Tiny Book Reader - program, který s vámi poroste

Občasný čtenář si může číst knihy ve freewarovém  TiBR Lite. Když čtete víc, rozhodně nepohrdnete pohodlím vybavenějšího TiBR, rovněž zdarma. A knižní fajnšmekři ocení za rozumný poplatek funkcemi nadupaný reader TiBR Pro. A jsme pořád u jednoho programu, nemusíme se nic nového učit....

 

TiBR (Tiny Book Reader) je softwarová hvězda roku 2003. Zprvu freewarový produkt neúnavně vyvíjený autorem InDev Software se rozrostl do několika modifikací a variant - vybere si občasný čtenář i ten největší čtenářský gurmán. 

Kromě verze TiBR Pro jsou  ty ostatní zdarma a průměrnému čtenáři TiBR opravdu postačí. A v čem podstatném se jednotlivé modifikace liší?

 

TiBR Lite TiBR TiBR Pro
Cena zdarma zdarma 9,95 USD
Velikost (kB) 35 65 131
Formáty textu PalmDoc PalmDoc PalmDoc, zTXT, plain text
Záložky, kategorie
Nastavení barev a tlačítek
Formátování písma
Rotace displeje
Podpora fontů z FontBucket
Profily, dělení slov

 

TiBR Lite je tedy vhodný všude tam, kde je hlavním požadavkem úspora paměti, majitel handheldu nečte knihy, jen občas potřebuje nahlédnout do nějakého souboru PalmDOC (návod, recept apod.).

TiBR již je vhodný pro bezproblémové čtení delších textů, je to nejvybavenější čtecí program ve freewarové kategorii a postačí průměrnému čtenáři.

TiBR Pro je určen pro náruživější čtenáře, kteří čtou pravidelně a často a hledají v podobném programu lepší možnosti přizpůsobení a nastavení - jmenujme zejména otočení displeje a nastavení vlastních fontů pomocí FontBucket.

 

Ovládání a práce s programem

Budeme popisovat freewarový TiBR. Na začátku vás čeká přehled vašich souborů DOC. Program umí načíst automaticky knihy i z paměťové karty. Texty lze kategorizovat a pro práci s nimi jsou dole tři tlačítka:

  • Read - otevře knihu ke čtení
  • Delete - smaže knihu
  • Info - zobrazí informace o souboru PalmDOC

V nastaveních můžete filtrovat knihy na kartě (v RAM), určovat adresář s knihami či nechat program prohledat celou kartu.

Kniha se otevře do čtecího zobrazení, které má rámcově tři hlavní části - horní a dolní lištu, největší část je střední - zobrazení vlastního textu. Interface je výrazně ovlivnitelný uživatelem. Můžete provádět následující změny upravení:

  • měnit velikost ikon a textu v obou lištách, či jejich zobrazení zcela potlačit
  • nechat zobrazit název dokumentu
  • volitelně v obou lištách zobrazit stav baterie, hodiny a rozečtenost knihy v %
  • určit ikony do dolní lišty - zavřít dokument, kopírovat, záložky, navigační šipky
  • určovat fonty - velikost, zarovnání, velikost mezery a všech okrajů
  • měnit barvy - textu, pozadí a toolbaru, popřípadě zvolit inverzní zobrazení
  • nastavovat scrolling - typ, co jej má vyvolat a jak, autoscrolling
  • nastavit funkce tlačítkům - klikáním v přehledné obrazovce můžete určit, co bude program vykonávat po zmáčknutí nějakého tlačítka.

Samozřejmostí je snadná navigace pomocí šipek, záložek a povelu "go to" (jdi na). Celým programem provází přehledná nápověda.

 

Odlišnosti dalších variant

TiBR Lite se od TiBR odlišuje především absencí záložek (umí jen "jdi na"), neumí nastavit barvy, tlačítka a hlubší přizpůsobení a formátování programu. Jednoznačně lze před TiBR Lite doporučit TiBR, skok v paměti není tak velký a kvalita je nesrovnatelná.

PlacenýTiBR Pro zase nabízí o něco víc. Už na úvodní obrazovce nabízí další formáty textu (kromě PalmDoc i zTXT a Text). Má položku menu Orientation, kde můžete natočit text, má přepínač pro rychlé vypnutí lišt ("Full Screen"), profily a zajímavou funkci rozdělování slov Hyphenation (i když nefunguje zcela korektně).  Vynikající je i spolupráce s FontBucketem, která znamená i import dalších fontů!

 

Suma sumárum

Výborný program, který má modifikace pro různě náruživé čtenáře. Freeware varianta TiBR je velmi dobrá a vyhoví i na pravidelné čtení.

Pokud bychom měli hodnotit placenou verzi TiBR Pro a porovnávat ji s profi programy v její třídě, asi bychom vytkli absenci vyhlazování písma a to, že při použití FontBucketu se nepřepne do HiRes zobrazení.

Autorem TiBR je InDev Software.

Témata: poplatek, software