Čtyřlístek založil kapelu a vydává desku

  3:00aktualizováno  3:00
Po superúspěšných Šmoulech přichází další útok na uši českých dětí, kapela stvořená z kreslené komiksové čtveřice hrdinů časopisu Čtyřlístek.

Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk č. 3 | foto: © Jaroslav Němeček

Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Čtveřice přátel, jejichž dobrodružství sledovalo za téměř čtyřicet let existence několik dětských generací, míří do hudebního průmyslu. Myslíte, že je to vtip? Nikoliv.

Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk č. 1V první polovině listopadu vyjde album, na kterém se autorsky podílí dvojice muzikantů Lou Fanánek Hagen a Matěj Homola z kapely Wohnout. Jeden z nejslavnějších, nejdelších, ale také nejparodovanějších českých komiksů se bude možná ještě letos objevovat v českých hitparádách.

Gorillaz jako inspirace
„Čtyřlístek je podle mého názoru jednou z největších ikon české popkultury posledních desetiletí. Neztratil nic na hodnotě, a navíc stále získává nové a nové příznivce,“ objasňuje šéf vydavatelství EMI Vladimír Kočandrle hlavní důvod, proč se jeho firma rozhodla oslovit autora Čtyřlístku Jaroslava Němečka s nápadem udělat ze slavných kreslených zvířecích kamarádů hudební kapelu.

„Samozřejmě, že se vymýšlí způsob, jakým v době krizí hudebního průmyslu upoutat pozornost klientů, aby zase kupovali desky, jejichž prodeje neustále klesají,“ dodává Marcela Kočandrlová z EMI s tím, že se zástupci firmy nechali inspirovat mimo jiné úspěšným projektem Gorillaz.

GorillazGorillaz byli od roku 2001 úspěšnou britskou hudební skupinou, která byla několik let v médiích po celém světě prezentována jako společenství čtyř kreslených postaviček od komiksového výtvarníka Jamieho C. Hewletta, mimo jiné autora komiksové série Tank Girl.

Gorillaz se skládali z kreslené čtveřice Russel Hobbs (bicí), Murdoc (basa), 2D (zpěv) a Noodle (kytara). Každý z členů měl vlastní virtuální životopis, ve skutečnosti se za projektem samozřejmě ukrývali reální hudebníci. Přesněji řečeno – zpěvák Damon Albarn z kapely Blur, raper Del Tha Funkee Homosapien, Miho Hatori z projektu Cibo Mato, Kid Koala, Tina Weymouth a Chris Frantz.

Gorilazz stihli za svou „virtuální“ kariéru vydat dvě alba, která jim přinesla úspěch a celosvětovou popularitu. Koncerty skupiny spočívaly v propojení animovaných sekvencí s hraním živých hudebníků skrytých za poloprůhlednou stěnou nebo nasvícených tak, že diváci viděli jen jejich siluety.

Jejich hudební tvorba skončila letos v dubnu, kdy Damon Albarn ohlásil definitivní konec projektu. O jeho popularitě ovšem svědčí i fakt, že na podzim by se měl o bláznivé kreslené čtveřici začít natáčet film, na němž se má podílet i slavný režisér Terry Gilliam.

Fanánkovi Šmoulové
Podobně se o pár let dříve do historie české pop-music zapsaly další slavné zpívající kreslené postavičky. Modří Šmoulové, kteří pocházeli z pera kreslíře Pierra Culliforda, byli „vysocí jen dva couly“, jak se zpívalo v české verzi ústřední melodie.

ŠmoulovéMrzout, Koumák, Šprýmař, Taťka Šmoula, Šmoulinka a čaroděj Gargamel útočili na dětskou fantazii původně z televizních obrazovek. V roce 1978 se všeteční modří skřítkové dostali díky Holanďanovi Pierru Kartnerovi a zpěváku Vadamu Abrahamovi i do světových hitparád.

První písnička o Šmoulech vznikla jako reklama na film o seriálu. Nečekaně se stala hitem nejen v Belgii a Holandsku, ale i v Německu a Anglii a posléze byla přezpívána ještě do dalších jazyků – češtinu nevyjímaje. Zlatá léta zažívali Šmoulové na českém hudebním trhu v 80. a 90. letech, kdy se v jejich pisklavém podání objevovaly v rádiích i přezpívané české hity.

A vycházely další a další desky. Šmoulí super disco šou, Mistrovská světová šmoulovaná, Šmoulí čtyřka, První zimní Šmoulympiáda, Velká prázdninová šou, Nejznámější Šmouledy a Šmoulendy a další desky s podobně šíleně znějícími názvy plnily obchody a prodávaly se lépe než mnohá muzika pro dospělé.

Lou Fanánek HagenAutorem textů k převzatým melodiím nebyl nikdo jiný než Lou Fanánek Hagen, známý z kapely Tři sestry, který se nyní podílí i na Čtyřlístku. „Tenkrát to nikdo nechtěl dělat. Nevěřili, že to bude mít úspěch. Pak Šmoulové začali bourat hitparády, a já tak o nich mohl psát i na další, už mnohem méně úspěšná cédéčka. Asi mi tu práci nechali z vděčnosti,“ tvrdil Fanánek v roce 2002.

Prvního šmoulího CD se totiž prodalo téměř neuvěřitelných 300 tisíc kopií. „Co se týče Šmoulů, tak jsme byli relativně druhým nejsilnějším trhem po Maďarsku v prodeji na jednoho obyvatele,“ potvrzuje i Kočandrle, u jehož vydavatelství desky o Šmoulech vycházely. V přepočtu na počet obyvatel Česko skutečně zaznamenalo druhý největší prodej šmoulích desek na světě – odhadem minimálně 700 tisíc kopií.

„Nejúspěšnějšího šmouláckého alba Šmoulí super disco šou jsme prodali přes 350 tisíc kusů,“ dodává Kočandrle s tím, že tak jde o jeden z nejúspěšnějších projektů na českém hudebním trhu vůbec.

Písně nejen pro děti
Mezi šmoulí mánií a Čtyřlístkem ovšem Kočandrle vidí rozdíl. „Superkapela z Třeskoprsk skutečně žije. Na stránkách časopisu Čtyřlístek zkouší, koncertuje, nahrává... Je to existující kapela, tak jako Wohnout, Tři sestry nebo třeba Rolling Stones. Jediný rozdíl je ten, že žije ve světě pana Němečka na stránkách časopisu Čtyřlístek a ve světě jeho čtenářů a přátel,“ tvrdí.

Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk č. 2Podle čeho firma vybírala autory muziky a textů hudebního Čtyřlístku? „Klíčové podmínky byly jasné: Musí to být fanatičtí příznivci Čtyřlístku a musí být moderní a v showbyznysu umělecky respektovaní,“ vysvětluje.

 „Cílovou skupinou jsou totiž nejen děti ve věku 7–10 let, ale i jejich rodiče. Je to zcela soudobá hudba, navíc plná chytrého humoru. Lou Fanánek Hagen a Matěj Homola jsou tou nejlepší zárukou,“ dodává Kočandrle.

To zanedlouho budou moci fanoušci kreslené čtveřice posoudit sami. První skladba z desky, nazvaná Myšpulínův modulátor, už pomalu míří do rádií a začíná se k ní točit také klip. Kariéra kapely z Třeskoprsk startuje.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

PREMIÉRA: Poslechněte si singl, který nahrál Habera s Benem Cristovaem

Pavol Habera a Team (Benátská! s Impulsem, 28. července 2017, Liberec)

„Vznikla jen tak pro radost,“ říká Pavol Habera o písni Chcem to zažiť ešte raz, kterou následně dotvořil spolu se...

RECENZE: Dido se raduje, posluchač spíš pláče a krčí rameny

Dido

Britská zpěvačka Dido vydala svou pátou řadovou desku nazvanou Still on My Mind. Nahrávala ji spolu se svým bratrem,...

RECENZE: Výroční koncert s hity Joni Mitchellové ukazuje, jak dělat pocty

Joni Mitchellová jako host na koncertu k oslavě jejích pětasedmdesátých...

Pěkná řádka hudebních osobností se sešla loni v listopadu v americkém městě Cincinnati, aby oslavila pětasedmdesáté...

Najdete na iDNES.cz