Už od dětství mám zasněný pohled

  10:28aktualizováno  10:28
Dvě rozdílnější role, než jaké Ivan Trojan právě představuje v tuzemských kinech, si sotva lze představit. Ve filmu Andrey Sedláčkové Musím tě svést hraje manžela ministryně alias Ivany Chýlkové, která kvůli kariéře odmítá rozvod, takže na ni s přítelem-svůdníkem v podání Jana Krause připraví podraz. V Tycových Smradech po boku Petry Špalkové je jeho postava otce naopak oporou rodiny pečující o tři děti včetně dvou adoptovaných romských.

Ale vlastnímu soudu, který z filmů se povedl víc, se Trojan vyhýbá - prý oba točil už dávno, je to minulost, kterou oživila až "show" před premiérami.

Srovnáváte a hodnotíte své filmy alespoň soukromě?
Soukromě určitě, veřejně je to těžké. Jedině snad až po čase.

Dokážete se dívat sám na sebe?
No právě! Pokud je ten film dobrý jako třeba Samotáři a vidím ho z odstupu, jde to, i když vnímám, co mohlo být lepší. Ale jsou i starší pohádky nebo inscenace, u kterých zažívám horší pocity.

Takže prince v televizní pohádce už si nezahrajete?
Prince jsem si škrtl před šesti lety, od té doby je odmítám. Vadilo mi, že pohádky jsou jedna jako druhá, pomalé, rozvleklé, bez kouzla. Navíc problém tu vyřeší vždy dívka nebo nadpřirozená bytost, kdežto já naopak brojím proti tomu, že se všude vytrácí zdravý chlapský prvek. Jsem tím pověstný.

Proč jste s filmem začal až v Samotářích, ve svých pětatřiceti?
Prostě nebyly nabídky. Režiséru Samotářů Davidovi Ondříčkovi se to zdálo taky divné, když mě tehdy vybíral. Vlastně mě pro film objevil, nyní spolu točíme další snímek, pracovně pojmenovaný Hvězdy v očích.

Nevymyslíte jiný název, aby připomínal úspěšné Samotáře?
Já asi ne, mám plno starostí, abych přišel na to, co je vlastně zač ten chlapík, kterého hraju. Navíc se mi sešlo víc práce naráz, což se sice v Česku běžně děje, protože kvůli shánění peněz musí filmaři pořád posouvat termíny, jenže pak se natáčení střetává s jiným natáčením i divadlem, a to já nemám rád. Neumím věci odstřihovat - dopoledne zkouška v divadle, odpoledne film.

Jak si vlastně herec vydělává na to, aby mohl dělat divadlo?
Těžko. Když točím film, měl bych být k dispozici celý den. To je u člena divadla složité. Ale kdybych scénu opustil, což nechci, protože Dejvické divadlo je moje dítě a ještě jsme neřekli vše, pak bych musel mít záruku aspoň dvou tří filmů ročně, a to nikdy nevíte předem. Takový je prostě model, s nímž se musíme smířit.

Nikdy jste nelitoval, že jste pro nejistý sen jménem Dejvické divadlo opustil zavedenou a bezpečnou vinohradskou scénu?
Bezesné noci jsem zažíval, než jsem se rozhodl. A první sezonu, při začátcích od nuly, přišly i pochyby. Ale víra byla silnější.

Teď Dejvické divadlo i vy sbíráte ceny a lidé tu stojí fronty na vstupenky. Dáváte najevo těm, kdo vás zrazovali, "Já měl pravdu"?
Ne, teď už to dělat nemusím. Ale do táty jsem si párkrát zaryl.

Znají vás lidé spíše z cen Thálie, nebo z Četnických humoresek?
Obojí, jsou to dva různé tábory, které Samotáři dílem propojili.

Nicméně zažil jste, jak národ žije seriálem? Znáte třeba výkřiky po jedné epizodě Četnických humoresek "Oni nám zabili Toníčka?"
No jistě, to jsem slyšel hned druhý den od sousedů: Jak jste nám to mohli udělat? Oddanost diváků vůči seriálům opravdu existuje.

Začínáte točit dalších třináct dílů Četnických humoresek. Smíte dopředu prozrazovat, jak to bude dál?
Nejsem sice vázám mlčenlivostí, ale neprozradím to.

Nejste zrovna typ herce, který by na obálkách časopisů předváděl rodinku u zahradního grilu a rozdával recepty. Proč?
Opravdu to nedělám. Před premiérou filmu vás producenti do tisku tlačí, což se snažím brát jako součást profese. Ale takové ty řeči o ničem jsou mi protivné, i když párkrát jsem ve slabé chvilce podlehl. Nevidím v tom žádný smysl.

Pokud vím, nepěstujete ani takové vedlejší výdělečné aktivity jako prezentace výrobků, moderování večírků, reklamu...
Ne. Nepřitahuje mě to a pak, to je disciplína, kterou může dělat jen někdo. Ještě stavím peníze na druhé místo. Ale neodsuzuji to u jiných a zastávám heslo Nikdy neříkej nikdy. Pokud bych se k něčemu podobnému nechal zlákat, muselo by to mít nápad a vtip, aby to bavilo mě i ostatní - podobně, jako to dělá Tomáš Hanák. Jenže to zase vyžaduje spoustu času a energie, které já nemám.

K čemu se podle vás může herec veřejně vyjadřovat? Smí mluvit do politiky, do Temelína, do znovuuvedení Ženy za pultem?
Má právo vyslovit se jako kterýkoli jiný člověk, pokud jeho názor stojí za to. Má-li co říci, ať to řekne. Čili k Temelínu se nevyjadřuji - nejsem odborník. A Žena za pultem? To je přece blbost, dívat se nehodlám. Na druhé straně třeba Rodáky, v nichž jsem hrdinně odmítl hrát coby student druhého ročníku (smích), považuji za nebezpečnější. Tvářili se totiž na tehdejší poměry odvážně, a přitom obsahovali spoustu polopravd. Těm více než osmnácti procentům voličů komunistů Žena za pultem asi sedla. Já bych ji nepustil, ale nejsem ředitel televize a ani být nechci.

Televize se ovšem hájí nostalgickou vlnou. Jste taky nostalgik?
Jsem, ale v tom obecném, ne politickém smyslu. Rád si připomínám věci spojené s určitými okamžiky svého života, třeba písničku, při níž jsem k sobě slečnu poprvé přitiskl při tanci. Ostatně rodiče říkají, že už jako dítě jsem měl zasněný pohled... V době, kdy všichni hledí dopředu, mě docela baví ohlížet se zpátky, v tom nevidím nic nebezpečného.

A pokud jde o politiku?
Nesdílím obecnou naštvanost na politiku, spíše na politiky. Nevidím mezi nimi nikoho, s kým bych se ztotožnil, komu bych fandil, nemám prostě mezi politiky svého hrdinu. Přes různé výhrady jím pro mě pořád zůstává Václav Havel.

Za roli v Samotářích jste byl nominován na Českého lva. Tipněte si, zač ho teď dostanete spíš - za Smrady, nebo Musím tě svést?
(Smích) Takhle vůbec nepřemýšlím. Hlavní je, aby lidi přišli do kina, je to vážně lepší než sedět u televize. Vím, že nejtěžší je opustit byt, ale když se už někam vypravíme, nelitujeme toho. Vidět film s lidmi nebo sám doma, to jsou různé zážitky, dokonce to mohou být dva úplně jiné filmy. Zažil jsem nadšené mladé diváky na karlovarském festivalu nebo na letní filmové škole a pookřál jsem, dodali mi naději. Třeba to něco znamená.

Ivan Trojan a Jaroslava Adamová na předávání cen Thálie za rok 2000.

Ivan Trojan na předávání cen Thálie za rok 2000.

Ivan Trojan a Jiří macháček v herecké šatně na Malé scéně před představením Oblomov na divadelním festivalu Setkání 2001 Stretnutie ve Zlíně (9. května 2001)

Ivan Trojan a Jiří macháček v herecké šatně na Malé scéně před představením Oblomov na divadelním festivalu Setkání 2001 Stretnutie ve Zlíně (9. května 2001)

Ivan Trojan a Jiří macháček v herecké šatně na Malé scéně před představením Oblomov na divadelním festivalu Setkání 2001 Stretnutie ve Zlíně (9. května 2001)

Fotografie z filmu Smradi.

Autoři: ,

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

RECENZE: Poslepovaný Skleněný s Brucem Willisem ani nestraší, ani nebaví

Záběr z filmu Skleněný

Z Vyvoleného se vrátí Bruce Willis i Samuel L. Jackson coby lstivý Pan Skleněný, z Rozpolceného zase James McAvoy,...

Musí být zábavný i pod tlakem. Václav Kopta byl hostem Za scénou

Václav Kopta v kulturním magazínu Za scénou.

Herec, textař a televizní moderátor Václav Kopta žil dlouhá léta s nálepkou toho ze Sněženek a machrů. Nyní všichni...

Televize Nova nasadí od února na páteční večery seriál Kameňák

První klapka seriálu Kameňák

Programové schéma na jaro 2019, které představila televize Nova, obsahuje vedle premiérových dílů starších pořadů jednu...

Najdete na iDNES.cz