Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

  7:58aktualizováno  7:58
Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon z ruky. Společně s vývojáři z Direct People tak přichází s novou aplikací StoryMe.

Ukázka aplikace StoryMe | foto: Albatros Media

Uživatelům nabízí čtení nejen z jejich produkce na pokračování. Čas, který by měl každý čtenář knize věnovat, se liší titul od titulu. Většinou je to v rozmezí od deseti do třiceti minut denně během jednoho nebo dvou týdnů. V současné chvíli jsou mezi nejčtenějšími knihami fantasy příběh Černá srdce od Lenky Dostálové, autobiografický Deníček vášnivého řidiče Uberu od Tomáše Bendy nebo kapitoly o cestování z knihy youtubera Kovyho Ovšem.

Vede fantasy

„Zatím se ukazuje, že nejoblíbenějšími žánry jsou fantasy a humor. Proto zveřejňujeme originální i převzatá díla mladé generace fantasy autorů,“ říká Barbora Votavová z Albatros Media. „Chceme, aby StoryMe byl další způsob, jak se mladé talenty dostanou k lidem, aniž nutně musí mít na kontě papírovou knihu,“ dodává.

Na ukázky z knih nejúspěšnějších autorů Albatrosu se tak případní zájemci mohou těšit spíše ve formě úryvků než celých děl. Do budoucna by to mohlo vyřešit zpoplatnění celé aplikace, která je prozatím nabízena ke stažení zdarma uživatelům systémů Android i iOS.

Společnost Albatros Media navíc realizovala čtenářský průzkum, ze kterého vyplývá, že 33 procent tázaných nestíhá dočítat knihy a 54 procent zapomíná své čtení doma, což vede k tomu, že volné chvíle v hromadné dopravě nebo při delším cestování tráví ve společnosti sociálních sítí a mobilních her. Až 87 procent však tvrdí, že by si raději četlo.

Papír stále na prvním místě

„I když jsou pro nás papírové knihy na prvním místě, víme, že bojovat proti prokrastinaci na sociálních sítích nebo dalším negativním jevům digitální doby jen za pomoci klasických knih by bylo obtížné,“ vysvětluje ředitel úseku Albatros Media Inovace Břetislav Hanzel motivaci ke spuštění StoryMe.

Aplikace spojuje principy novodobých internetových služeb, které lidem nabízejí elektronické čtení. Od ostatních se však liší právě postupným dávkováním příběhů známých především z časopisů nebo novin.

V zahraničí patří mezi oblíbené čtenářské aplikace amatérský Wattpad, Amazon Kindle nebo klasická aplikace Knihy, respektive Books od Applu, kde je možné přečíst si soudobé bestsellery i díla, jimž vypršela licenční doba.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

J. K. Rowlingová se vrací pod pseudonymem. Vyjde krimi Smrtící bílá

Spisovatelka J. K. Rowlingová

Totožnost britského spisovatele Roberta Galbraitha zůstala po vydání debutu pro veřejnost skryta pouze na pár minut....

Tichá srdce vypráví o Kábulu po 11. září. Autorka jej sama zažila

Spisovatelka a novinářka Gwen Floriová

Americký manželský pár se po 11. září 2001 vydává do Kábulu pomáhat afghánským ženám. To je ústřední linka knihy Tichá...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz