petříček,

či článek Izraelská Palestina do babylonské anexe od Pavla Černého.

Následující ukázka je právě z díla Izraelská Palestina do babylonské anexe- možná je to dílo dnes aktuální...

Říše Izraelců, která se konstituovala v 11.století a prožívala své vrcholné období za doby královské se po smrti krále Šalomouna roku 926 př.Kr. rozpadla na dvě království na severu Izraelské a na jihu Judské.

Důvodem této události bylo to, že Šalomounův syn Rechábeám (926-910 př.Kr.) chtěl Izraelcům na sněmu v Šekemu uložit ještě větší povinnosti než jeho otec a nedokázal se s nimi dohodnout.

Období, které potom následovalo v Palestině, bylo plné válečných střetnutí a sporů mezi Izraelem a Judeou, které se střídaly vždy po určité době s obdobími relativního klidu. Do událostí v Palestině často zasahovaly okolní státy - Egypt, Aramejské království v Sýrii, Asýrie a poté Babylónie.

Právě za vlády tohoto judského krále Rechabeáma egyptský faraón Šešonk vykonal válečné tažení do Palestiny, které mu přineslo značnou kořist a respekt. Zajímavostí je to, že podle bible byl Jeruzalém Šešonkem vypleněn, ale v Šešonkově stéle jméno Jeruzalém není uvedeno. Pravděpodobně se judský král vyplatil za mír, kdežto proti Izraelskému království zaútočili vojenské oddíly ze všech stran a pustošily je.

Jen o pár desítek let později se stal novým nepřítelem Izraele mocný aramejský král Ben-hadadad z Damašku. Ten byl za finanční odměnu od judského krále Ásosa ochoten k útoku na Izrael, kde vládl Baeša. Nakonec se Baeša z Judska stáhnul.

Jaká byla situace v Izraeli? Naopak od Judee, kde nadále zůstával Jeruzalém hlavním městem a střediskem a vládnul zde Davidův rod, tak situace Izraele byla zcela jiná. Každý nový izraelský vládce měl většinou nové sídlo. Například izraelský král Jarobeám I. (926-907 př.Kr.) sídlil v Šekemu, Baeša (906-883 př.Kr.) svrhl Jarobeámův dům a svým hlavním městem učinil Tirsu. Až za vlády mocného Omrího (882-871 př.Kr.) bylo hlavním a trvalým městem izraelské říše učiněno Samaří. Za jeho doby byl Izraelský stát v asyrských nápisech zmiňován jako "dům Omrího" a jeho nástupci jako "synové Omrího", i když dávno z Omrího rodu nepocházeli. Také odpadlé Moábce, kteří usilovali o připojení k moábskému státu, Omrí zavázal k odvádění poplatků. Avšak Méša z Moábu (pramen Méšova stéla), současník Omrího syna Achaba (871-852 př.Kr.), vypověděl Izraeli válku a osvobodil Moábce z izraelského svazku a říši zvětšil na účet Izraele až k severnímu okraji Mrtvého moře. O dalších bojích nic nevíme.

Přejeme hezké počtení

Martin Otakar Bodlák a Jirka Vlček, Palmknihy

O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech Palm Pilot, Psion a Windows CE.

Na serveru je v současné době umístněno skoro 700 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.

Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.