Taneční scéna protestovala proti monopolu Telecomu

Padesátihodinová taneční párty, během níž se do nedělního poledne vystřídala více než stovka diskžokejů, byla zaměřena proti prodlouženému monopolu Telecomu a na podporu Internetu. Letos se na akci, podobně jako loni, přišel podívat i představitel Telecomu - jeho současný mluvčí Vladan Crha, uvedli pořadatelé. Akci podpořilo například Radio 1 nebo internetové noviny Neviditelný pes.

Na podporu internetu a liberalizace telekomunikací se uskutečnil druhý ročník hudebního maratonu Fair4All 2000. Na rekordní padesátihodinové non-stop party zahrálo sto předních českých i zahraničních dýdžejů působících v Česku, jejichž vystoupení bylo po celou dobu přenášeno živě na internetu. Maraton začal v pátek 23.června v 11 hodin v pražském klubu Mecca a trval do neděle 14 hodin.

Fair4All je volným pokračováním stejnojmenné akce z dubna minulého roku, která vznikla původně jako hudební projekt internetové kavárny Terminal Bar v Soukenické ulici. Jeho pořadatelé se rozhodli zorganizovat hudební maraton pod záštitou platformy Internet proti monopolu.

V roce 1999 se tu představilo 40 dýdžejů a na internetu akci podpořilo 25 tisíc lidí.

Organizátoři maratonu protestují proti nedávno prodlouženému monopolu Českého Telecomu a požadují snížení poplatků za připojení k internetu. Usilují o zavedení jednotného 24 hodinového tarifu, který by umožnil přístup i těm, kteří si to za stávajících podmínek nemohou dovolit. "Přesto, že si Telecom obmotal kolem prstu dvě nejsilnější politické strany, jsem přesvědčen, že bude vyviklán z té své zdánlivě neotřesitelné pozice," vyjádřil se na včerejší tiskové konferenci Ondřej Neff, vydavatel Neviditelného psa a patron akce Fair4All 2000.

Unikátní prezentaci české taneční scény letos odstartují DJ Ali a DJ Stanzim, a to souběžně na dvou pódiích.

Každému z DJ je dán hodinový set. Uvidíme a uslyšíme veškeré špičky naší taneční produkce - Babe LN, Loutku, Krejdla, Sadlera, OO Bidla a mnohé další představitele různých směrů taneční muziky od techna po jungle.

"DJ maraton přenášený internetem je ve světě rarita. Zatím jsme se nedoslechli o nikom, komu by se podařilo dát dohromady stovku dýdžejů, kteří by si společně zahráli 2x50 hodin plynule navazujících setů. Myslím, že jinde než v Praze by taková akce ani vzniknout nemohla.,“ uvedl Lukason, jeden z pořadatelů.

Všichni zúčastnění se vzdali honorářů, aby se akce zaplatila, protože ji nesponzoruje žádná nadnárodní korporace, jak je u větších hudebně tanečních projektů více než běžné. „Snad se nám letos podařilo nediskriminovat i mimopražské dýdžeje. Rozhodně bychom chtěli, aby jich příští rok přijelo ještě víc,“ říká Lukason a naznačuje, že počítá s opakováním podobných akcí i v budoucnu.

Stejně jako internet, tak  i tento hudební happening se snaží být férový ke všem (Fair4All), a tak vedle již zaběhnutých jmen vystoupí i začínající a zcela neznámí Djs, kteří na akci takového rozsahu zahrají poprvé v životě.

Pořadatelé by chtěli pořídit audionahrávky všech setů a zpřístupnit je na svých webových stránkách. Mohla by tak vzniknout téměř komletní galerie českých dýdžejů, která by všem zájemcům usnadnila orientaci po naší taneční scéně.

Na domovské stránce Fair4All mohou lidé vyjádřit nesouhlas s prodloužením monopolu, vyslovit podporu snahám o celosvětové zviditelnění české internetové kultury, zábavy a umění nebo si prohlédnout záznam z akce.