První známka na světě | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

První známku světa Black Penny vystavují v Liberci, stojí miliony

  • 4
Největší česká výstava filatelistů startuje ve středu v Liberci. Představí například úplně první známku světa Black Penny nebo černý Kapský trojúhelník.

Černé jednopennyovky byly vydány 6. května 1840, a toto datum je tak pokládáno za počátek filatelie. Na celém světě existuje jen asi 20 exemplářů této známky, kterou odesílatel použil hned první den její platnosti. Právě taková Black Penny je od středy v Liberci k vidění. Mezinárodní filatelistická výstava, největší a jediná akce tohoto typu letos v Česku, se koná v kavárně Pošta.

„Nejcennějším exponátem je právě Black Penny jednoho libereckého sběratele. Jde o dopis vyfrankovaný první poštovní známkou světa, odeslaný 6. května 1840. Dopis byl odeslán první den její platnosti. Je to obdobné, jako mít první knihu, kterou vytiskl vynálezce knihtisku Gutenberg,“ přiblížil liberecký filatelista, znalec a předseda organizačního výboru výstavy Josef Chudoba. 

Známek Black Penny bylo vytištěno na 70 milionů kusů, ty použité první den stojí miliony korun, je jich totiž jen málo a nové se stěží objeví. Běžně se přitom koupit nedají, sběratelé je střeží v trezorech a k prodeji dochází zpravidla jen tehdy, když majitel zemře a dědicové se rozhodnou sbírku rozprodat v aukci.

Známky se hodí na investování

„Známky jsou výborná investiční věc. Svou hodnotou totiž předbíhají inflaci. Zajímavé položky jsou ročně zhodnoceny pěti až deseti procenty,“ podotkl místopředseda Svazu českých filatelistů Vít Vaníček.

Sám přivezl na výstavu jiný filatelistický poklad: dopisy králů a panovníků z prvopočátků poštovnictví v českých zemích. K vidění jsou tu tak třeba oznámkované dopisy od císaře Rudolfa II., slavného „zimního krále“ Fridricha Falckého nebo prvního Habsburka na českém trůnu Ferdinanda I.

„Právě Ferdinand I. založil poštovní služby v českých zemích. V roce 1526 se chtěl ve Vídni dozvědět, jak dopadla volba v Praze. Zřídil tedy první poštovní trať mezi oběma městy. První poštovní zpráva dorazila tehdy z Prahy do Vídně za třicet šest hodin, kurýr jel s dopisem celou dobu beze spánku a bez odpočinku,“ popsal Vaníček.

Na koni přes močály a řeky

Poštovní služby pro monarchii tehdy zajišťoval šlechtický rod Thurn-Taxisů. Ti v rekordní době vybudovali v českých zemích poštovní síť.

„Zřídili každých sedm rakouských mil přepřahovací a odpočívací stanici, kde si poslíčci jedoucí na koni mohli odpočinout, prospat se a vyměnit koně. Taxisové zpevnili cesty, vybudovali stezky přes močály a zřídili brody přes řeky, neboť mostů tehdy moc nebylo,“ zdůraznil Vít Vaníček.

Výstava filatelistů v Liberci obsahuje i jiné kuriozity, spojené s poštovnictvím. Třeba dopisy polárních expedic dobývajících Antarktidu. Jeden z nich napsal vlastnoručně sám první dobyvatel jižního pólu Roald Amundsen.

„Poslal jej svému bratrovi. Dopis je kuriózní tím, že v něm Amundsen varuje, že jeho kolegové ještě nevědí, do čeho jdou, neboť jim řekl, že půjdou na severní pól. Ve skutečnosti ale zamířili k jižnímu pólu,“ vysvětlil filatelista Josef Chudoba.

Obdoba Modrého mauricia

Za zmínku stojí též známka zvaná Černý kapský trojúhelník, což je obdoba Modrého mauricia. Unikátní je tím, že jde o první trojúhelníkovou poštovní známku světa.

„Dlouho se předpokládalo, že jde o zkusmý tisk, a tak až po velmi dlouhém zkoumání obdržela v katalozích Stanley Gibbons své vlastní číslo a cenový záznam. Celkem je téhle barevné vzácnosti známo jen asi deset kusů. Vystavený exemplář byl původně součástí dvoupásky, a ta po urputném naléhání dvou sběratelů, kteří si známku chtěli mermomocí koupit, byla rozdělena na dva jednotlivé kusy. Tento exemplář bude v České republice vystaven poprvé,“ doplnil Chudoba.

Liberecká výstava pojímá více než sto soutěžních exponátů, dvacet dodali liberečtí sběratelé. K vidění jsou i filatelistické rarity z Polska, Francie a Slovenska. V součtu obsahují vystavovací panely na sto tisíc kusů známek.