Úmyslně založený požár poškodil koncem ledna i 5G vysílač poblíž...

Úmyslně založený požár poškodil koncem ledna i 5G vysílač poblíž jihofrancouzského Toulouse. | foto: Profimedia.cz

Hořel další 5G vysílač. Konspirátoři si nedají pokoj

  • 82
Někteří lidé se nehodlají smířit s rozvojem 5G sítí. V přesvědčení, že nová technologie škodí jejich zdraví, cíleně ničí operátorům stožáry s anténami. K jednomu z posledních žhářských útoků na 5G vysílač došlo v neděli v městě Whitley Bay na severovýchodě Anglie.

Stožár osazený 5G anténami stojící v ulici Beaumont Drive v těsné blízkosti whitleybayské rodinné zástavby Beaumont Park vzplál v neděli 6. února v brzkých ranních hodinách. Podle informací britského portálu MSN byli hasiči o incidentu vyrozuměni krátce po šesté hodině ranní.

Vysílač, který podle záběrů z místa náleží operátorovi Three (3), byl požárem vážně poškozen. Zničeno bylo nejen technologické zázemí u jeho úpatí, ale i veškeré antény na jeho vrchu, k nimž se oheň dostal přes kabeláž. Není to přitom zdaleka jediný incident tohoto charakteru, který britská policie v poslední době vyšetřuje.

MSN v této souvislosti připomíná, že v lednu byl požárem poškozen 5G vysílač ve zhruba 19 kilometrů vzdáleném městě Gateshead. Nešlo tam přitom o první případ. Loni v srpnu totiž konspirační teoretik zapálením jiného stožáru s 5G anténami způsobil škodu za více než 100 tisíc liber, tedy v přepočtu téměř 2,9 milionu korun. Sérii žhářských útoků namířených proti 5G vysílačům čelí Velká Británie již od dubna 2020.

K jednomu z nejzávažnějších incidentů došlo 14. dubna 2020 v Huddersfieldu. Hasiči ze Západního Yorkshiru byli přivolání k požáru antén instalovaných na vysloužilém komínu, který těsně přiléhá k budově bývalého mlýna přestavěné na bytový dům. Požár podle hasičů přímo ohrožoval životy několika desítek jeho obyvatel (více v článku Žhářské útoky na 5G vysílače ohrožují už i životy. Živí je absurdní fáma).

Nejen britští konspirátoři totiž tehdy uvěřili, že 5G technologie urychluje šíření koronaviru. V jejich přesvědčení je živily fámy šířící se po sociálních sítích, které koronavirovou epidemii přímo spojovaly s nástupem 5G sítí (více viz Lidé blázní a zapalují vysílače 5G. Myslí si, že mohou za šíření koronaviru).

Vlna žhářských útoků na 5G vysílače se nevyhnula například ani Francii. Cílené podpálení vyšetřovatelé nevyloučili i v případě požáru, který na přelomu listopadu a prosince 2020 poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi, který se nachází na vrcholu masivu Etoile poblíž Marseille. Kamery, které objekt využívaný i mobilními operátory střeží, totiž před vypuknutím požáru zaznamenaly vstup neidentifikovaných lidí do technické místnosti (více viz Požár vyřadil důležitý vysílač ve Francii. Podezření padá na odpůrce 5G). K jednomu z posledních incidentů pak došlo na konci letošního ledna poblíž jihofrancouzského Toulouse.

Fámě, že 5G ohrožuje lidské zdraví, uvěřili i někteří Australané. Například loni v říjnu podpálil žhář modernizovaný vysílač společnosti Optus na sydneyském poloostrově Vaucluse. Místní obyvatelé totiž v květnu téhož roku vybudovaný nový vysílač kategoricky odmítali, založili kvůli tomu dokonce petici. Jenže žhář je ve výsledku za hlupáka: operátor totiž namísto 5G technologie dosavadní 4G vysílač pouze doplnil o abnormálně velký zesilovač (více viz Vysílač podpálil patrně v domnění, že jde o 5G. Teď je žhář za hlupáka).

První případy cíleného poškozování vysílačů operátorů zaznamenala loni i česká policie. Jednatřicetiletý muž z Jihlavska od začátku září jich poškodil celkem devět a svým jednáním způsobil téměř sedmisettisícovou škodu. Podle vyšetřovatelů mohl muž, kterému hrozí až šestiletý trest vězení, konat právě pod vlivem fám o škodlivosti sítí páté generace (více viz Děsil se vysílačů 5G, tak na ně vzal kleště. Jinde je zkouší zapálit).