Bývalý starosta Vladimír Richter obvinil současnou starostku, že o stavbě sněhové sochy rozhodla předčasně.
Předpověď počasí na víkend totiž avizovala výrazné oteplení a oblevu. Krakonoš vysoké teploty nepřežil. Zbylo z něj jen špinavé beztvaré torzo.
„Sám jsem je varoval, že přichází obleva, psal jsem to i na naši nástěnku už ve středu. Vždyť předpovědi byly jasné, že bude hodně nad nulou. Rozhodli ale, že čekat se nebude a Krakonoš se musí postavit,“ líčí dnes již opoziční zastupitel Richter události minulého týdne.
Viní z toho starostku Janu Čechovou. „Chtěla stavět za každou cenu a takhle to dopadlo. Možná Krakonoše ještě opraví, ale budou to další zbytečně vyhozené peníze,“ kritizuje exstarosta.
První žena Jilemnice pochybení připouští. „Předpovídaná obleva byla riskem. Měla však sochu maximálně mírně poškodit. Nikdo ovšem v lednu nepředpokládal, že přijde přívalový déšť, který ji zničí,“ obhajuje svůj krok Čechová. „Jestli mám vzít zodpovědnost za přívalový déšť, tak ji beru.“
Zastává se jí autor sněhové sochy Josef Dufek. Sám totiž za 15 let, co se stavbě sněhového Krakonoše věnuje, takové změny počasí nezažil.
„Věděli jsme, že bude obleva. Ale za celý svůj život nepamatuji, že by v lednu z nebe padaly takové špagáty vody. Termín sice navrhla radnice, ale já s ním souhlasil. Ten neúspěch jde trochu i za mnou,“ argumentuje Dufek.
Sochu prý opraví, jakmile to povětrnostní podmínky dovolí. „Pokud zase napadne sníh, Krakonošovi vrátím zpátky jeho podobu,“ slibuje.
Sněhového Krakonoše se v Jilemnici vzdát nechtějí, stavějí ho tu od roku 1912. Nebylo tomu tak ale vždy.
Někdy sochaře zaskočilo počasí, jindy vrtochy politiků. Například v roce 2009 tehdejší vedení Krakonoše stavět vůbec nechtělo.
Kuriózní je, že na radnici tehdy na postu místostarostky seděla stejná Jana Čechová, která dnes v křesle starostky o sněhovém pánu hor mluví v superlativech.
„Tvrdili tenkrát, že je to vyhazování peněz. Proto tenkrát město Krakonoše neplatilo, ale zaplatil jsem ho sám ze svého. Darovací smlouvu tehdy podepsala sama paní Čechová,“ vysvětluje bývalý starosta Vladimír Richter.
Proč si ale jako tehdejší hlavní muž města stavbu neprosadil? „Protože jsem v koalici druhého partnera neválcoval. Oni to nechtěli, tak jsem to dal ze svého,“ komentuje Richter.
Starostka tvrdí, že socha byla placena z kapitoly propagace města. Richter však darem přispěl právě tam. „Krakonoš je pro mě symbol, který k Jilemnici patří, takže si neuvědomuji, proč bych ho nechtěla stavět,“ odmítá nařčení Čechová.