Tibetský duchovní vůdce dalajlama na snímku ze 4. dubna 2019 | foto: AP

Dalajláma si k pětaosmdesátinám věnoval své první hudební album

  • 11
Hudba jako univerzální jazyk, který dokáže spojovat lidi všech ras, vyznání či pohlaví? Kdo jiný by téhle myšlence měl věřit silněji než Jeho Svatost dalajláma Tändzin Gjamccho, který 6. července oslaví 85. narozeniny.

Jako dárek sobě i všem, kteří se ztotožňují s jeho pohledem na svět, připravil jubilant své první hudební album Inner World (Vnitřní svět). Vzniklo z popudu muzikantky a praktikující buddhistky Junelle Kunin. 

Jednou se vrátila ze zaměstnání v novozélandské bance tak vystresovaná, že zatoužila po uklidňující meditační hudbě spojené s dalajlámovým hlasem. Nepoštěstilo se jí, oslovila tedy dalajlámův úřad s nabídkou na natočení společného alba. Napoprvé neuspěla, poštěstilo se jí až v rámci cesty do Indie, kdy předala jednomu z dalajlámových asistentů dopis. 

Tibetský duchovní vůdce nakonec souhlasil a výsledkem se stala nahrávka buddhistických manter podbarvených hudbou, na níž hostuje Anouška Šankar, dcera Raviho Šankara, známého i spoluprací s The Beatles. Jeho druhá dcera je ve světě populární hudby známá pod jménem Norah Jones. 

„Opravdu se pro to nadchl, začal mi vysvětlovat, jak je hudba důležitá. Zářily mu oči a mnul si ruce,“ popisuje Kunin. Ona sama sepsala témata, o nichž by mělo album pojednávat. Dalajláma na desce hovoří o odvaze, moudrosti, uzdravování nebo dětech a recituje mantry sedmi buddhů.

Na albu se kromě Junelle Kunin podílel její manžel Abraham Kunin, rovněž muzikant a také producent. Výsledkem měla být podle autorčiných slov nahrávka, která vhodně zvolenými zvuky i hudebním doprovodem podpoří a zdůrazní sílu buddhistického učení. 

Obsahuje jedenáct skladeb, přičemž první ukázka Compassion už je ke slyšení na internetu. „Album by mělo pomáhat lidem, ulehčit jim v každodenních situacích,“ dodala Kunin.