ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Školy jsou málo chráněné před teroristy, ministerstvo pošle kraji milion

  • 12
Velké mezery v zabezpečení má řada škol v Libereckém kraji. Aby byly lépe chráněny třeba před teroristickým útokem, pošle jim ministerstvo vnitra téměř milion korun. Peníze půjdou například na školení učitelů a zaměstnanců nebo na různé analýzy.

Zatím se to týká čtyř škol a jednoho dětského domova. Konkrétně Střední hospodářské a lesnické školy ve Frýdlantu, Střední zdravotnické školy v Turnově, jablonecké obchodní akademie, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě a Dětského domova ve Frýdlantě. 

„Chceme, aby se pracovníci školy i žáci naučili, jak se mají chovat v krizových situacích. V drtivé většině našich škol to bohužel funguje jen tak, že je tam zamknuto, a nic víc,“ vysvětluje náměstek hejtmana Petr Tulpa. 

Peníze půjdou na semináře a simulace situací

Za peníze z ministerstva zaplatí Liberecký kraj na vybrané pětici škol odborné semináře na téma bezpečnost a chystají se také různé simulace krizových situací. 

„Navštíví je mimo jiné i odborník, který se podívá, jak je to ve školách se zabezpečením, zda tu jsou nějaká čidla pohybu, kamerový systém, dobře umístěné únikové východy a podobně,“ doplňuje náměstek Tulpa.

Kraj chce na projektu spolupracovat s policií i hasiči. „Na podzim chystáme velký seminář i pro další školy, kde chceme zájemce seznámit se základními pojmy, pravidly a s důležitostí ochrany takzvaných měkkých cílů,“ dodává Tulpa. Další školy by pak podle něj mohly čerpat finance na zlepšení svého zabezpečení.