Čechomor na  on-line - foto 2

Čechomor na on-line - foto 2 - Karel Holas (vlevo) a František Černý během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. | foto: Martin Pinkas, MF DNES

Molodci, volali Rusové na Čechomor

Za měsíc projela kapela Čechomor západ i východ severní polokoule, od Ameriky po Rusko. "Potvrdili jsme si kontakty, abychom mohli hrát příští rok všude," říká houslista a zpěvák Karel Holas. Od cest do zahraničí skupina Čechomor očekává i hudební inspiraci, která posune její muziku k dalším horizontům.

Odpíchli se od Evropy: hráli nejprve v Itálii a v Německu, v polovině května letěli rovnou do amerického Denveru. "V krajanském publiku se objevili také Američani, a to nás potěšilo. Čím jsme je zaujali? Nejvíc mluvili o melodice a o energii," říká kytarista a zpěvák František Černý. Všechny americké koncerty Čechomoru byly připraveny pro sedící publikum. "Nakonec se nesedělo," dodává Holas.

Ve Washingtonu hráli v recepčním sále pro 150 lidí, zatímco v New Yorku na ně čekal známý kulturní stánek Bohemian Hall. "Vystupovali jsme na dvoudenním festivalu, kde se sešlo hodně lidí. Koncerty měly být původně na zahradě, ale pršelo a pořadatelé přeložili hraní do sokolovny, kam se vejde asi 500 lidí," říká Holas. Výsledkem amerického zájezdu je příslib severoamerického turné v příštím roce.

Letecký přesun z USA do největší země světa pro ně nebyl problém. Ještě v New Yorku si zašli do ruské hospody, aby se připravili na slovanské klima. V Jaroslavli pak na ně čekala Loď komediantů. Byl to vlastně plovoucí kulturní dům. Uměleckou posádku tvořila také skupina Kale, divadlo Continuo a další soubory z Polska, Slovenska či Maďarska. "Když loď zastavila, pouliční umělci vyrazili do města. Pak se všichni sešli na lodi, kde se koncertovalo na přídi i na zádi," popisuje Černý uvolněnou atmosféru na lodi, která jela 2000 kilometrů přes Ladožské a Oněžské jezero do Petrohradu.

V nedalekém Carském Selu muzikanti navštívili proslulou Jantarovou komnatu, kterou Rusové zrekonstruovali a teprve nedávno zpřístupnili veřejnosti. "Paul McCartney tam byl týden před námi," litoval Holas. "Všimli jsme si prázdného místa. To si některá z předchozích návštěv odloupla kousek jantaru," dodal.

V Petrohradu si zařídili sólový koncert v klubu Money Honey. "Když jsme dohráli, lidi křičeli: Molodci!, a tak jsme přidali písničku Goluboček. Rusové nám rozumějí. Nejen že jsme se domluvili, oni chápali i texty," říká František Černý. Rusko ho inspirovalo. "Pokud je člověk vnitřně neklidný a chce poznávat nové věci, zjistí, že i v Rusku je spousta dobré muziky. Jen se k ní dostat a překonat ten odpor," míní Černý.

Při výpravách do světa, které mají následovat, se Čechomor chce posouvat po kořenech jiné hudby, aby vznikaly nové písňové tvary. "Ale musíme být opatrní, splácat se dá leccos," uzavírá František Černý.