Na záchod vždycky sám, radí miliardářský raper Kapitán Demo

  14:57aktualizováno  14:57
Nejprve do místnosti přišel Givinar Kříž neboli Givi Kross, následně se zjevil hudebník a producent Jiří Burian v kostýmu Kapitána Dema. Zálibně spočinul zrakem na připravených koblihách, spokojeně se usadil ve svém tlustém převleku a bylo jasné, že následující rozhovor bude rozhodně nestandardní.

Kapitán Demo | foto: David Kraus

Dobře, že jste tu dva. O Kapitánu Demovi se často píše jako o alter egu Jiřího Buriana, ale i na aktuální desce Mládí v trapu účinkuje celá jeho „crew“. Do jaké míry je tedy Demova hudba autorská a do jaké míry kolektivní?
Kapitán Demo: Nerozumím termínu alter ego. Burian je můj producent a já jsem Demo. Burian udělá beat, já s ním zkonzultuju text nebo téma, pokud je to track, ve kterém se objevím jen já. A když tam jsou chlapci z mojí crew nebo jakýkoliv chodidla, teda „featy“, tak si všichni píšou svoje texty sami. Spolupracujeme, jako když se sejde několik tesařů a dělá stůl, jestli mi rozumíš.
Givi Kross: Nebo několik géniů.
Demo: Nebo géniů. Nebudeme si mazat med kolem hudby. My děláme jen s lidma, kteří jsou multitalentovaný. Anebo aspoň zlatíčka.

Kapitán Demo – Machoparking (ft. Givi Kross, ProGram)

V tracku Tenkrát na záchodě jako zlatíčka označujete snad půlku českého showbyznysu. To vzniklo jako náhlý nápad, nebo jak?
Demo: Vzniklo to ve Foru Karlín na předávání Cen Anděl a vyplynulo to ze společenského unavení. Byla to zábava. Klasická situace, kterou znají lidi z každé branže – když se parta kamarádů sejde na záchodě a řeší všechny kromě nich.

Ale točilo se to ve studiu, ne?
Demo: Točilo se to na záchodech ve Foru Karlín. Hodně lidí neví, kdo my jsme a co opravdu děláme. Celý Ceny Anděl byly udělaný kvůli tomuhle tracku. O všem, co se u nás děje, totiž rozhoduje vědma, která řekla, že termín, kdy se konali Andělé, je zásadní pro vznik tracku. Tak jsme spunktovali tu maškarádu, kam jsme se museli dvakrát nominovat, ale nemohli jsme vyhrát, aby to nebylo moc nápadný.

Jiří Burian v jednom rozhovoru říkal, že Demo zásadně nechodí na pódium pod vlivem. Třeba se teď dozvím, jak je to doopravdy.
Demo: Nebudu nic zastírat. Občas padne rána vedle, jsme jen lidi. Myslím si, že všechno ve vesmíru by mělo být v rovnováze. A my říkáme, že když se kácí trap, lítaj beaty. Takže občas se stane, že někdo klopýtne. Ale je rok 2019, tak jediný, co na to řeknu – Say No to čára. A na záchod vždycky sám.

Fotogalerie

Mám dojem, že byť album Mládí v trapu obsahuje spoustu humoru, je trochu na vážnější notu.
Givi: Mládí je jen jedno a začíná se to vymykat kontrole.
Demo: Téma je pořád stejný. Songy, kterých se dotýkají tvá slova jako chodidla, jsou asi Špatný dětství nebo Mládí v trapu. Ale na Bez klobouk Boss byly taky temňárny. Nás baví dělat věci jako dobrej hollywoodskej film – popláčeš si, posměješ se a ještě se trochu bojíš. Nebo jako dobrý jídlo, aby bylo album dobře okořeněný. To mi na současné scéně chybí. Já bych chtěl silný refrény, obsahy a aby to hrálo. O to se snažíme, hudebně i tematicky.

Rád bych se vrátil ještě k předchozí desce Bez klobouku Boss a skladbě Na čínském zelí spoluprcali, tedy doslovně přeloženým anglickým frázím, které nejenže dávají dohromady v češtině smysl, ale ještě se to rýmuje. Jak dlouho to vznikalo?
Demo: Konečně si toho někdo všiml! Nebudem si mazat koblihu kolem hudby, je to jeden z nejdál tracků, co tady na scéně kdo udělal. Je to přeložená angličtina a ještě se to musí rýmovat, což je novej druh psaní. Sbírali jsme ty překladový fráze tři čtvrtě roku, a pak to u nás v kuchyni prostě zapadlo. 


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

GLOSA: I pěvkyně Kožená má své limity. Nacházejí se ve světě romantiky

Mitsuko Uchida a Magdalena Kožená po společném recitálu v pražském Rudolfinu

V Praze po čase koncertovala Magdalena Kožená. Tentokrát spolu s proslulou japonskou pianistkou Mitsuko Uchidou. Dámy...

GLOSA: Úsměvy, tanec a zasněný pop. Aurora si Prahu podmanila

Norská zpěvačka Aurora 17. ledna 2019 v pražském Foru Karlín

Byl to pro mnohé zásadní večer a nejvíc nakonec asi pro Auroru, dvaadvacetiletou norskou zpěvačku, která po opakované...

Bratři Malinové jedou na turné a zvou na Dylanova harmonikáře

Kapela Malina Brothers

Uznávaná kapela Malina Brothers, v níž se sešli banjista Luboš, kytarista Pavel a houslista Josef Malinovi a která má...

Najdete na iDNES.cz