Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Helena Epsteinová vypráví svůj příběh

  1:57
Ryze osobní, rodinný příběh, obecnější osud židovského živlu v českých zemích a konečně Praha jako hlavní projekční plátno děje - to vše se prolíná v knize americké spisovatelky a novinářky Heleny Epsteinové s názvem Nalezená minulost, vycházející v pražském nakladatelství Rybka Publishers. Epsteinovou, které bylo osm měsíců, když její rodiče na sklonku roku 1948 emigrovali z Prahy do New Yorku, mohou tuzemští čtenáři znát jako autorku knihy Děti holocaustu, kterou v roce 1994 vydal Volvox Globator.

V ní autorka shromáždila svědectví a životní pocity potomků těch, již přežili holocaust. Sama Epsteinová k této "druhé generaci" - generaci bez vlastní zkušenosti holocaustu, ale přesto generaci jím tvrdě postižené - také patří. Jak její otec Kurt, tak matka Frances prošli koncentráky.

Náhlý, překvapivý odchod matky, jak Epsteinová vyjadřuje své pocity z poloviny roku 1989, kdy její matka v New Yorku umírá, byl také prvotním impulsem ke vzniku knihy Nalezená minulost. "Původně jsem chtěla jen napsat příběh o sobě a o matce. Bez konkrétního cíle jsem přitom v týdnech po její smrti procházela mezi regály knihovny Harvardské univerzity, kam to mám pět minut od našeho domu, a brala z polic tituly o dějinách Židů v Evropě," říká.

Čeština se Epsteinové jen tu a tam zadrhne - i v newyorské domácnosti jejích rodičů se vždy mluvilo česky. A navzdory tísnivému tématu žene Epsteinová proud řeči v živém tónu vpřed. Energii prý zdědila pro svém otci, aktivním sportovci, který reprezentoval Československo na berlínské olympiádě v roce 1936. Z matčiny strany je rodinná větev také vitální,  babička  Pepi  v Praze po 1. světové válce vedla známý oděvní Salon Weigert, na jehož tradici pak před Únorem navázala i matka Frances.

Helena Epsteinová však šla - tak jak se postupně nořila do rodinné historie - ještě dále proti času: do poloviny 19. století, kdy se v Brtnici u Jihlavy narodila její prababička Tereza. "A tehdy jsem pochopila, že musím rodinný příběh opřít o širší souvislosti," vysvětluje autorka, proč se vrhla do studia historie Židů v českém prostoru a proč se tak ve své knize například vrací až k dekretům a výnosům Josefa II., jež předurčily zdejší postavení Židů na století dopředu.

Autorka například v prvé "rodinné" linii zachycuje přelom 19. a 20. století v odchodu své babičky z Vídně do Prahy, ale zároveň podrobně vykresluje hilsneriádu, která oživením temných antisemitských bludů frustrovala zdejší židovský živel. Druhá polovina třicátých let 20. století v Praze je pak v autorčině knize jak obdobím divokého životního stylu její tehdy dospívající matky, tak přerůstáním nacistické sněti z výhrůžek a proklamací k praktickému útisku židovského národa.

Ve svém výsledku, v zasazení silné osobní "story" do precizně dokladovaného a vyloženého dějinného rámce, je publikace Nalezená minulost příkladem v Americe dnes velmi úspěšného literárního přístupu, který v sobě mísí literaturu faktu a beletristické postupy. "Ve Státech jsou takové tituly - řekla bych - až módní, ale to nebyl ten důvod, proč jsem si tuhle formu zvolila. Sama se vnutila a byla to pro mě nová zkušenost," říká Epsteinová, autorka celkem šesti knih.

Kromě k nám uvedených Nalezené minulosti a Dětí holocaustu vydala například životopis úspěšného newyorského divadelníka Josepha Pappa - kromě jiného producenta muzikálu Fair a Chorus Line - či knihu Music Talks, v níž shromáždila své rozhovory s významnými hudebníky (například s Vladimírem Horowitzem, Leopardem Bernsteinem či Yo-Yo Ma) publikované v nedělní příloze listu New York Times.

Knihovna Harvardské univerzity je podle Epsteinové neuvěřitelně bohatou studnicí knih a materiálů; k nalezení tam mají například i telefonní seznam z Prahy z roku 1910, jejž v Praze Epsteinová sháněla marně. Klíčové dokumenty, tajemství ukrytá v matrikách, ovšem autorka musela hledat v Čechách. Od své první návštěvy na jaře 1990 se opakovaně vracela do míst, kam ji zavedly rodinné stopy a výzkum - do Jihlavy, Prahy, Humpolce, Kolína, Vídně, ale i do Izraele, kde žijí matčini přátelé a známí.

"Celkem jsem na knize pracovala sedm let, a kdybych měla dnes znovu začít, asi bych to už nedokázala," míní Helena Epsteinová. Od začátku prý usilovala o to, aby Nalezená minulost vedle anglického originálu vyšla určitě také česky. "Ale teď mám trému, jak ji zdejší publikum přijme. Snažila jsem se, aby v knize nebyly chyby. Každou kapitolu jsem dávala číst lidem, kteří danou problematiku a dobu dobře znají. Ale uvidíme...," uvažuje.

O reakcích zdejších čtenářů se bude dozvídat v Cambridge v Massachussets, kdy žije s manželem  a se dvěma syny. V jejich domácnosti se již česky nemluví. "Já se ovšem stále cítím být třetinově Češkou, třetinově Židovkou a třetinově Američankou," říká Helena Epsteinová.

Americká spisovatelka a novinářka Helena Epsteinová, které v pražském nakladatelství Rybka Publishers vychází kniha s názvem Nalezená minulost.

Americká spisovatelka a novinářka Helena Epsteinová, které v pražském nakladatelství Rybka Publishers vychází kniha s názvem Nalezená minulost.

Autor:

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

11. května 2024  11:10,  aktualizováno  12.5

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo....

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

6. května 2024  12:28

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za Česko oheň a dynamický tanec. Aiko zpívala v semifinále Eurovize, neuspěla

9. května 2024  10:30,  aktualizováno  23:15

Ve švédském Malmö se konal druhý semifinálový večer mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song...

Zemřel Miroslav Imrich, hlas Tanga a Abraxasu. Tělo našli u železniční trati

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stará parta z Pána prstenů se vrací, v novém filmu bude lovit Gluma

9. května 2024  19:07

Tým scénáristů známých pro trilogie Pán prstenů a Hobit ve složení Fran Walshová, Philippy...

Se zlem už nebojují princové, Vánoce obstarají naopak Tři princezny

13. května 2024  20:59

V Českém Švýcarsku, které před dvěma lety zachvátil požár, začalo natáčení letošní vánoční pohádky...

GLOSA: Má vlast Berlínských filharmoniků byla pouhou hudbou. Ale jakou!

13. května 2024  16:37

Poprvé v historii přednesli Smetanovu Mou vlast na úvod Pražského jara Berlínští filharmonikové se...

A diváci byli pod sedadly. Zemřela Susan Backlinieová, první oběť Čelistí

13. května 2024  16:31

Ve věku 77 let zemřela americká herečka a kaskadérka Susan Backlinieová, která se proslavila jako...

OBRAZEM: Jean-Michel Jarre společně s kytaristou Queen okouzlil Bratislavu

13. května 2024  15:29

Francouzský skladatel a hudebník Jean-Michel Jarre, jeden z průkopníků elektronické hudby, odehrál...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...