Liberec dluží dvě miliardy. Doplatí na to zoo, botanická i divadla

  12:23aktualizováno  12:23
Liberec hledá prostředky na snížení dluhů. Jednou z možností, jak získat peníze, je omezit dotace kulturním institucím. Konkrétně třeba divadlům. Obě liberecké scény tak přijdou o miliony, což mimo jiné znamená méně nových her v repertoáru. O peníze ale přijdou také zoologická a botanická zahrada.

Letecký pohled na Botanickou zahradu v Liberci | foto: Botanická zahrada Liberec

"Takovéhle šetření jsem ještě nikdy nikde nezažil, ale chápu, že město má prostě dvě miliardy dluhů a je potřeba s tím něco udělat," říká ředitel libereckého Divadla F. X. Šaldy Martin Otava.

"Je třeba si připustit, že naše město si žije nad poměry. Ještě v devadesátých letech byl Liberec bohatý, ale dnes už je to jinak. Třísouborové divadlo, Naivní divadlo, botanická i zoologická zahrada představují velký poklad, ale v momentální situaci je to na hraně toho, co si stotisícové město může dovolit," říká ekonomický náměstek primátorky Liberce Jiří Šolc. "Teď řešíme, zda ušetřit všude kousek, nebo něco omezit, což ale nechceme."

Úsporná opatření v Liberci

Město šetří, snižuje proto dotace. S méně penězi tak musí vyjít nejen obě liberecká divadla, ale také zoologická a botanická zahrada.

Ta je ale financována jen městem a k celoročnímu vyžití by potřebovala 20 milionů korun. Letos má ale k dispozici jen necelých sedmnáct a půl milionu.

Divadla i zoo dostávají příspěvky i od státu. Zoologické zahradě bude i tak v letošním rozpočtu chybět kolem šesti milionů korun.

Speciálně Šaldovo divadlo se potýká s nedostatkem peněz už léta. "Porovnám divadla v Olomouci a tady. Olomouc má tři soubory a jednu budovu, navíc zrekonstruovanou. My máme také tři soubory, ale k tomu dvě budovy, které opravy potřebují. Zatímco v Olomouci dostávají dotaci 94 milionů, my jsme loni měli 72,5 milionu," srovnává ředitel.

A letos přituhlo: "Na tento rok jsme dostali o sedm a půl milionu méně. Snížili jsme náklady na platy o šest procent a ostatní výdaje o osm procent." Kvůli úsporám tak divadlo místo premiéry nové opery obnoví starší inscenaci, totéž se chystá v činohře.

Naivní divadlo na tom není líp

Podobně musí šetřit také liberecké Naivní divadlo. "Museli jsme propouštět a nepřipravíme jednu novou inscenaci," potvrzuje ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava. Oba šéfové se však shodují na tom, že tento stav do budoucna nemůže vydržet. "Bereme to jako jednoroční krizové zadání, ale dál to takhle nepůjde. Musíme uvádět nové hry," dodal Otava. "Chce se po nás, abychom s omezenými prostředky zachovávali kvalitu představení. Ale ono je těžké za těchto podmínek udržovat vůbec kvalitu divadla na evropské úrovni, kam Naivní patří," podotkl Doubrava.

Naivní divadlo v Liberci

Naivní divadlo v Liberci

Na letošek dostali o deset procent méně, což představuje více než milion. Řediteli Naivního divadla vadí zejména to, že kvůli nedostatku peněz nemůže pořádně plánovat do budoucna. "Pracujeme bez možnosti nějakého dlouhodobějšího výhledu. Přitom v divadle by se mělo plánovat v horizontu tak čtyř let."

Náměstek primátorky se však do budoucna dívá s nadějí. "Jeden z paprsků naděje je třeba návrh rozpočtového určení daní. Ještě nevíme, v jaké výši budou daňové příjmy v příštím roce, je možné, že pak koncem roku můžeme organizacím dát něco navíc. Přesná čísla budeme znát v září," dodal Šolc.

Snížené dotace mají i botanická a zoologická zahrada

Složitou situaci zažívají i další organizace, jejichž zřizovatelem je zadlužené město. Škrtům a omezování příspěvků se nevyhnula ani botanická zahrada. "My na tom tratíme ještě mnohem více než jiné instituce, protože nemáme vícezdrojové financování. Málokdo to ví, ale třeba divadla nebo zoologická zahrada dostávají ještě příspěvky od státu, my ne," řekl ředitel botanické zahrady Miroslav Studnička.

Pavilon žiraf v Zoologické zahradě Liberec

Pavilon žiraf v Zoologické zahradě Liberec

Botanická zahrada by dokázala vyžít, pokud by její příjem činil 20 milionů; letos má však k dispozici jen necelých sedmnáct a půl. "Například údržbu provádíme technologií, která je stará jedenáct let. Nemůžeme ji ale nijak zanedbat, to prostě nejde," dodává Studnička. "Abychom ušetřili, všechno šidíme, vytváříme vnitřní, někdy až nekontrolovatelný dluh. Dlouhodobě to ale takhle praktikovat nejde, jednou by se to provalilo."

Těžké chvíle čekají i zoologickou zahradu. "Je to citelný zásah, celá léta jsme měli příspěvek na stejné úrovni, teď dochází k výraznému škrtu," uvedl před časem  ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo. Dotace od města tvoří zhruba třetinu příjmů zoo. Rozpočet zahrady je kolem 65 milionů korun. V rozpočtu bude letos chybět kolem 6 milionů korun.

Nejčtenější

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Jednání o lázních v Chrastavě zhatil průjem. Neschopenku si soud prověří

Jedním z obžalovaných je i bývalý europoslanec za ČSSD Robert Dušek.

Krajský soud v Liberci měl dnes začít projednávat kauzu mnohamilionového podvodu při stavbě termálních lázní v...

Jablonecký primátor je ve střetu zájmů, jeho firma žádá po městě miliony

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Jablonec dluží skoro šest milionů korun firmě svého primátora Milana Kroupy z ANO. Jde o jasný střet zájmů. Zastupitelé...

Najdete na iDNES.cz