Z výstavy Thonet-Mundus a ti další - Křeslo č. 715 - autor návrhu - Gustav Siegel, vyrobila - Jacob & Josef Kohn, 1899/1900 | foto: Moravská galerie v Brně

Na výstavu thonetek dovezli exponáty přímo zpod zadku jejich majitelů

  • 2
"Pokud by architekt navrhl podobnou židli pětkrát tak drahou, třikrát tak těžkou, z poloviny tak pohodlnou a ze čtvrtiny tak hezkou, mohl by si udělat jméno," řekl kdysi o slavné židli Thonet dánský architekt Poul Henningsen. Thonetky od Adolfa Loose i Josefa Hoffmanna představuje na výstavě nazvané Thonet-Mundus a ti další Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně.

Jde o první monografickou přehlídku historických židlí a křesel v Evropě.
Moravská galerie vlastní největší sbírku takového nábytku.

"Výroba nábytku z ohýbaného materiálu byla zlomová, Michael Thonet objevil princip, který předběhl svou dobu. Snadné ohýbání napařených bukových tyčí umožnilo vyrábět nábytek v obrovských množstvích," vysvětluje kurátorka výstavy Martina Straková.

Vliv Michaela Thoneta

Vytvořil geniální židle. Změnil však i město a myšlení lidí

Datum konání výstavy není nahodilé – před sto padesáti lety vzniklo houpací křeslo číslo jedna, první model značky Gebrüder Thonet. Před pětaosmdesáti lety se Thonetovy židle číslo 6009 staly ústředním prvkem pavilonu L'Esprit Nouveau na mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži – thonetky umístil do vstupního prostoru sám Le Corbusier.

Z výstavy Thonet-Mundus a ti další - Lehátko Siesta Medizinal

Židle Thonet však zažily i krizi. Propad přišel po první světové válce a firmu zachránila až fúze. Tak vznikla ve dvacátých letech firma Thonet-Mundus, jež ve třicátých letech vyráběla osmdesát procent ohýbaného nábytku. Některé ze stovky vystavených židlí stále slouží svému účelu.

"Tenhle typ je nesmírně odolný a řada z nich se stále používá. Některé z nich jsme dokonce přivezli přímo zpod zadku jejich majitelů," uzavírá Straková.

Z výstavy Thonet-Mundus a ti další - Křeslo A 752 F