Frankfurt pod dohledem

Napjatá mezinárodní situace poznamená i třiapadesátý knižní veletrh ve Frankfurtu, který dnes přivítá první návštěvníky a potrvá do příštího pondělka. Organizátoři této největší světové knižní přehlídky, která se letos ponese ve znamení Řecka, už dopředu novináře upozorňovali na zvýšená bezpečnostní opatření. Hned po útocích z 11. září napsal ředitel veletrhu Lorenzo Rudolf dopis všem přihlášeným americkým vystavovatelům a prosil je, aby akci zůstali věrni - terorizmus podle něj nemůže narušit toto mírové místo myšlenek a knih.

Ostatně na frankfurtském veletrhu se tradičně udílí Mírová cena německého knižního obchodu, kterou by měl v kostele sv. Pavla tuto neděli převzít slavný filozof a sociolog Jürgen Habermas.

Přesto několik amerických nakladatelů účast ve Frankfurtu odřeklo: například LexisNexis, Rizzoli New York, Mad Magazine, Syracuse University Press a pár menších nakladatelství. Podle tiskového mluvčího veletrhu Rudigera Wischenbarta však šlo o ojedinělé případy: "Odstoupilo třicet nakladatelů, z toho připadá devatenáct na USA. Jak vidíte, stav je velmi stabilní." Organizátoři tak hlásí více než osm set amerických vystavovatelů a šest tisíc šest set dalších účastníků ze sto čtyř dalších zemí. Dohromady představují na čtyři sta tisíc titulů, což je zhruba o dvacet tisíc víc než loni.

Profilovou zemí je letos Řecko; jeho kulturní program se bude vesměs odehrávat na půdě nově vystavěného komplexu ze skla a oceli na prostranství mezi jednotlivými halami. Řecká knižní scéna má ovšem vyhrazeno vlastní místo v páté hale, navíc na řeckou literaturu lze narazit třeba ve frankfurtských knihovnách a muzeích. Řeckou prezentaci provází také maratón autorských čtení, jenž se už v červnu rozběhl v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Ani letos ve Frankfurtu nechybí česká produkce. Jen do kolektivní expozice se přihlásilo pětačtyřicet vystavovatelů, autorská čtení čekají pět autorů. Ke cti tuzemských organizátorů ze Světa knihy slouží, že se jim díky spolupráci s německými partnery podařilo zajistit lukrativní místa pro čtení i mimo výstaviště. Tak například Jiří Gruša uvede své nové německé texty ve Státní knihovně Bockheim, inspiraci gotikou budou v Mezinárodním divadle osvětlovat mladí prozaici Miloš Urban a Roman Ludva. Pětici tuzemských spisovatelů ve Frankfurtu doplňují ještě Věra Chase a Michal Ajvaz.

Český národní stánek vůbec poprvé pronikl z odlehlejších míst do centrální haly číslo pět, kde mají své místo vedle zemí střední a východní Evropy také zmíněné Řecko, Itálie, Španělsko a Latinská Amerika. A především se tam nachází takzvané Mezinárodní centrum - dějiště pódiových diskusí, výstav a pořadů. Hned na dnešek je hlášeno téma Česká republika po sametové revoluci.

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Knižní veletrh ve Frankfurtu