Nové tarify Vodafonu proti konkurenci: musíte hodně přemýšlet

aktualizováno 
Operátor Vodafone včera představil nové tarify, které přinášejí na náš trh zcela nový model. Jejich výhodou jsou především široké možnosti přizpůsobení potřebám zákazníků, nevýhodou fakt, že zákazník musí při volbě tarifu opravdu přemýšlet.

Nové tarify Vodafone se vám přizpůsobí | foto: Vodafone

Když před čtyřmi lety představil Vodafone své nabité tarify, způsobil tím ve vodách českých mobilních paušálů malou revoluci. Takzvané kreditní tarify totiž připravila i konkurence, byť v případě O2 jsou již minulostí a u samotného Vodafonu také mizí ze scény.

Kterého operátora zvolit?

Volte Vodafone: pokud si chcete tarif ušít dle libosti. Musíte při tom ale dobře přemýšlet, jinak si můžete objednat zboží, které nakonec nebudete potřebovat.

Volte T-Mobile: pokud máte rádi jednoduchost. Jeho kreditní tarify jsou v současnosti nejpřehlednější, ale často i nejméně výhodné.

Volte O2: Pokud voláte především v rámci této sítě a hodně komunikujete večer a o víkendech. Pak můžete ušetřit hodně peněz.


Vybere si tarif dle své útraty:

Tarify i za 0 korun

Útrata zhruba 300 korun

Útrata zhruba 600 korun

Útrata zhruba 1 000 korun

Neomezené tarify

Výběr je těžký


S novými Tarify na míru se naopak Vodafone inspiroval právě u O2 respektive někdejšího Eurotelu. Dodnes v nabídce modrého operátora zůstal tarif Individual, který se ale vlastně nikdy nedočkal výrazného úspěchu. Zákazníci si Individual aktivovali především proto, že tehdy byl nejsnazší možností, jak získat neomezený GPRS paušál. Pro volání a další služby nebyl (a není) Individual příliš výhodný.

Vodafone vzal princip Individualu - tedy namixovat si balíček služeb přesně podle vlastních potřeb - a vytvořil z něj rovnou základ celé své tarifní nabídky. A to takovým způsobem, že žádné jiné tarify si soukromá osoba od soboty u Vodafonu nově neaktivuje. Každý nový zákazník si tak bude muset svůj tarif od soboty namíchat sám. A jen na něm záleží, jak výhodný celý mix bude. Pokud se nad novou nabídkou operátora opravdu zamyslí, dokáže si namíchat nejlevnější mix služeb široko daleko.

Nebojte si říct o slevu

Výhodnější ceny můžete s operátorem usmlouvat. Nebojte se zavolat na infolinku a na případné slevy se zeptat. Lepší vyjednávací pozici budete mít, pokud jste u operátora delší dobu, máte dobrou platební morálku a výhodou jsou jistě i vyšší účty.

A když to nezabere? Pošlete operátorovi výpověď a nebojte se změnit síť. Číslo vám zůstává a velmi často se vás za zvýhodněných podmínek bude snažit stávající operátor udržet u sebe.

Sledujte i aktuální nabídky operátorů. Třeba O2 do 14.3. nabízí 30% slevu z vybraných tarifů Neon.

Pokud se ve své prvotní volbě zákazník zmýlí, nemusí zoufat. Po měsíci dostane možnost k nápravě, aktuální skladbu tarifu bude možné libovolně měnit. Ona snadná a rychlá možnost přizpůsobení aktuálním potřebám je v případě nových tarifů opravdovým lákadlem, pro mnohé uživatele ale bude zároveň noční můrou.

Vodafone totiž zcela obrátil oproti své současné strategii, kdy zákazník jednoduše věděl, že má v rámci tarifu tolik a tolik korun na utracení (takřka) libovolným způsobem a při využívání služeb navíc zaplatí ceníkovou cenu za minutu, SMS a další služby. Nově bude muset zákazník opět sledovat, kolik SMS pošle, kolik minut provolá a třeba kolika vůbec lidem volá a jak často. Teprve pak je schopen se rozhodnout pro opravdu ten nejvýhodnější tarif.

Tarify Vodafonu se navíc jen velmi těžko dají přímo srovnávat s konkurencí. Vzali jsme tedy několik částek, které se mohou blížit těm na vašem účtu a porovnali, co může zákazník u kterého operátora za tuto cenu dostat. Srovnáváme standardní tarifní plány bez řady zvýhodnění a balíčků, byť právě na balíčcích nové tarify staví. Většinou také nepočítáme s desetiprocentní slevou, kterou Vodafone nabízí v rámci služby Po svém. Pokud se obejdete bez infolinky operátora a obsluhu svého tarifu zvládnete kompletně přes internet, můžete si z ceny odečíst desetinu.

Nemusíte utratit vůbec nic

S novými tarify se v nabídce operátora Vodafone objevila možnost platit zcela nulový měsíční paušál. Stačí, když si ze čtveřice kombinací zákazník vybere ty základní volby. Nezíská tak sice žádné volné SMS, volné minuty nebo data, ale pokud nebude volat, nezaplatí operátorovi ani korunu. Tarif tak reaguje na nedávno uvedený paušál O2 Zero. Oba tarify jsou si velmi blízké a liší se vlastně jen v tom, že ten od O2 je výhodnější na volání, varianta Vodafonu je lepší pro posílání SMS. Minuta hovoru vyjde u O2 na šest korun, u Vodafonu na šest padesát. SMS stojí 1,90 koruny u O2 a korunu padesát u Vodafonu.

V případě Vodafonu se tarif vyplatí jen opravdu pro sporadické využití. Pokud tedy provoláte měsíčně do 16 minut nebo pošlete maximálně 40 SMS, je tohle ten pravý tarif pro vás. Pokud provoláte či proesemeskujete více, má již Vodafone v nabídce patřičné balíčky.

Bez paušálu

Volejte s O2 Zero, pište s Vodafonem. T-Mobile nenabízí žádnou alternativu

Za tři stovky již je slušná volba

Pokud máte měsíční útraty kolem tří set korun, telekomunikačních služeb můžete od operátora získat již podstatně více. Hranice tří stovek je v současnosti tou, nad kterou se až na výjimky nevyplatí předplacená karta a je rozumné uvažovat o vhodném tarifu.

Od Vodafone dostanete za tři stovky již velmi bohatý mix služeb. Můžete si třeba vybrat neomezené volání na jedno číslo v síti Vodafone, k tomu si připlatíte za 20 minut a ještě vám zbude na pár SMS zpráv. Pokud se budeme držet tradičních modelů, dostanete od Vodafonu třeba 50 volných minut a 50 SMS, to celé za 310 korun. S variantou Po svém zaplatíte jen 279 korun. Trochu netradiční volbou může být jen samotný balíček neomezených SMS za 350 korun. Za 285 korun můžete volat neomezeně na čtyři čísla v síti Vodafone, tohle by mohla být velmi výhodná rodinná volba.

U O2 máte za tři stovky na výběr ze dvou tarifů - Neon S a Neon SMS. V prvním případě získáte za 300 korun 40 volných minut a volání do sítě O2 o víkendu zdarma. V druhém případě jsou o víkendu zdarma SMS a MMS do O2 a získáte 250 volných zpráv kamkoli. Tarif O2 tak dovede být výhodnější vlastně jen pro zákazníky, kteří mají nejvíce známých s tarifem téhož operátora a navíc mají tito známí náladu na víkendové smrště hovorů nebo zpráv. Individuálně namíchaný mix od Vodafone je jinak prakticky vždy výhodnější. Je ale pravda, že O2 v poslední době na své Neony střídá jednu marketingovou akci za druhou a tak lze tarify získat i výhodněji. Navíc na novou nabídku Vodafonu bude operátor jistě reagovat.

T-Mobile nabídne svůj tarif Kredit 300. Za 300 korun nabídne stejnou částku k provolání, to znamená, že dostanete třeba 50 volných minut. V klasické variantě je tak opět výhodnější Vodafone. U T-Mobilu ale dlouhodobě platí slevy při nákupu v e-shopu a také varianta HIT, která za úvazek nabídne 20 % kreditu navíc. To je přímá konkurence pro Vodafone Po svém. V případě HITu tak získáte k provolání 61 minut, další slevu můžete na půl roku dostat při aktivaci tarifu v e-shopu.

Nejlevnější tarify

U Vodafone můžete mít neomezený počet SMS, ale už žádné hovory. U O2 jsou zprávy neomezené jen v rámci sítě a pouze o víkendu + dostanete 250 zpráv kamkoliv.
T- Mobile nabídne při slevě více volných minut.

Nepřeberný výběr za šest stovek

Za částku někde okolo šesti set korun vám z možností voleb u Vodafonu bude doslova přecházet zrak. Tady je již potřeba opravdu přemýšlet a namixovat si ten správný koktejl, jinak můžete i hodně prodělat. Třeba možnost neomezeného volání na čtyři čísla kamkoli za 485 korun je velmi lákavá, do šesti stovek si můžete přidat třeba ještě balíček dalších dvaceti minut na ostatní čísla. Jenže pokud na tato čtyři čísla neprovoláte měsíčně alespoň 100 minut, nemá tenhle balíček význam. Za pětistovku totiž nabízí Vodafone 125 volných minut kamkoli.

Jak dovedou být nové tarify Vodafone výhodné, dokazuje přímé porovnání dvou voleb za 750 korun. Vodafone za tuto částku nabídne 250 volných minut, cena za minutu je tedy 3 koruny. T-Mobile nabídne svůj Kredit 750 s cenou 3,90 koruny a to je velký rozdíl. Ten se sice dá o něco snížit volbou varianty HIT, Vodafone ale kontruje službou Po svém a T-Mobile jej tak rozhodně nepřekoná. Pravda, u Vodafonu budete moci jenom volat, u T-Mobile můžete oněch 750 korun použít i na SMS.

O2 může v kategorii kolem 600 korun celkem dobře konkurovat se svým tarifem Neon L. Ten za 650 korun nabídne 150 minut, což není sice mnoho, ale do sítě O2 lze volat neomezeně jak o víkendech tak mimo špičku. Nabídka platí, jako u všech neonů, při dvouletém úvazku, jinak se neomezené volání vztahuje jen na jedno číslo. Pro toho, kdo tedy bude nejčastěji volat do O2 mimo špičku, může neon představovat ideální volbu.

Že za 600 korun lze namíchat opravdu různorodý mix dokazuje fakt, že se na této hranici pohybuje třeba kombinace neomezeného volání na dvě čísla ve Vodafonu (225 korun), dvaceti dalších volných minut (110 korun), 100 SMS (100 korun) a Internetu v mobilu na měsíc (177 korun). Tento mix stojí celkem 612 korun před slevou, kterou umožní zvýhodnění Po svém.

Výběr za šest stovek

Vodafone poskytne mix všech služeb, u T-Mobile nezáleží, za co peníze utratíte a u O2 můžete volat v síti večer a o víkendu bez omezení

Hodně neomezené možnosti za tisícovku

Za tisíc korun lze u operátora Vodafone namixovat už opravdu velmi bohatý koktejl. Do této kategorie spadá i tarif, který nakonec vzešel z hlasování na našem serveru. Tarif, který si vytvořili čtenáři Mobil.cz, obsahuje neomezené volání na čtyři čísla v kterékoli síti, 50 dalších volných minut, 100 SMS zpráv a Internet v mobilu na měsíc. Celkem tahle "legrace" vyjde na 1012 korun, se zvýhodněním Po svém pak na 910,80. Výsledek hlasování mimo jiné ukazuje, jak rádi naši čtenáři využívají internet v mobilním telefonu. A také se ukazuje fakt, že až 80 procent hovorů směřuje na jedno ze čtyř nejobvyklejších čísel.

Komu se moc mixovat nechce, může za tisícovku dostat rovných 400 minut k provolání. To už je slušná porce, která vás možná i odnaučí posílat SMS zprávy. Tarif O2 Neon L+ nabídne za 950 korun o čtvrtinu méně volných minut – 300. K tomu opět přidává neomezené volání do O2 o víkendu a mimo špičku.

U T-Mobile získá zákazník tarif Kredit 1000, se kterým může provolat 344 minut, tedy stále výrazně méně než u Vodafonu. Výhodou je opět možnost využití kreditu i na SMS, při využití varianty HIT (a u Vodafonu Po svém) se náskok Vodafone o něco sníží, ale T-Mobile jej stále nesmaže. Je ale pravdou, že se u T-Mobile nemusí zákazník prakticky o nic starat a nic nastavovat.

Stovky minut za 1000

Nejvíce volných minut získáte u Vodafone, O2 opět láká na volné volání v rámci sítě večer a o víkendech. T-Mobile boduje kreditní formou tarifů

Zcela neomezeně

Neomezené tarify jsme srovnali před krátkým časem, Vodafone totiž svou zcela neomezenou volbu nabízel zákazníkům v testovacím režimu. V "plné" verzi jen došlo k úpravě ceny. Neomezené volání tak stojí 2700 korun namísto 2570 v testovací verzi, zákazník navíc nedostane internetový tarif s FUP 3GB, který byl součástí testovací nabídky. Pokud po něm bude toužit, může si za něj připlatit 525 korun. I s internetovým tarifem tak vyjde neomezený tarif Vodafone levněji, než nabízí dle ceníku konkurence. O2 ale neoficiálně poskytuje slevy a čtenáři uvádějí, že neomezený Neon XXL lze získat za 1900 korun měsíčně. - čtěte: Vodafone nabídne neomezený tarif, který smete konkurenci

Této částce se Vodafone přiblíží v případě využití služby Po svém, kdy neomezené volání stojí 2430 korun. Vodafone jako jediný nabídne opravdu zcela neomezený tarif. Volání, neomezené SMS a datový paušál dohromady vyjdou na 3575 korun, což je mimochodem stále méně, než oficiální ceníkové ceny konkurence. Obzvláště T-Mobile je se svým tarifem Grand PLUS za 3 990 korun opravdu velmi sebevědomý. U Vodafone lze cenu snížit na 3 217,50 se službou Po svém. O2 nabízí při běžné on-line objednávce bonus 300 SMS zdarma ve formě padesáti zpráv po následujících šest měsíců. Bonus platí i pro některé další neonové tarify.

Zcela neomezeně

Vodafone má jako jediný neomezené hovory i SMS. O2 je se slevou nejlevnější, T-Mobile s náskokem jasně nejdražší.

Tarifní džungle v Česku

Nové tarify operátora Vodafone jsou ve srovnání s konkurencí docela výhodné, ale od uživatele vyžadují velkou pečlivost při výběru správné kombinace. V tarifech na českém trhu navíc začíná být relativně zmatek, vzájemně jsou totiž nabídky konkurenčních operátorů jen těžko porovnatelné.

T-Mobile paradoxně boduje jednoduchostí. Jako jedinému mu totiž zůstanou kreditní tarify, u kterých se vlastně uživatel nemusí starat o to, jak moc volá nebo posílá SMS a jak moc se třeba tyto jeho preference mění v jednotlivých měsících. O2 si získá především zákazníky, kteří často komunikují s lidmi v jeho síti. Neonové tarify dovedou ušetřit hodně peněz, pokud voláte na určitá čísla v určitý čas.

Vodafone pak boduje opravdu širokými možnostmi volby a dobrými cenami. Právě tato volba je největší výhodou ale zároveň největším úskalím nové nabídky. Pokud zákazník zvolí špatně, dá se sice volba relativně rychle napravit, ale vyžaduje to jeho bedlivou pozornost a pravidelnou kontrolu vyúčtování. Vodafone také boduje tím, že zákazníkovi umožní kdykoli si změnit tarif třeba i na nulovou variantu. Výhodné je také účtování, které jako jediný operátor Vodafone ponechal ve schématu 60 + 1.

 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

Modem už není nutné pouze kupovat. T-Mobile jej nově i pronajme

T-Mobile modemy pro Pevný internet kabelem nově pouze pronajímá

Využívání pevných služeb, například internetového připojení či televize, vyžaduje pořízení modemu respektive set-top...

Snadný nástup 5G v Česku je v ohrožení. Kvůli varování před Huaweiem

Značka Huawei na veletrhu Consumer Electronics Show v Šanghaji

Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před bezpečnostní hrozbou v souvislosti s...

ČTÚ varuje před podvodnými SMS za stovku. Do rad uživatelům se zamotal

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz