Marco Evaristti: Rolex Gate

Marco Evaristti: Rolex Gate | foto: www.evaristti.com

Bláznivý výtvarník opět provokuje. Vláčkem ze zubů osvětimských obětí

  • 8
Výtvarník Marco Evaristti tvrdí, že své dílo na památku obětí koncentračního tábora v Osvětimi vytvořil částečně z lidských zubů a zlatých výplní. Některé z nich prý pocházejí právě z tohoto nacistického vyhlazovacího tábora. Práce je ode dneška k vidění na výstavě v Kodani.

Marco Evaristti: Ledovec (2004)Kontroverzní umělec Marco Evaristti pochází z Chile. Žije v Dánsku. Má židovské předky, sám se ale stal buddhistou. V minulosti na sebe upozornil například tím, že grónský ledovec natřel na červeno či do šarlatové látky zahalil vrchol Mont Blanku. Chtěl tak podle svých slov upozornit na ničení životního prostředí. Více zde.

V roce 2008 uzavřel dohodu s vězněm odsouzeným na smrt. Po jeho popravě mělo z vězňových ostatků vzniknout krmivo, jímž by návštěvníci na výstavě krmili rybičky. Více zde.

Na památku osvětimských obětí vytvořil Evaristti dílo s názvem Rolex Gate. Jedná se o vláček, směřující k branám koncentračního tábora Osvětim. Výtvarník uvedl, že části díla jsou ze zubů a zlatých výplní. Koupil je prý v Rakousku od člověka, který tvrdil, že pocházejí právě z Osvětimi. Evaristti uvedl, že si tím ale není jistý. "Musím věřit tomu, co mi řekl," řekl výtvarník.

Vláček váží 2,3 kilogramu a je posázený diamanty. "Chtěl jsem vytvořit umělecké dílo, které líčí všechna ta zvěrstva, na která mnozí zapomínají. Chtěl jsem spojit některé z nejkrásnějších věcí s těmi nejohavnějšími a nejhrozivějšími," řekl výtvarník. Dodal, že použil také tři zuby své babičky, které mu dala jeho matka. Výtvarníkova babička byla Židovka, v táboře ale nezahynula.

V Dánsku práce zatím velké vášně nevyvolala. Výstavu dnes zahájila kodaňská radní pro kulturu Pia Allerslevová. Ta míní, že by Evaristtiho dílo ale někoho urazit mohlo. Bývalá hlava dánské židovské obce a člen organizačního výboru dne památky obětí holokaustu Jacques Blum řekl, že sám navrhoval, aby se socha vystavila.

"Stále silnější a silnější prostředky jsou potřeba k připomenutí tohoto dne," uvedl Blum. Podle něj totiž mnozí mladí o činech nacistů vědí velmi málo. Někteří lidé za hranicemi Dánska ale považují dílo za nevkusné. "Podle mě to vypadá jako laciné zneužívání holokaustu," uvedl Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala. Podle něj výtvarník postrádá cit.

"Nic o tom nevíme a pochybuji, že je to to, co tvrdí, že to je," uvedl mluvčí památníku obětí holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Evaristti řekl, že své dílo vystavoval už v roce 2008 v Berlíně. K vidění bylo ale jen krátce. Autor musel svou práci stáhnout, "protože někteří lidé byli na ni citliví".

,