V čele organizačního výboru mistroství stála bývalá běžkařka Kateřina Neumannová, na snímku s tehdejším primátorem Liberce Jiřím Kittnerem.

V čele organizačního výboru mistroství stála bývalá běžkařka Kateřina Neumannová, na snímku s tehdejším primátorem Liberce Jiřím Kittnerem. | foto: MAFRA

Lyžařský svaz ani Liberec za dluhy po mistrovství nezodpovídají, řekl soud

  • 91
Český lyžařský svaz a Liberec nenesou odpovědnost za dluhy z libereckého mistrovství v lyžování. Soud nepravomocně zamítl žalobu dodavatelských firem.

Sdružení firem se už více než osm let domáhá částky přes 37 milionů korun a úroků. Svaz i město od počátku odmítají, že by měly převzít odpovědnost za primárního dlužníka - organizační výbor šampionátu OC Fis Nordic, jenž skončil v insolvenci.

„Žalovaní nejsou ve věci pasivně legitimováni,“ konstatovala ve stručném odůvodnění verdiktu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Irena Voštová. Řekla jinými slovy to, že žaloba správně neměla mířit na žalované.

Liberecké mistrovství

Liberecké mistrovství světa bylo jednou z největších sportovních akcí v historii státu. Organizační výbor v čele s bývalou lyžařskou reprezentantkou Kateřinou Neumannovou hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun. Po šampionátu však hlavně kvůli jeho nízké návštěvnosti zůstaly dluhy za desítky milionů korun. O jejich výši a úroky se už několik let vedou spory.

Spolek Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009 zastupující firmy, jimž pořadatelé dluží, cítí z rozsudku roztrpčení.

„Cítíme teď velké zklamání. Soud nám dal sice morálně za pravdu, ale tvrdí, že žádné finanční plnění ze smlouvy nevyplývá. Liberec a Svaz lyžařů přitom podepsaly smlouvu, vytvořily organizaci (OC Fis Nordic, pozn. redakce, v jehož čele později stála Kateřina Neumannová), podle nás bílého koně, který od nás objednal služby. Ty jsme dodali, ale peníze dodnes nemáme. Teď město i svaz tvrdí, že s tím nemají nic společného. Je to opravdu smutné,“ upozornil Vojtěch Hlaváček, mluvčí spolku Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009.

Ještě nechtěl předjímat další postup. Zda se spolek odvolá, se rozhodne až na zasedání věřitelského výboru. „Počkáme také na vyhotovení rozsudku,“ upozornil Hlaváček.

Spolek Oprávnění věřitelé podal žalobu už před osmi lety. Dnes má osmnáct členů. Většina firem se kvůli nezaplaceným fakturám dostala do vážných ekonomických potíží.

Liberec rozhodnutí soudu vítá

Za město Liberec se ke kauze vyjádřil náměstek primátora Jiří Šolc. „Soucítím s věřiteli. Ale dluhy by měl platit ten, kdo je způsobil. Což je organizační výbor slečny Neumannové. Ne město. Z tohoto pohledu rozhodnutí soudu vítám,“ reagoval na nepravomocný rozsudek. 

Odmítá, že město spoluvytvořilo bílého koně. Organizaci, která si nasmlouvala práci, za niž nezaplatila. „Byla to jednoúčelová organizace. Nebyla přeci zakládána proto, aby zkrachovala. Celé mistrovství navíc nebyla jen akce města. Byla to akce České republiky,“ domnívá se náměstek Šolc.

Po pořadatelském sdružení OC Fis Nordic zbyly dluhy vyšší než 100 milionů korun. Neustále také nabíhají úroky. Sdružení skončilo v konkurzu prohlášeném Městským soudem v Praze.

Ve srovnání s dluhy, které po něm zůstaly, mělo ale jen zanedbatelný majetek. Firmy tak měly jen mizivou naději na to, že z konkurzu dostanou peníze.

Soudkyně však zároveň stanovila, že podnikatelé nemusejí svazu a Liberci hradit náklady soudního řízení, ačkoliv ve sporu nebyli úspěšní. „Rozhodla jsem tak s ohledem na okolnosti případu,“ vysvětlila. Podotkla, že žalovaná strana vždy nepřistupovala k zajištění organizace mistrovství s náležitou péčí.

Svaz argumentoval mimo jiné tím, že smlouvu za něj podepsal jen jeho tehdejší prezident, ačkoliv stanovy svazu vyžadují podpis dvou členů jeho výkonného výboru.

Liberec zase tvrdil, že takový smluvní závazek by podle zákona o obcích muselo schválit zastupitelstvo města, což se nestalo. Město upozornilo také na to, že tento zákon obcím až na výjimky zakazuje převzít ručení za závazky třetích osob.

,