Diskuze

V domě za cenu bytu se lidé báli bydlet, usadil se v něm sám autor Ještědu

Měl být důkazem, že obytný dům může vyjít na stejné peníze jako byt v paneláku. Montovanému domu Karla Hubáčka, autora vysílače na Ještědu, však doba nepřála. Oproti předpokládané masové výrobě zůstal jediný a kus života v něm strávil i samotný autor. Unikátní liberecká stavba letos slaví 60 let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KT

Zase recyklovaný článek, byl tu před nedávnem.

0 0
možnosti
MB

I mistr tesař se někdy utne...

0 0
možnosti
JC

"...obytný dům může vyjít na stejné peníze jako byt v paneláku".

V našem paneláku dnes se prodávají byty za 6 000 000 Kč. Za to by nebyl problém postavil dům, v některých případech i dva domy. Asi je to srovnání poplatné době a lokalitě.

0 0
možnosti
AZ

Ten beton na plot určitě nemíchal, pohlídat si to ale měl. Vypadá jak z ušetřeného materiálu.

0 0
možnosti
TM

Z článku: „Šumperák je mladší, navíc má různé krajové modifikace. Řešení je ale podobné. U Hubáčkova domu je obytná část taky v patře a dole je garáž,“ poukazuje na podobnosti Zeman.

Já mám teď už taky garáž dole a ne v patře.

To jsem se nechal inspirovat originálními společnými architektonickými rysy Hubáčka a Zemana. A to je dobře. Víte jaká to byla předtím otrava vyjíždět autem nahoru po schodech a pak jít dolů bydlet?

10 0
možnosti
TM

Ještě jedno originální řešení spojuje tento montovaný dům a Šumperák. Jestlipak si všimnete? Ne? Tak pomohu. U obou řešení je střecha strategicky umístěna na horním obytném patře, zatímco zahrada se rozkládá ve výši vstupních dveří v přízemí.

Tento přístup umožňuje nejlepší ochranu proti shora padajícímu dešti a zároveň komfortně dostupnou zahradu

3 0
možnosti
PM

Takže něco jako dnešní modulove domy?

0 0
možnosti
Foto

Nemohu si pomoci, ale ten vypadá spíše jako administrativní budova z brutalismu. Za mě se mi moc líbí, ale chápu, že ne každému mini-paneláček se musí líbit, přičemž existují v jednotkách ks případy, že z panelákových dílů se postavily rodinné domy ;-)

Jinak k těm tepelným ztrátám. Panelové domy trpěly hlavně na špatná okna. Většina z nich je měla ze smrkového dřeva a to už od prvních řad G40 a G57 až po nejnovější OP1.31 a poslední kusy VVÚ-ETA. Problém těchto oken bylo hlavně to, že měly bodové zámky a časem i vlivem nedostatku údržby včetně tlaku ze zámků se okna začala kroutit, čemuž dost pomáhalo nevhodné dřevo. De facto i v zavřené poloze tato okna fungovala asi jako dnešní plastová okna v režimu mikroventilace. Nemluvě o tom, že ač měla dvě skla, tak díky absenci podtlaku i tak dost vyzařovala teplo ven a naopak přenášela hluk z venku dovnitř.

1 1
možnosti
RR

Mě se to teda nelíbí a kdyby dům nevymyslil pan "Ještěd", tak to na diskusi schytá asi mnohem více. Škoda, že nejsou fotky z interiéru.

7 0
možnosti
JF

Rok 1958 a cena bytu v paneláku 170 tisíc? Ale no to snad ne....

7 1
možnosti
AT

Souhlas, prvni vec, ktera me zarazila. Za 170t se dala v te dobe sehnat vila. Teda jeste me vlastne napada, kdy ze to byla menova reforma..?

0 0
možnosti
JK

Přiznávam, že se mi líběj šumperáky, tohle mi trochu šumperák připomíná, takže se mi líbí.. Mohl by být větší. Zahrada je kouzelná.

0 0
možnosti
JK

Jsem Šumperák, ale šumperáky se mi nelíbí, i když musím u nich ocenit snahu o jakousi originalitu v době paneláků málo vídanou :-)

1 0
možnosti