Lidé propadli levným sportům, krajem létají disky a míče

  6:23aktualizováno  6:23
Discgolf a fotbalgolf baví v Libereckém kraji stále víc lidí. Oba jednoduché a hlavně levné sporty hraje hodně rodin s dětmi. Discgolfová hřiště se rozkládají v Kořenově - Příchovicích, v Bedřichově nebo ve veseckém areálu v Liberci.

Discgolfové hřiště v Kořenově - Příchovicích nedávno slavnostně otevřel prvním výhozem Zdeněk Svěrák. | foto: Jan Pešek, MF DNES

A rozmáhá se rovněž fotbalgolf. Pronikl na jizerskohorský Severák a do veseckého areálu. Na rozdíl od klasického golfu se jedná o levné sporty, k nimž jejich vyznavači potřebují velmi jednoduché vybavení. 

V Kořenově - Příchovicích mají v areálu U Čápa hřiště už rok, ale slavnostního otevření se dočkalo teprve při červnových cimrmanovských slavnostech. Loni při nich totiž lilo tak, že na discgolf neměl nikdo ani pomyšlení. 

„Letos v červnu bylo naštěstí pěkně, a tak mohl Zdeněk Svěrák provést první výhoz,“ říká Lída Abrahamová, průvodkyně v příchovickém muzeu Cimrmanovy doby. Právě v něm si lidé půjčují létající disky, jimiž se strefují do discgolfových jamek. Jde o speciální koše s kovovými řetězy. 

Hru osvěží studánka i borůvky

„Nedá se říci, že by se u nás stal discgolf masovou zábavou, ale návštěvníky areálu U Čápa baví,“ dodává Abrahamová. „O víkendech k nám chodí hlavně rodiče s dětmi. Někdy si přinesou vlastní létající disky. Ale jsou tak slušní, že se u nás zastaví a zaplatí za vstup na hřiště. Dostanou pravidla hry i skórovací kartu.“ 

Jeden hráč smí na discgolfovém hřišti strávit celý den za 50 korun, půjčení jednoho disku vyjde na 20 korun. Vzdálenost k devíti jamkám se pohybuje od 38 metrů k 83 metrům, par hřiště je 27 hodů. Vyhrává ten, kdo jich potřebuje nejméně. 

Výhoziště první jamky najdou hráči u restaurace, další jamky je provedou hustým lesem, úzkou pěšinou, po pohorských loukách nebo oblíbeným příchovickým lesoparkem. „Cestou se lze osvěžit vodou ze studánky anebo si utrhnout borůvky,“ podotýká Abrahamová. 

Na druhém konci Jizerských hor se ukrývá další discgolfové hřiště. Vybudovali ho v Bedřichově a cena za vstup na něj a za půjčení disku dosahuje 70 korun. Obyvatelé Bedřichova platí jen 50 korun. Disky si mohou zájemci půjčit ve stánku s občerstvením na bedřichovském stadionu. 

Třetí discgolfové hřiště leží mezi Jizerskými horami a Ještědem. Vzniklo ve sportovním areálu v Liberci - Vesci. Za vstup se nic neplatí. Výhoziště první z devíti jamek je asi sto metrů od hlavní budovy veseckého areálu.
Výhoziště pokrývá umělá tráva. Celková vzdálenost k jamkám dosahuje 656 metrů. Par hřiště je 29. 

Za fotbalgolfem do Vesce nebo na Severák

Ve Vesci se dá hrát rovněž fotbalgolf. Při něm se hráči trefují do 18 jamek - děr v zemi a překonávají překážky. Při jednom kopu musí prostřelit zařízení, které připomíná rám televizoru. Pouze před dvěma z 18 jamek nestojí žádné překážky. Par hřiště je 72. 

Fotbalgolfové hřiště vybudovala také společnost SkiBižu, známá více provozem skiareálů. Fotbalgolf se hraje v Hraběticích na Severáku. Hřiště má 18 jamek. 

Fotogalerie

Jamky zahrnují přírodní, ale i umělé překážky, podobné jako například při minigolfu. V červnu a září otevírá SkiBižu fotbal golfové hřiště o víkendech, v červenci a srpnu každý den od středy do neděle mezi 10 a 18 hodinou.

„Naše hřiště není nikdy tak plné, aby se na něj zájemci o fotbalgolf nevešli,“ upozorňuje Petr Bažant, mluvčí SkiBižu. 

Za vstup na hřiště se vybírá od dospělých 70 korun na hodinu, do dětí do 12 let 50 korun. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti činí 170 korun. Skupiny od pěti lidí nahoru platí 60 korun za jednoho. „Pro firmy nebo školy dokážeme zpracovat speciální zvýhodněné nabídky,“ dodává Bažant. 

Zapůjčení fotbalového míče patří do ceny vstupu na hřiště. Jestliže ztratí nebo zničí míč, musí v půjčovně uhradit sto padesát korun. 

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

Vytvořte tlak na Spartu i na rozhodčí, nepřejí nám, vybízí kouč Liberce

Trenér Liberce Pavel Hoftych.

Povzbuzeni nesmírně důležitou výhrou na stadionu Karviné vyrukují v neděli doma U Nisy fotbalisté Liberce do tradičně...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

Krátce po porodu ochrnula. Naději mladé matce dává vlna solidarity

Ilustrační foto

Nádor na mozku, o němž nikdo nevěděl, udělal z mladé maminky Elišky pacientku upoutanou na lůžku. Rodačka z Tanvaldu...

Další z rubriky

Architekta se dotýkejte, vyzval sochař k hmatání na umělecké dílo

Letos je to 125 let od Winterova narození a 55 let od jeho úmrtí.

V galeriích po celém světě visí cedule s nápisem „Nedotýkat se vystavených předmětů“. Umělecké dílo, které nově krášlí...

V pustém libereckém zámku by mohla vzniknout expozice animovaného filmu

Liberecký zámek

Udělují se na něm ceny za nejlepší animované filmy pro děti i dospělé z celého světa. Mezinárodní filmový festival...

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

Najdete na iDNES.cz