Poklad je zase doma. Olympijský bronz se vrátil z Německa do Jizerek

  17:30aktualizováno  17:30
Sportovní poklad, jehož hodnota se nedá změřit žádnými penězi, se přestěhoval z Německa do Jizerských hor. Vnuci Rudolfa Burkerta, prvního československého sportovce, který získal medaili na zimní olympiádě, darovali do Albrechtic nejslavnější medaile svého dědečka.

Jaroslav Zeman ukazuje Burkertovu medaili. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Je mezi nimi hlavně bronzová medaile ze zimní olympiády ve švýcarském Svatém Mořici," říká albrechtický starosta a majitel továrny na dřevěné hračky Jaroslav Zeman. "Když jsem ji objevil mezi ostatními medailemi, úplně se mi z toho rozklepaly ruce."

Sudetský Němec Rudolf Burkert se narodil v Kořenově v roce 1904 a bydlel v Horním Polubném (Ober Polaun), kde pracoval v Riedelově sklárně.

Na hrách ve Svatém Mořici v roce 1928 závodil za Československo ve skoku na lyžích. "O rok dříve vyhrál v Cortině d´ Ampezzo mistrovství světa v závodě sdruženém," podotýká Zeman. "Také zlatou medaili z Itálie nám Burkertovi vnuci darovali."

Burkert se po druhé světové válce vyhnul odsunu a žil v Albrechticích.

"Do Německa se přestěhoval až v roce 1965," prozrazuje Zeman. "O čtyři roky dříve ještě jako sedmapadesátiletý skákal při závodech na můstku v Albrechticích. Žije u nás také pamětník, od něhož si Burkert už jako starší vypůjčil lyže a po pádu mu je obě zlomil."

Burkert hájil barvy klubu Windsbraut Polaun, což lze přeložit jako Větrná nevěsta z Polubného.

Na olympiádě ve Svatém Mořici rozbořil třiadvacetiletý borec mýty, že ve skoku mohou uspět pouze závodníci z kolébky klasického lyžování - Skandinávie.

Burkert dopadl do vzdálenosti 57 a 59,5 metru. Tehdejší skokani kroužili za letu vzduchem rukama, předpaženýma před sebe.

Burkert skákáním na lyžích žil. Na stráni před kostelem v Grunwaldu v Orlických horách, kde se ženil, si postavil sněhový můstek a odrazil se na něm ve svatebním oděvu a s nevěstou v náručí.

"O Burkertovi jsem se poprvé dozvěděl od našeho učitele tělocviku v Desné Jana Korbeláře," vzpomíná Zeman. "Běželi jsme tehdy na Polubný, Korbelář ukázal na jeden dům a řekl: Kluci, tak tady bydlel první československý medailista ze zimní olympiády."

Zranění nohy skokana zachránilo před odvodem do války

Burkertovu kariéru přervalo zranění nohy v roce 1934. Spasilo ho však před odvelením do druhé světové války.

"Podruhé jsem o Burkertovi slyšel, když jsem začal v Albrechticích hrát před třiceti dvěma lety fotbal," tvrdí Zeman. "Vyprávěl mi o něm Jarda Pipek. Narodil se v roce 1929 a Burkerta si dobře pamatuje. Mluví o něm jako o fešákovi, kterému se líbily ženy a rád si poseděl v hospodě."

Burkert - hrdina z olympiády a z mistrovství světa - vozil albrechtické fotbalisty autobusem na zápasy "pralesní ligy".

Byl kamarádský a navzdory svému německému původu uměl dobře česky. "Nikdy jsem o něm neslyšel, že by se před válkou a během ní choval jako nácek," upozorňuje Zeman.

Fotogalerie

Burkert zemřel v západním Německu ve věku 81 let. "Neměl lehký život," konstatuje Zeman. "Syn se mu utopil v náhonu. Jedna jeho dcera se zabila a zůstala mu jenom druhá dcera Ruth. Před odchodem do Německa pracovala u nás v továrně. Když nás napadlo udělat expozici o Burkertovi, s kontaktem na Ruth nám pomohla její kamarádka z Albrechtic Doris Haslingerová. Náš vyslanec Lojza Bajcar jel do Německa poprvé loni v únoru. V listopadu ale Ruth bohužel zemřela. Její dva synové však byli stejně ochotní jako ona."

V Albrechticích skončilo hlavně velké plato s Burkertovými medailemi. Zemana nejdříve vůbec nenapadlo, že se mezi medailemi ze závodů v Horním Polubném nebo v Josefově Dole ukrývá bronz ze Svatého Mořice a zlato z Cortiny d´ Ampezzo.

"Pak jsem si ale našel čas, vzal do ruky lupu a zjistil jsem, jaké skvosty přede mnou vlastně leží," uvádí Zeman.

Ve stálé výstavě v albrechtické továrně se ocitnou i další vzácnosti z Burkertovy pozůstalosti - závodní lyže a boty, poháry, desetikilogramová socha a poděkování za olympijský bronz od pražských radních s podpisem uznávaného primátora Karla Baxy.

"Obstarali jsme si rovněž fotografii Burkertova hrobu v Německu," říká Zeman. "Expozice ale nebude pouze o něm, umístíme do ní třeba saně a kombinézu Petra Škrabálka. Pracoval v naší továrně a na sáňkařském mistrovství světa získal v roce 1962 v dvojicích bronzovou medaili."

Výstavu o slavných sportovcích otevře Detoa v úterý 29. dubna. V továrně je už úspěšné Muzeum hraček a Zeman očekává, že expozice o Burkertovi a spol. přiláká ještě více turistů.

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Nejistota ve Slavii? Vyber si, slyšel Matoušek. Radši si zvyká v Jablonci

Jan Matoušek

Na přelomu května a června výrazně pomohl Příbrami v baráži proti Brnu k udržení v první lize, v nové sezoně bude...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Další z rubriky

Po operaci kyčelního kloubu mohou za dva dny vstát, díky unikátní dlaze

Přednosta traumatologicko-ortopedického centra liberecké nemocnice Jaroslav...

Speciální Omega dlaha, kterou používají chirurgové u komplikovaných zlomenin jamky kyčelního kloubu, nemá ve světě...

Jednání o lázních v Chrastavě zhatil průjem. Neschopenku si soud prověří

Jedním z obžalovaných je i bývalý europoslanec za ČSSD Robert Dušek.

Krajský soud v Liberci měl dnes začít projednávat kauzu mnohamilionového podvodu při stavbě termálních lázní v...

Nový robot umí brát vzorky z jaderných elektráren, usnadní dekontaminaci

Robot dokáže odebrat vzorky z potrubí primárního okruhu jaderného reaktoru a...

Speciální robot pomůže při odmořování a určení radioaktivity vyřazených jaderných reaktorů. Vyvinuli jej vědci Ústavu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz