Tříleté dítě v noci plakalo na ulici, vedle ležela namol opilá matka

  10:15aktualizováno  10:15
Matka tříletého chlapce se pozdě večer opila tolik, že zůstala bezvládně ležet na chodníku v České Lípě. Dítě, které bylo s ní, musely sociální pracovnice vzít do dětského centra. Třicetileté ženě teď hrozí, že jí úřady potomka odeberou. Podle informací MF DNES už takto o dvě děti přišla.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Případ se stal v pondělí 22. července v českolipské Nawkově ulici. Strážníky přivolali kolemjdoucí lidé, když si všimli plačícího dítěte a namol opilé ženy, která leží na chodníku a nereaguje. Žena nadýchala 2,5 promile alkoholu.

Strážníci zajeli na nejbližší benzinku, která jediná měla v noci otevřeno, a tam plačícímu dítku koupili velkého plyšáka. Tím ho uklidnili a chlapec po chvilce v autě usnul.

„Poradili si skvěle. My většinou v autě vozíme nějaké plyšáky po našich dětech pro tyto případy, neboť je řešíme zhruba jednou do měsíce, ale teď zrovna nám hračky došly. Kolegové koupili plyšáka ze svých peněz,“ vyzdvihl ředitel Městské policie Česká Lípa Vladimír Jeník.

Sociální pracovnice pak chlapce převezly do libereckého dětského centra Sluníčko.

Žena se o osud svého syna nezajímala. Strážníkům poskytla jen obecné zdůvodnění svého stavu, v němž svalila vinu na své okolí.

„Svého chování nijak nelitovala. Prý se otec dítěte o něj nezajímá a ona to nezvládá, navíc má problémy s penězi,“ přetlumočil Jeník. „Sám mám tři děti a vím, že tyhle zásahy patří pro strážníky mezi nejvíce stresující situace.“

Jak MF DNES zjistila, ženu dobře znají policisté i úředníci z Českolipska. Má tři děti a dvě už jí úřady z Rumburku odebraly. To se teď může stát i u třetího a prozatím posledního syna. 

Lidé v České Lípě jsou případem znechuceni. Řada z nich ženu zná a nemají pro její čin pochopení. „Vídám jí tu skoro denně. Chodila vždycky s klukem na benzínku, sobě koupila krabici vína a jemu nic. Prodavačkám ho vždycky bylo líto a daly mu třeba kindervajíčko,“ prozradila redakci jedna z obyvatel ulice, kde se matka - alkoholička zdržuje.

Nejde o první případ, kdy lidé zmožení alkoholem nebyli schopni se postarat o své potomky. Před dvěma lety museli českolipští strážníci vyvést z baru na sídlišti Špičák opilou ženu, jejíž dvě dvouleté děti se mátožně potácely po lokále zabalené pouze do plenek. Smutným faktem je, že důvodem přivolání strážníků nebyl tehdy fakt, že by dvouleté děti pobíhaly po hospodě, ale spíše to, že svým pláčem rušily ostatní štamgasty.

Poslední podobný případ se stal letos v červnu v Zákupech. Zde vzali teprve devítiměsíčního chlapečka do němoty opilé matce, která s ním v kočátku vrávorala ulicemi mezi jedoucími auty. Společným jmenovatelem všech těchto případů pak zůstává naprostá apatie takto přistižených rodiček ke svému chování. Zákupská mamina se odebrala domů, kde slíbila synovi uvařit kaši, místo toho spolu s manželem pokračovala v pití alkoholu i v přítomnosti strážníků. Když jí dítě OSPOD odebíral, nevnímala to. Spala totiž.

Autor:

Nejčtenější

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Hotovo, talent Oscar už patří Slavii. Na podzim bude hostovat v Liberci

Oscar Dorley pózuje po přestupu s dresem Slavie.

Fotbalová Slavia dotáhla přestup 21letého liberijského záložníka Oscara Dorleyho, který už v Edenu podepsal čtyřletou...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Sdíleným kolům v Liberci končí zkušební provoz, budoucnost nemají jistou

Centrum Liberce už nebude bráno jako jedna velká zóna, kde se kola dají odložit...

Růžová, modro-bílá nebo jinak barevná? Liberecká radnice chce vypsat výběrové řízení na nového provozovatele sdílených...

Kostel a sloup zkrásněly, teď se ucházejí o památkářského Oscara

Mariánský sloup stojí v barokní zahradě u kostela Nalezení svatého Kříže.

Dva zušlechtěné historické skvosty z Libereckého kraje vstoupily do boje o českého památkářského Oscara - cenu...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz