Zábavný pořad Eňo ňůňo je náš, tvrdí ČT

- Nový zábavný pořad České televize Eňo ňůňo znovu nastolil otázku, kde v tomto širokém žánru leží hranice mezi volnou inspirací a doslovným opisováním. Někteří tuzemští diváci upozorňují, že Eňo ňůňo až příliš nápadně připomíná pořad italské televize RAI 1 nazvaný In bocca al Lupo! Kavčí hory se však dušují, že jde o příbuznost čistě náhodnou.

Zábavný pořad In bocca al Lupo! znamená doslova Vlkovi do tlamy, což je italská obdoba výrazu Zlomte vaz! V tuzemsku jej lze sledovat ve všední dny vpodvečer prostřednictvím satelitní družice Astra. Například Josef Koukol z Prahy 8 takhle oba pořady porovnal a je přesvědčen, že Eňo ňůňo vědomě kopíruje italský vzor: "A to do nejmenších podrobností, nejen co se týče obsahu, ale i scény a choreografie."

I režisér Fero Fenič, který umí italsky a patří k pravidelným divákům RAI 1, se přiklání k názoru, že jde o velmi zřejmou podobnost. "Podstata soutěží se může podobat, ale třeba onen motiv tanečnic, to je čistě italský prvek, který snad jinde není k vidění. Nevadí mi inspirace, naopak vítám, že ČT hledá v zábavě světovější, svěžejší výraz. Ale že by zrovna to, na čem italský pořad stojí, vymysleli úplně a nezávisle sami? To by musela být strašně velká náhoda," usuzuje.

Nicméně producent pořadu Pavel Borovan tvrdí, že italský model v ČT nepřevzali. "Máme-li v pořadu Eňo ňůňo také dívčí kapelu a tanečnice, soutěží-li se tu rovněž v oboru písniček, to přece ještě neznamená, že jsme úplně stejní," říká Borovan. Dokonce prohlašuje, že on sám viděl pořad RAI 1 teprve ex post, na mezinárodním festivalu televizní zábavy v Montreux, kdy už bylo Eňo ňůňo na světě. A až tehdy jej prý napadlo, že lze v obou modelech najít shodné prvky. "Jenže tomu se v televizní zábavě neubráníte. Třeba nynějšího hitu, takzvané milionářské soutěže, bylo jen v Montreux dvanáct verzí. A Videostop v nejrůznějších obměnách se ve světě vysílá, tuším, od prvních poválečných let."

V zásadě platí, že formáty talk show či game show, tedy modely zábavných pořadů založených na osobnosti moderátora či na herním principu, nelze nikde na světě právně ochránit. Vzájemná volná inspirace televizí se považuje za povolený "polní pych". Pokud však chce převzít jedna stanice od druhé naprosto identický, pevný scénář pořadu, musí zakoupit licenci; v její ceně prý bývá podrobná kuchařka popisující výrobu záběr od záběru.

Programový ředitel Primy Petr Koliha dotyčný italský model nezná; obecně ovšem říká, že svět komerční televizní zábavy je prý jedna velká krádež. V této souvislosti se pak nabízí otázka, zda by Česká televize vůbec do onoho komerčního světa měla vstupovat.

ČT míní, že měla - nemůže prý dělat pořád jen zábavu v upjatých šedivých oblecích. "Ostatně když si od pořadu Eňo ňůňo odmyslíte ony taneční prvky, zbude vám kostra vyloženě vědomostní soutěže," obhajuje Borovan veřejnoprávní podstatu cyklu.

Nicméně ani omlazené, svěžejší balení, ať už vzniklo podle italské předlohy, či nikoli, zatím nepomohlo pořadu Eňo ňůňo v souboji o diváky se sobotní zábavou Novy.

Eňo ňůňo je pořad pro mladé diváky.

Moderátoři Jakub Wehrenberg a Aleš Háma.

Jakub Wehrenberg, Aleš Háma a Spejbl.

V pořadu proti sobě soutěží dvě dvojice.