Na záchod vždycky sám, radí miliardářský raper Kapitán Demo

  14:57aktualizováno  14:57
Nejprve do místnosti přišel Givinar Kříž neboli Givi Kross, následně se zjevil hudebník a producent Jiří Burian v kostýmu Kapitána Dema. Zálibně spočinul zrakem na připravených koblihách, spokojeně se usadil ve svém tlustém převleku a bylo jasné, že následující rozhovor bude rozhodně nestandardní.

Kapitán Demo | foto: David Kraus

Dobře, že jste tu dva. O Kapitánu Demovi se často píše jako o alter egu Jiřího Buriana, ale i na aktuální desce Mládí v trapu účinkuje celá jeho „crew“. Do jaké míry je tedy Demova hudba autorská a do jaké míry kolektivní?
Kapitán Demo: Nerozumím termínu alter ego. Burian je můj producent a já jsem Demo. Burian udělá beat, já s ním zkonzultuju text nebo téma, pokud je to track, ve kterém se objevím jen já. A když tam jsou chlapci z mojí crew nebo jakýkoliv chodidla, teda „featy“, tak si všichni píšou svoje texty sami. Spolupracujeme, jako když se sejde několik tesařů a dělá stůl, jestli mi rozumíš.
Givi Kross: Nebo několik géniů.
Demo: Nebo géniů. Nebudeme si mazat med kolem hudby. My děláme jen s lidma, kteří jsou multitalentovaný. Anebo aspoň zlatíčka.

Kapitán Demo – Machoparking (ft. Givi Kross, ProGram)

V tracku Tenkrát na záchodě jako zlatíčka označujete snad půlku českého showbyznysu. To vzniklo jako náhlý nápad, nebo jak?
Demo: Vzniklo to ve Foru Karlín na předávání Cen Anděl a vyplynulo to ze společenského unavení. Byla to zábava. Klasická situace, kterou znají lidi z každé branže – když se parta kamarádů sejde na záchodě a řeší všechny kromě nich.

Ale točilo se to ve studiu, ne?
Demo: Točilo se to na záchodech ve Foru Karlín. Hodně lidí neví, kdo my jsme a co opravdu děláme. Celý Ceny Anděl byly udělaný kvůli tomuhle tracku. O všem, co se u nás děje, totiž rozhoduje vědma, která řekla, že termín, kdy se konali Andělé, je zásadní pro vznik tracku. Tak jsme spunktovali tu maškarádu, kam jsme se museli dvakrát nominovat, ale nemohli jsme vyhrát, aby to nebylo moc nápadný.

Jiří Burian v jednom rozhovoru říkal, že Demo zásadně nechodí na pódium pod vlivem. Třeba se teď dozvím, jak je to doopravdy.
Demo: Nebudu nic zastírat. Občas padne rána vedle, jsme jen lidi. Myslím si, že všechno ve vesmíru by mělo být v rovnováze. A my říkáme, že když se kácí trap, lítaj beaty. Takže občas se stane, že někdo klopýtne. Ale je rok 2019, tak jediný, co na to řeknu – Say No to čára. A na záchod vždycky sám.

Fotogalerie

Mám dojem, že byť album Mládí v trapu obsahuje spoustu humoru, je trochu na vážnější notu.
Givi: Mládí je jen jedno a začíná se to vymykat kontrole.
Demo: Téma je pořád stejný. Songy, kterých se dotýkají tvá slova jako chodidla, jsou asi Špatný dětství nebo Mládí v trapu. Ale na Bez klobouk Boss byly taky temňárny. Nás baví dělat věci jako dobrej hollywoodskej film – popláčeš si, posměješ se a ještě se trochu bojíš. Nebo jako dobrý jídlo, aby bylo album dobře okořeněný. To mi na současné scéně chybí. Já bych chtěl silný refrény, obsahy a aby to hrálo. O to se snažíme, hudebně i tematicky.

Rád bych se vrátil ještě k předchozí desce Bez klobouku Boss a skladbě Na čínském zelí spoluprcali, tedy doslovně přeloženým anglickým frázím, které nejenže dávají dohromady v češtině smysl, ale ještě se to rýmuje. Jak dlouho to vznikalo?
Demo: Konečně si toho někdo všiml! Nebudem si mazat koblihu kolem hudby, je to jeden z nejdál tracků, co tady na scéně kdo udělal. Je to přeložená angličtina a ještě se to musí rýmovat, což je novej druh psaní. Sbírali jsme ty překladový fráze tři čtvrtě roku, a pak to u nás v kuchyni prostě zapadlo. 

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

Brit Awards ovládla kapela The 1975, cena k ní doputovala z Česka

Z vystoupení kapely The 1975 na předávání Brit Awards (20. února 2019)

Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří získali po dvou...

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz