Čtyřlístek založil kapelu a vydává desku

  3:00aktualizováno  3:00
Po superúspěšných Šmoulech přichází další útok na uši českých dětí, kapela stvořená z kreslené komiksové čtveřice hrdinů časopisu Čtyřlístek.

Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk č. 3 | foto: © Jaroslav Němeček

Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Čtveřice přátel, jejichž dobrodružství sledovalo za téměř čtyřicet let existence několik dětských generací, míří do hudebního průmyslu. Myslíte, že je to vtip? Nikoliv.

Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk č. 1V první polovině listopadu vyjde album, na kterém se autorsky podílí dvojice muzikantů Lou Fanánek Hagen a Matěj Homola z kapely Wohnout. Jeden z nejslavnějších, nejdelších, ale také nejparodovanějších českých komiksů se bude možná ještě letos objevovat v českých hitparádách.

Gorillaz jako inspirace
„Čtyřlístek je podle mého názoru jednou z největších ikon české popkultury posledních desetiletí. Neztratil nic na hodnotě, a navíc stále získává nové a nové příznivce,“ objasňuje šéf vydavatelství EMI Vladimír Kočandrle hlavní důvod, proč se jeho firma rozhodla oslovit autora Čtyřlístku Jaroslava Němečka s nápadem udělat ze slavných kreslených zvířecích kamarádů hudební kapelu.

„Samozřejmě, že se vymýšlí způsob, jakým v době krizí hudebního průmyslu upoutat pozornost klientů, aby zase kupovali desky, jejichž prodeje neustále klesají,“ dodává Marcela Kočandrlová z EMI s tím, že se zástupci firmy nechali inspirovat mimo jiné úspěšným projektem Gorillaz.

GorillazGorillaz byli od roku 2001 úspěšnou britskou hudební skupinou, která byla několik let v médiích po celém světě prezentována jako společenství čtyř kreslených postaviček od komiksového výtvarníka Jamieho C. Hewletta, mimo jiné autora komiksové série Tank Girl.

Gorillaz se skládali z kreslené čtveřice Russel Hobbs (bicí), Murdoc (basa), 2D (zpěv) a Noodle (kytara). Každý z členů měl vlastní virtuální životopis, ve skutečnosti se za projektem samozřejmě ukrývali reální hudebníci. Přesněji řečeno – zpěvák Damon Albarn z kapely Blur, raper Del Tha Funkee Homosapien, Miho Hatori z projektu Cibo Mato, Kid Koala, Tina Weymouth a Chris Frantz.

Gorilazz stihli za svou „virtuální“ kariéru vydat dvě alba, která jim přinesla úspěch a celosvětovou popularitu. Koncerty skupiny spočívaly v propojení animovaných sekvencí s hraním živých hudebníků skrytých za poloprůhlednou stěnou nebo nasvícených tak, že diváci viděli jen jejich siluety.

Jejich hudební tvorba skončila letos v dubnu, kdy Damon Albarn ohlásil definitivní konec projektu. O jeho popularitě ovšem svědčí i fakt, že na podzim by se měl o bláznivé kreslené čtveřici začít natáčet film, na němž se má podílet i slavný režisér Terry Gilliam.

Fanánkovi Šmoulové
Podobně se o pár let dříve do historie české pop-music zapsaly další slavné zpívající kreslené postavičky. Modří Šmoulové, kteří pocházeli z pera kreslíře Pierra Culliforda, byli „vysocí jen dva couly“, jak se zpívalo v české verzi ústřední melodie.

ŠmoulovéMrzout, Koumák, Šprýmař, Taťka Šmoula, Šmoulinka a čaroděj Gargamel útočili na dětskou fantazii původně z televizních obrazovek. V roce 1978 se všeteční modří skřítkové dostali díky Holanďanovi Pierru Kartnerovi a zpěváku Vadamu Abrahamovi i do světových hitparád.

První písnička o Šmoulech vznikla jako reklama na film o seriálu. Nečekaně se stala hitem nejen v Belgii a Holandsku, ale i v Německu a Anglii a posléze byla přezpívána ještě do dalších jazyků – češtinu nevyjímaje. Zlatá léta zažívali Šmoulové na českém hudebním trhu v 80. a 90. letech, kdy se v jejich pisklavém podání objevovaly v rádiích i přezpívané české hity.

A vycházely další a další desky. Šmoulí super disco šou, Mistrovská světová šmoulovaná, Šmoulí čtyřka, První zimní Šmoulympiáda, Velká prázdninová šou, Nejznámější Šmouledy a Šmoulendy a další desky s podobně šíleně znějícími názvy plnily obchody a prodávaly se lépe než mnohá muzika pro dospělé.

Lou Fanánek HagenAutorem textů k převzatým melodiím nebyl nikdo jiný než Lou Fanánek Hagen, známý z kapely Tři sestry, který se nyní podílí i na Čtyřlístku. „Tenkrát to nikdo nechtěl dělat. Nevěřili, že to bude mít úspěch. Pak Šmoulové začali bourat hitparády, a já tak o nich mohl psát i na další, už mnohem méně úspěšná cédéčka. Asi mi tu práci nechali z vděčnosti,“ tvrdil Fanánek v roce 2002.

Prvního šmoulího CD se totiž prodalo téměř neuvěřitelných 300 tisíc kopií. „Co se týče Šmoulů, tak jsme byli relativně druhým nejsilnějším trhem po Maďarsku v prodeji na jednoho obyvatele,“ potvrzuje i Kočandrle, u jehož vydavatelství desky o Šmoulech vycházely. V přepočtu na počet obyvatel Česko skutečně zaznamenalo druhý největší prodej šmoulích desek na světě – odhadem minimálně 700 tisíc kopií.

„Nejúspěšnějšího šmouláckého alba Šmoulí super disco šou jsme prodali přes 350 tisíc kusů,“ dodává Kočandrle s tím, že tak jde o jeden z nejúspěšnějších projektů na českém hudebním trhu vůbec.

Písně nejen pro děti
Mezi šmoulí mánií a Čtyřlístkem ovšem Kočandrle vidí rozdíl. „Superkapela z Třeskoprsk skutečně žije. Na stránkách časopisu Čtyřlístek zkouší, koncertuje, nahrává... Je to existující kapela, tak jako Wohnout, Tři sestry nebo třeba Rolling Stones. Jediný rozdíl je ten, že žije ve světě pana Němečka na stránkách časopisu Čtyřlístek a ve světě jeho čtenářů a přátel,“ tvrdí.

Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk č. 2Podle čeho firma vybírala autory muziky a textů hudebního Čtyřlístku? „Klíčové podmínky byly jasné: Musí to být fanatičtí příznivci Čtyřlístku a musí být moderní a v showbyznysu umělecky respektovaní,“ vysvětluje.

 „Cílovou skupinou jsou totiž nejen děti ve věku 7–10 let, ale i jejich rodiče. Je to zcela soudobá hudba, navíc plná chytrého humoru. Lou Fanánek Hagen a Matěj Homola jsou tou nejlepší zárukou,“ dodává Kočandrle.

To zanedlouho budou moci fanoušci kreslené čtveřice posoudit sami. První skladba z desky, nazvaná Myšpulínův modulátor, už pomalu míří do rádií a začíná se k ní točit také klip. Kariéra kapely z Třeskoprsk startuje.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Colours přivítají magického Ólafura Arnaldse i divokého Johna Butlera

John Butler

Do programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, přibyla další dvě zvučná jména – zasněný islandský...

PREMIÉRA: Mirai startují novou éru, klip točili v upršeném Londýně

Kapela Mirai

Kapela Mirai se svým debutovým albem Konnichiwa dosáhla na platinovou desku, ocenění v Českém slavíkovi i Andělech a...

Svět popu je plný princezen a králů. A nechybí ani přehlídka kmotrů

BRITNEY JEAN SPEARS - Třicetiletá zpěvačka nastartovala svou kariéru již v...

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz